Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 5 lipca, 17.00

...

05.07.2012 | aktual.: 05.07.2012 17:23

05.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Ok. 100-110 mln zł wyniosą koszty zrealizowania ustawy, która ma pomóc uregulować płatności wobec podwykonawców pracujących przy budowie autostrad - oszacował w czwartek wiceminister transportu Maciej Jankowski podczas debaty nad ustawą w Senacie.

- Stocznia Gdańsk SA chce zatrudnić ok. 600 osób, głównie spawaczy i monterów. 300 osób spółka planuje przyjąć jeszcze w br., a kolejne 300 - w 2013 r. Najlepsi pracownicy będą mogli zarobić nawet 7 tys. miesięcznie - zapowiadają przedstawiciele stoczni.

- Możliwość stosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia wobec ukaranych pozbawieniem wolności na zasadzie dozoru elektronicznego przewiduje nowelizacja przepisów dotyczących tego dozoru, która w czwartek weszła w życie. Uchwalone w końcu maja i podpisane w połowie czerwca przez prezydenta Bronisława Komorowskiego zmiany w ustawie o systemie dozoru m.in. mają zwiększyć liczbę skazanych odbywających karę poza więzieniami poprzez umożliwienie składania wniosków o przedterminowe warunkowe zwolnienie osobom, wobec których zastosowano dozór.

- Projekt budżetu na 2013 rok będziemy przygotowywać na początku września - powiedział w czwartek dziennikarzom główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki.

- Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego jest po szerokich konsultacjach i w lipcu trafi na Komitet Stały Rady Ministrów - poinformował w czwartek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Głównym celem zmian jest usprawnienie postępowania sądowego.

- 21 proc. Polaków akceptuje autorytaryzm polityczny; 28 proc. ma poglądy antyautorytarne - wynika z sondażu CBOS. 53 proc. badanych uważa, że radykalnym i skrajnym ugrupowaniom politycznym nie powinno się pozwalać na organizowanie demonstracji.

- Ponad 11 tys. patroli, prawie 25,5 tys. wylegitymowanych, ponad stu zatrzymanych, ponad 5 tys. pouczonych lub ukaranych mandatami - to bilans działań prawie 1200 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, którzy zostali skierowani do zabezpieczenia Euro 2012. Podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej żandarmi wspierali policję i Straż Graniczną. Od 1 czerwca zgodnie z zarządzeniem premiera żołnierze ŻW dostali takie same uprawnienia jak policjanci. Przysługują one żandarmom do czwartku.

- CBA zwróciło się do resortu sprawiedliwości o dokumenty powołania Mirosława Barszcza na doradcę ministra. Resort zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i że przekaże CBA wszystkie dokumenty. "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że Barszczowi przyznano bez przetargu zamówienie publiczne na doradztwo w sprawie deregulacji. Za rok pracy ma on zarobić 265 tys. zł. Według "DGP" Barszcz to doradca podatkowy, były wiceminister finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i minister budownictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

- Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Sky Club skierował w czwartek do prokuratury marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jak poinformował urząd marszałkowski, poza granicami Polski jest jeszcze ok. 2 tys. klientów tego biura podróży.

- Do końca roku Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku przedłużyła śledztwa, w których ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach. Jak poinformowała w czwartek PAP rzecznik prasowa Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Barbara Sworobowicz, postępowania przedłużono m.in. ze względu na fakt, iż śledczy czekają na wyniki wielu zleconych ekspertyz.

- Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał w czwartek w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, który uznał, iż prezydent Pabianic Zbigniew Dychto nie jest kłamcą lustracyjnym. Kłamstwo w oświadczeniu lustracyjnym zarzucał prezydentowi miasta IPN.

- Minister Skarbu Państwa nie miał możliwości wyposażenia IPN w nieruchomość, popierał zaś starania IPN o pozyskanie środków na jej zakup - podał w czwartek resort skarbu. W środę IPN ogłosił, że płaci 102 tys. euro miesięcznie za najem swej centrali w stolicy.

- Powalone drzewa, zalane piwnice i ulice, ponad tysiąc uszkodzonych dachów to bilans burz i wichur, które przeszły w środę nad Polska. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim; tam wciąż trwa usuwanie skutków nawałnic.(PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)