Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 29 października, 17.00
...
29.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- 28 proc. Polaków najchętniej widziałoby premiera Donalda Tuska jako kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, 18 proc. wskazało Włodzimierza Cimoszewicza, a 15 proc. - Andrzeja Olechowskiego - wynika z sondażu CBOS, przekazanego w czwartek PAP. Na czwartym miejscu znalazł się prezydent Lech Kaczyński (11 proc. wskazań). 10 proc. badanych wskazało Jolantę Kwaśniewską. CBOS
- Szef klubu PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w czwartek, że w ciągu miesiąca powstanie projekt zmian w ordynacjach wyborczych - parlamentarnej, prezydenckiej i samorządowej - który wprowadzi m.in. możliwość dwudniowego głosowania oraz oddawania głosów przez niepełnosprawnych przy pomocy pełnomocnika. Rzecznik klubu PO Andrzej Halicki powiedział PAP, że będzie to jeden projekt, który wprowadzi kompleksowe zmiany - oprócz dwudniowego głosowania i oddawania głosów przez pełnomocnika - również możliwość łączenia wyborów i głosowania korespondencyjnego.
- Państwowa Inspekcja Pracy skontroluje MPiPS. Główny Inspektor Pracy zlecił kontrolę w związku z artykułem "Dziennika Gazety Prawnej", który podał w czwartek, że jedna z urzędniczek MPiPS straciła stanowisko z powodu ciąży. Ministerstwo zaprzecza. Jak poinformowała PAP rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska, inspekcja rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
- Sprawa byłego szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników kopalni "Wujek" w 1981 roku wraca do sądu I instancji - uznał w czwartek Sąd Apelacyjny. SA uchylił wyrok Sądu Okręgowego, który w lipcu 2008 roku uznał, że karalność nieumyślego - jak przyjęto - czynu Kiszczaka przedawniła się w 1986 roku.
- Warszawska Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie przecieku z tzw. afery gruntowej. Przyczyną takiej decyzji jest "brak danych uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu" - poinformował w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej Mateusz Martyniuk.
- Zarzut nadużycia władzy, czyli przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego postawiła w czwartek łódzka prokuratura byłemu szefowi ABW Witoldowi Marczukowi w śledztwie dotyczącym okoliczności śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy - poinformował PAP rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania. Grozi za to kara do trzech lat więzienia.
- Grożąc karami finansowymi, Komisja Europejska zażądała w czwartek od Polski dostosowania się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ze stycznia br., nakazującego zmianę definicji abonenta w Prawie telekomunikacyjnym.
- Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia kasacji, jaką Zbigniew Ziobro złożył w procesie, który wytoczył mu kardiochirurg Mirosław Garlicki. Uzyskał on prawomocny nakaz przeprosin przez b. ministra sprawiedliwości za słowa "już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie". Teraz ten wyrok stał się ostateczny.
- Gotowy jest już akt oskarżenia przeciw byłemu prezydentowi Olsztyna Czesławowi Małkowskiemu, w sprawie dotyczącej wątku gospodarczego. Prokuratura Okręgowa w Łomży (Podlaskie) skieruje go najprawdopodobniej w piątek do Sądu Rejonowego w Olsztynie - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prokuratury Maria Kudyba.
- Stołeczna policja zatrzymała mężczyznę ściganego za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Za 29-letnim Norbertem Ch. wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania. Od trzech lat poszukiwała go policja, prokuratura i sąd - poinformowała w czwartek PAP Komenda Stołeczna Policji. "Mężczyznę poszukiwano za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz za obrót kokainą i marihuaną" - powiedziała PAP Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego KSP.
- Sędzia piłkarskiej Ekstraklasy Adam K. oraz III-ligowy arbiter Robert K. zostali zatrzymani przez policję. Zatrzymanie ma związek ze śledztwem dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej.
- Dotychczasowy rzecznik prasowy podlaskiej policji Jacek Dobrzyński został w czwartek rzecznikiem Centralnego Biura Antykorupcyjnego - poinformował w komunikacie przesłanym PAP p.o. szefa CBA Paweł Wojtunik.
- Ok. 50 lekarzy wzięło udział w czwartek w dwugodzinnym strajku ostrzegawczym w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy koło Białegostoku. Powodem protestu były ich niskie zarobki. Zdaniem dyrektora szpitala to wynik zarówno braku regulacji płacowych w przeszłości, jak i systemowych rozwiązań dotyczących płatności z NFZ, niekorzystnych dla tej placówki.
- Tegoroczna, 35. kwesta artystów na warszawskich Powązkach, odbywać się będzie w sobotę i niedzielę od godziny 9 do zmroku. Kwestować będzie około 200 osób, głównie aktorów. Ze zgromadzonych w poprzednim roku 257 tys. zł. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami wyremontował 18 zabytkowych nagrobków - poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej.
amp/ jtt/