Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 11 maja, 20.00

...

11.05.2012 | aktual.: 11.05.2012 20:38

11.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Sejm uchwalił w piątek zmiany w systemie emerytalnym zakładające m.in. wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Ustawa trafi teraz do Senatu, a potem do prezydenta. PiS już zapowiedział skierowanie reformy emerytalnej do TK.

- Funkcjonariusze i żołnierze, którzy wstąpią do służby od 2013 r., będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby - zdecydował Sejm. Przyjęte rozwiązania krytykują związkowcy, którzy domagają się spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

- Premier Donald Tusk, broniąc w piątek w Sejmie reformy emerytalnej, przywołał m.in. wypowiedzi Jarosława i Lecha Kaczyńskich; przekonywał, że alternatywą dla reformy musiałoby być m.in. podwyższenie podatków. Prezes PiS określił wystąpienie premiera jako nieobyczajne.

- Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że debata publiczna, w której padają takie słowa jak hańba, zbrodnia czy hitlerowiec, powoduje, że epitety powszednieją. Co będzie następne, jakich narzędzi ci najbardziej radykalni politycy będą chcieli użyć, by zrobić wrażenie? - pyta premier.

- Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu ustawę ws. ratyfikacji zmiany (z marca 2011 r.) w traktacie o funkcjonowaniu UE. Poparło ją 294 posłów, 155 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

- Po piątkowych wypowiedziach, w efekcie których PiS domagało się wykluczenia z obrad Sejmu Janusza Palikota, a RP - Jarosława Kaczyńskiego, marszałek Sejmu skierowała stenogram z obrad do komisji etyki "celem rozstrzygnięcia o zachowaniach etycznych lub nieetycznych" na sali sejmowej.

- Stała się rzecz straszna - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w piątek w rozmowie ze związkowcami "Solidarności" uchwalenie zmian w systemie emerytalnym. Apelował do przedstawicieli "S", protestujących przed Sejmem, by walczyli, ale robili to z głową.

- Związkowcy z "S" zakończyli w piątek wieczorem trwającą od środy demonstrację przed Sejmem. Domagali się wstrzymania prac nad projektami ustaw dot. podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia i zmian w systemie emerytur mundurowych. Wcześniej w piątek posłowie uchwalili te ustawy.

- Centrum Studiów Ratzingera, mające promować i rozwijać dorobek naukowy papieża Benedykta XVI, powstanie w Bydgoszczy. Otwarcia dokona 11 czerwca sekretarz Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.

- Są rozbieżności dot. wysokości odpisu podatkowego - powiedział po piątkowym spotkaniu zespołów konkordatowych minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Dodał, że takie informacje przedstawi Radzie Ministrów, która powinna wydać dyspozycje w tej kwestii.

- Król Norwegii Harald V powiedział na koniec wizyty w Polsce, że jest ona potwierdzeniem bardzo dobrych relacji pomiędzy oboma krajami. W piątek po południu para królewska odwiedziła krakowskie instytucje kultury, które otrzymały dofinansowane z grantów norweskich.

- Prezes NFZ wydał zarządzenia ws. programów lekowych i chemioterapii. Są one podstawą do przeprowadzenia procesu kontraktowania leczenia szpitalnego w ramach programów lekowych i chemioterapii. Programy lekowe mają od 1 lipca zastąpić dotychczasowe programy terapeutyczne.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał, że bardzo źle odebrał wypowiedź Jana Tomaszewskiego o tym, że wstydzi się on, iż grał w polskiej reprezentacji. Kaczyński zapowiedział, że sprawą zajmie się partyjna komisja etyki. Życzył też sukcesów polskim piłkarzom na Euro 2012.

- Jest zgoda co do konieczności przygotowania umowy pomiędzy Kościołem a rządem ws. Funduszu Kościelnego - poinformował w piątek przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekonomicznych kard. Kazimierz Nycz. Nie ma porozumienia ws. wysokości ewentualnego odpisu.

- Szef MAC Michał Boni poinformował po spotkaniu z przedstawicielami Episkopatu, że ws. likwidacji Funduszu Kościelnego możliwe jest wprowadzenie okresu przejściowego.

- Jest śledztwo w sprawie znieważenia prezydenta i premiera, jako konstytucyjnego organu państwa, podczas obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim - poinformowała PAP w piątek stołeczna prokuratura okręgowa.

- Warszawska prokuratura apelacyjna uznała, że należy podjąć postępowanie dotyczące połączeń z telefonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. po katastrofie w Smoleńsku - poinformowała w piątek PAP Prokuratura Generalna.

- Telefon Bezpieczeństwa dla kibiców, piłkarzy i osób odwiedzających Polskę podczas Euro 2012 uruchomi 1 czerwca Komenda Wojewódzka Policji. Będzie on obsługiwany w języku polskim i angielskim.

- Polskie lotniska są źle chronione, zaś przepisy dotyczące tych kwestii są niespójne z prawem unijnym - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli przekazanego w piątek PAP. Zdaniem NIK nadzór nad problematyką bezpieczeństwa na lotniskach winien objąć premier.

- 1711 kontuzjowanych narciarzy zwieźli ze stoków w Tatrach i na Podhalu ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W piątek ratownicy podsumowali sezon narciarski 2011/2012.

- Stołeczna prokuratura podjęła w piątek postępowanie dotyczące połączeń z telefonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. po katastrofie w Smoleńsku. Prokuratura ma m.in. wyjaśniać, kto mógł użyć tego telefonu.

- Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że zaplanowana na piątek Rada Krajowa PO została przełożona na za dwa tygodnie. Jak wyjaśnił, powodem są przedłużające się obrady i głosowania w Sejmie. W przerwie głosowań nad reformą emerytalną zebrał się w Sejmie zarząd PO.

- Ponad połowa Polaków (57 proc.) popiera propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości przekazania na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego 0,3 proc. podatku dochodowego - wynika z sondażu CBOS.(PAP)

pif/ jtt/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)