Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 12 sierpnia, 17.00

...

12.08.2011 | aktual.: 12.08.2011 17:23

12.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prokuratorzy Prokuratury Generalnej uczestniczący w udzieleniu pomocy prawnej Białorusi ws. opozycjonisty Alesia Bialackiego objęci są postępowaniem służbowym; we wtorek zapadną decyzje Prokuratora Generalnego - podano w piątek. Aresztowany 4 sierpnia Bialacki to jeden z najbardziej znanych białoruskich opozycjonistów, lider walczącej o prawa człowieka, nielegalnej na Białorusi, organizacji "Wiasna".

- Po przekazaniu przez polską prokuraturę władzom w Mińsku informacji dotyczących opozycjonisty Alesia Bialackiego białoruscy obrońcy praw człowieka chcą wiedzieć, czy był to jedyny przypadek - powiedział w piątek PAP Uładzimir Łabkowicz z organizacji "Wiasna".

- Szef MSZ Radosław Sikorski przeprosił w piątek w imieniu Polski za przekazanie przez naszą prokuraturę białoruskim śledczym informacji o opozycjonistach z tego kraju. "Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ" - przyznał. Jeszcze w czwartek napisał w tej sprawie do prokuratora generalnego.

- Platforma Obywatelska zaprezentowała w piątek swoich kandydatów do Sejmu i Senatu w woj. dolnośląskim. Wśród kandydatów do Senatu znaleźli się m.in. b. prezes IPN Leon Kieres, poseł Jarosław Duda, prof. Alicja Chybicka i b. europoseł Józef Pinior.

- Szefem sztabu PJN został Tomasz Dudziński, a rzecznikiem kampanii Jacek Pilch - poinformował w piątek szef PJN Paweł Kowal. W sztabie są też m.in. Robert Kuraszkiewicz i Renata Dąbrowska-Giedrojć. "Jesteśmy alternatywą dla PiS i PO" - przekonywał szef sztabu PJN.

- Paweł Poncyljusz otworzy warszawską listę PJN, "dwójką" w stolicy może być Jan Ołdakowski - wynika z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do PJN. W Gdańsku listę ma otworzyć Tomasz Dudziński, w Katowicach - Andrzej Sośnierz, a w Krakowie - Zbysław Owczarski.

- Letnie kina na łódzkich osiedlach i rodzinny piknik w Lunaparku - tak będą wyglądać pierwsze dni kampanii wyborczej łódzkiego SLD. W piątek Sojusz rozpoczął zbieranie podpisów pod listami poparcia dla swoich łódzkich kandydatów do Sejmu i Senatu.

- Większość kandydatów "Obywateli do Senatu" wystartuje w wyborach z jednego komitetu - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do ruchu. Wcześniej planowano ich start z własnych komitetów, ale pod szyldem "Obywateli"; PKW nie się na to nie zgodziła.

- Zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec będzie mógł otrzymać maksymalnie na trzy lata, a nie jak teraz na dwa; będzie ono jednocześnie zezwoleniem na pracę - przewidują założenia do projektu ustawy o cudzoziemcach. We wtorek ma zająć się nimi rząd.

- Premier Donald Tusk oświadczył w piątek, że przyjmie zaproszenie na obchody 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podkreślił, że jest za nie wdzięczny.

- Lider Solidarności Piotr Duda zarzucił w piątek wiceszefowi komisji zakładowej "S" Stoczni Gdańsk Karolowi Guzikiewiczowi działanie na szkodę związku. Stoczniowa "S" zaprosiła do Gdańska na obchody 31. rocznicy Sierpnia'80 prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się od premiera Donalda Tuska obniżenia akcyzy na paliwa. "Domagam się od Donalda Tuska, żeby to uczynił" - podkreślił w piątek Kaczyński. Zaproponował również roczne wakacje kredytowe dla osób zadłużonych we frankach.

- Jarosław Kaczyński zapowiada, że PiS niebawem przedstawi propozycje regulacji prawnych dotyczących gazu łupkowego.

- Rada nadzorcza Przewozów Regionalnych zgodziła się na podwyżki dla pracowników o 120 zł od początku sierpnia - poinformowała PAP prezes PR Małgorzata Kuczewska-Łaska. Nie zmienia to na razie decyzji związkowców o planowanym na 17 sierpnia strajku generalnym.

- PKW przyjęła w piątek zawiadomienia o utworzeniu kolejnych trzech komitetów wyborczych: Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera, Wspólnoty Samorządowej Doliny Sanu oraz Komitet Wyborców Barbary Dolniak - wdowy po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Grzegorzu Dolniaku.

- Łódzka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo ws. opinii biegłych dotyczącej śmierci krakowskiego opozycjonisty Stanisława Pyjasa - poinformował w piątek PAP jej rzecznik Krzysztof Kopania.

- B. wydawca "Wprost" i jego b. naczelny Marek Król nie muszą płacić 5 mln dolarów córce b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza za jej zniesławienie w 2005 r. Warszawski sąd uznał taki wyrok sądu USA za niewykonalny i sprzeczny z zasadami porządku prawnego RP. Proces w USA dotyczył artykułu tygodnika z 2005 r. pt. "Konspiracja Cimoszewiczów", w którym oskarżono mieszkającą w USA córkę Cimoszewicza i jej rodzinę o rzekome nadużycia finansowe w związku z zakupem za pośrednictwem ojca akcji PKN Orlen. W 2005 r. Cimoszewicz-Harlan i jej mąż Russell Harlan zaskarżyli "Wprost". (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)