Trwa ładowanie...
d3ybq2w

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 10 września, 20.00

...

d3ybq2w
d3ybq2w

10.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Pierwsza dama Anna Komorowska zamierza wziąć udział w pielgrzymce do Smoleńska. Z inicjatywą pielgrzymki, która miałaby się odbyć w październiku, wystąpili bliscy 28 ofiar katastrofy z 10 kwietnia.

- W piątek mija pięć miesięcy od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wieczorem w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Później sprzed świątyni wyruszy "Marsz Pamięci", jego uczestnicy zamierzają przejść pod Pałac Prezydencki.

- W Krakowie, podczas ceremonii odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odczytano nazwiska na niej zapisane oraz odmówiono modlitwę za zmarłych. Tablica znajduje się w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Odsłonili ją w piątek metropolita krakowski Stanisław Dziwisz i wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

d3ybq2w

- Nie doszłoby do katastrofy smoleńskiej, gdyby nie polityka Donalda Tuska, polegająca na dyskredytowaniu Lecha Kaczyńskiego i oszczędzaniu na bezpieczeństwie najważniejszych osób w państwie - to główna konkluzja memoriału przygotowanego na piątkowe spotkanie ws. katastrofy z udziałem prezesa PiS.

- Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski, Bogdan Klich i Tomasz Arabski muszą zejść ze sceny politycznej raz na zawsze - przekonywał w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Chodzi o odpowiedzialność za największą tragedię po 1945 roku - mówił.

- W sprawie katastrofy smoleńskiej konieczne jest nie tylko wyjaśnienie jej bezpośrednich przyczyn, ale także ustalenie odpowiedzialności moralnej i politycznej; pomieszanie tych pojęć służy zatarciu całej sprawy - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Insynuacje i bzdury, które są powtarzane nie po raz pierwszy - tak rzecznik klubu parlamentarnego PO Andrzej Halicki ocenił tezy zawarte w memoriale rozdanym podczas piątkowego spotkania z udziałem prezesa PiS ws. katastrofy smoleńskiej.

d3ybq2w

- Podczas Zgromadzenia Obywatelskiego w sprawie katastrofy w Smoleńsku, które odbywa się w piątek w Warszawie, dokładnie 5 miesięcy od tragedii, przedstawiciele części rodzin ofiar mówili o swoim rozczarowaniu dotychczasowym śledztwem dotyczącym katastrofy.

- KRRiT krytycznie oceniła dwie audycje radiowej "Trójki" - autorstwa Wojciecha Reszczyńskiego i Tomasza Sakiewicza. Za szczególnie naganny uznała brak równowagi w prezentowaniu poglądów. Szef KRRiT domaga się od prezesa Polskiego Radia działań naprawczych.

- Politycy PiS, wśród nich Jarosław Kaczyński, złożyli w piątek rano wieniec przed krzyżem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego i odmówili modlitwę. Politycy chcieli dostać się pod krzyż od strony Krakowskiego Przedmieścia; ostatecznie weszli na dziedziniec przez biuro przepustek Pałacu.

d3ybq2w

- Mam nadzieję, że konsultacje projektów ustaw pakietu zdrowotnego potrwają do końca września - powiedziała w piątek dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister zdrowia Ewa Kopacz. Po ich zakończeniu resort zdrowia przekaże pakiet do Sejmu.

- Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi - zakłada projekt ustawy o działalności leczniczej, który w piątek został przekazany do konsultacji społecznych.

- Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w piątek w Płocku, że doświadczenia z ostatnich powodzi pokazują, iż należy uporządkować system zarządzania infrastrukturą przeciwpowodziową, w tym wałami i zbiornikami retencyjnymi.

d3ybq2w

- Przepisy, na podstawie których Port Lotniczy Szczecin-Goleniów miał płacić za roczny nadzór i bieżącą kontrolę lotniska Urzędowi Lotnictwa Cywilnego, są niezgodne z konstytucją - uznał w piątek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok TK jest ostateczny.

- Sąd Najwyższy był po 1989 r. jedynym organem sądowniczym, w którym całkowicie zerwano "ciągłość personalną" z czasów PRL - podkreślano na piątkowej konferencji poświęconej 20-leciu odrodzenia SN. Otwierając konferencję, I prezes SN prof. Lech Gardocki podkreślał, że odrodzenie SN było możliwe dzięki Okrągłemu Stołowi z 1989 r., w którym wielką rolę odegrał późniejszy I prezes SN prof. Adam Strzembosz. Wśród najważniejszych zmian z tych lat, gwarantujących pełną niezawisłość sędziów SN, Gardocki wymienił likwidację ich kadencyjności i nieusuwalność.

- Nowy członek KRRiT Sławomir Rogowski był w latach 1985-1989 zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o kryptonimie "Libero" - ujawnił IPN. "Nie byłem tajnym, świadomym współpracownikiem służb PRL" - powiedział PAP Rogowski

d3ybq2w

- Sąd Okręgowy w Toruniu uznał burmistrza Lipna (Kujawsko-pomorskie) kłamcą lustracyjnym. Sprawa wyszła na jaw, gdy samorządowiec ubiegał się trzy lata temu o mandat poselski z listy PiS. Jak poinformowano w piątek, toruński sąd dał wiarę dowodom wskazującym na to, że burmistrz Janusz D. od 1985 roku był tajnym i świadomym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie Kuba.

- Grupa powodzian z Bierunia (Śląskie) zamierza złożyć w prokuraturze doniesienie na miejscowe starostwo. Według nich urzędnicy nie zadbali o to, by po powodzi sprzed kilku miesięcy należycie naprawić wał na Gostynce i po każdych większych opadach rzeka grozi ponownym wylaniem. Powodzianie zapowiadają też, że wkrótce złożą pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa.

- Prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek przeprosi Muzeum Auschwitz za publiczną wypowiedź, która mogła sugerować, iż przy zakupie przez placówkę bazy PKS wystąpiły nieprawidłowości. Taką ugodą zakończył się w piątek proces przed krakowskim sądem okręgowym.

d3ybq2w

- Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w piątek obchody trzydniowego święta zakończenia postu - Ramadan Bajram (Id al-Fitr), jednej z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich. Ramadan Bajram to czas odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół po miesięcznym poście, gdy wiernych, ściśle przestrzegających reguł religijnych od wschodu do zachodu słońca, obowiązywał m.in. zakaz jedzenia i picia.

- Przy zatruciu grzybami umiera co drugie dziecko - przestrzega rzecznik praw dziecka Marek Michalak, apelując, by przez niefrasobliwość dorosłych nie narażać dzieci na utratę zdrowia czy nawet śmierć.

- W Białymstoku odbył się w piątek 10. Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Ta patriotyczno-religijna uroczystość upamiętniła wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili.

- Instytut Pamięci Narodowej spróbuje pomóc ustalić przybliżone dane dotyczące liczby Polaków wywiezionych na Wschód - zadeklarował w piątek w Białymstoku p.o. prezesa IPN Franciszek Gryciuk. Zastrzegł jednak, że dokładnych danych nie da się ustalić.

- Przedstawiciele firm, które są zainteresowane wybudowaniem w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej, zadeklarowali podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, że są w stanie zrealizować inwestycję do 2020 roku.

- Do Narwi wyciekło od 3 do 5 tys. litrów oleju opałowego z zakładów papierniczych w Ostrołęce - poinformowała firma Stora Enso Poland. Strażacy ustawiają na rzece pod Pułtuskiem tamę, żeby zebrać plamy oleju, które spływają w dół rzeki.

- W piątek w nocy rozpocznie się kolejny etap prac remontowych krzyżówki dróg startowych na warszawskim lotnisku Chopina. Z tego powodu port w sobotę będzie przyjmował mniejsze samoloty, większe polecą do innych miast. Lotnisko spodziewa się ok. 3 tys. pasażerów.

- 14 mężczyzn, członków gangu napadającego na tiry zatrzymali stołeczni policjanci. Akcja związana ze śledztwem prowadzonym przez warszawska prokuraturę okręgową przeprowadzona została w całym kraju.

- W ciągu kilku dni lekarze zadecydują o losie 13-letniej gimnazjalistki, która raniła nożem koleżankę - albo wydadzą opinię o jej stanie zdrowia, albo wystąpią o obserwację psychiatryczną - powiedział PAP w piątek rzecznik krakowskiego sądu Rafał Lisak.

- W piątek kontynuowano poszukiwania 15-letniego Bartosza, mieszkańca Dąbrowy Jastrzębskiej k. Radomia, który zaginął w niedzielę. W korycie rzeki Radomki znaleziono rower chłopca, a w pobliżu zakupy.

- Historyk i pisarka Joanna Nalewajko-Kulikov została tegoroczną laureatką Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej, przyznawanej za popularyzacją wiedzy o historii polskich Żydów. Wręczenie nagrodty odbędzie się 15 września w Warszawie.

- Wystawa poświęcona wrocławskim krasnalom, marsz poparcia dla krasnali mieszkających w stolicy Dolnego Śląska, wykłady, warsztaty oraz liczne zabawy to elementy Festiwalu Krasnoludków, który rozpoczął się w piątek we Wrocławiu. (PAP)

amp/ osz/

d3ybq2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybq2w