Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 13 maja, 17.00
...
13.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- W nocy z soboty na niedzielę, w ramach Nocy Muzeów, wszyscy ciekawi wnętrz Pałacu Prezydenckiego i Kancelarii Premiera będą mieli okazję obejrzeć miejsca, w których na co dzień urzędują prezydent i szef rządu. Po raz pierwszy zostaną otwarte podziemia Sejmu, Senat udostępni salę obrad i foyer.
- Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk poinformował w piątek, że w ramach Centralnego Biura Śledczego od początku czerwca powstanie specjalny wydział operacji pościgowych. Będzie zajmował się on poszukiwaniem ukrywających się przestępców.
- Olsztyńscy sędziowie nie będą sądzić b. prezydenta miasta Czesława Małkowskiego, bo "przeciętni obywatele" mogą wątpić w ich bezstronność - zdecydował w piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie. Proces w sprawie tzw. seksafery w ratuszu odbędzie się w Ostródzie.
- Krajowa Rada Sądownictwa chce pilnego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie budżetu sądów i płac sędziów. Już wcześniej KRS zapowiadała, że gdyby uchwalono ten budżet, Rada rozważy zaskarżenie go do Trybunału Konstytucyjnego.
- Zapewnienie bezpiecznej przestrzeni powietrznej nad stadionami podczas Euro 2012 oraz ostatnie zajścia na stadionie w Bydgoszczy - to niektóre tematy posiedzenia Komitetu ds. bezpieczeństwa Euro 2012, który w piątek zebrał się w MSWiA.
- Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z wnioskiem o podpisanie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla medyków zatrudnionych w szpitalach, dla których organem założycielskim jest resort.
- Dwudniowe wybory nie będą miały wpływu na to, jakie poparcie dostanie dana partia, ale na pewno frekwencja będzie większa - uważa premier Donald Tusk. Jak zaznaczył, gdyby referendum akcesyjne w 2003 r. nie trwało dwa dni, Polska pewnie nie weszłaby do UE.
- PJN pójdzie do wyborów parlamentarnych pod własnym szyldem, nie rozproszy się na listach PO i PSL - powiedziała w piątek PAP szefowa klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska.
- O bardziej szczery i otwarty dialog między Polakami a Litwinami zaapelował w piątek w Warszawie wiceszef MSZ Litwy Egidijus Meilunas. Zapewnił, że Litwa zawsze była i będzie przyjacielem Polski. Przekonywał też, że na Litwie nie ma żadnej antypolskiej histerii.
- Niewykluczone, że prezydent Bronisław Komorowski przeprowadzi konsultacje przed podjęciem decyzji w sprawie ustawy o utworzeniu nowego Systemu Informacji Oświatowej - poinformowała PAP w piątek prezydencka minister Irena Wóycicka.
- Szefowa PJN Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie, że 4 czerwca odbędzie się zjazd krajowy ugrupowania Polska Jest Najważniejsza.
- Przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej prof. Andrzej Paczkowski poinformował w piątek PAP, iż dotychczas do konkursu na prezesa IPN zgłosiło się czterech kandydatów. Termin zgłoszeń już minął, ale kolejne aplikacje mogą jeszcze wpłynąć pocztą.
- W sobotę prezydent Bronisław Komorowski złoży wizytę w Gdańsku, gdzie weźmie udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) - poinformowała PAP w piątek Kancelaria Prezydenta.
- Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w przeddzień obchodów pierwszej rocznicy tego wydarzenia, trafiła do Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. W piątek MSZ przekazało ją przedstawicielom Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010.
- Komisja badająca przyczyny katastrofy smoleńskiej redaguje kolejne rozdziały raportu. Wszystkie badania analityczne zostały już zakończone - powiedział w piątek PAP przewodniczący komisji, szef MSWiA Jerzy Miller.
- Mogą już rozpocząć się prace przy budowie stacji II linii metra Rondo ONZ. Decyzję o pozwoleniu na jej budowę podpisał w piątek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski; ma ona rygor natychmiastowej wykonalności - poinformowała rzecznik wojewody Ivetta Biały.
- Przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej gen. Hakan Syren obejrzał w piątek w Kielcach pokazy działań polskich żołnierzy podczas misji zagranicznych. Prezentacja odbyła się w tamtejszym Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych.
- W wodorostach morskich, zebranych w pobliżu japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, uszkodzonej przez trzęsienie ziemi i tsunami 11 marca, stwierdzono znacznie podwyższony poziom promieniowania - poinformował w piątek Greenpeace.
- Polska w ramach pomocy krajom UE, które obecnie mają największy kłopot z uchodźcami, przyjmie 50 osób z Malty - powiedział w piątek PAP minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.
- Do lipca będzie trwała zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - poinformowała w piątek Koalicja dla Zwierząt, która jest inicjatorem projektu. Na razie proponowane rozwiązania poparło już blisko 130 tys. obywateli. (PAP)
zdz/ jtt/