Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 15 lipca, 17.00

...

15.07.2011 | aktual.: 15.07.2011 17:23

15.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Wichury, które przeszły w ciągu ostatniej doby nad centralną Polską uszkodziły około 1000 budynków - informuje straż pożarna. Powalone są drzewa, pozrywane linie energetyczne.

- Premier Donald Tusk zapewnił w piątek, że jego rząd nie będzie podejmował żadnego działania, które mogłoby choćby o jeden dzień opóźnić raport komisji szefa MSWiA Jerzego Millera na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej.

- 2 mln zł z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla województw: mazowieckiego i łódzkiego uruchomił w piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller - poinformowała PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

- O 11 punktów (do 34 proc.) wzrosła grupa osób zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju i niemal w takim samym stopniu ubyło niezadowolonych (spadek o 9 punktów, do 49 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Lipcowe nastroje są najlepsze w tym roku.

- Wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych i nakładek na karty do głosowania z opisem w alfabecie Braille'a - przewiduje nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą w piątek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

- Sejm nie poparł w piątek wniosku PiS o odrzucenie sprawozdania ministra sportu i turystyki z realizacji przygotowań do Euro 2012. Tym samym Sejm przyjął to sprawozdanie do wiadomości.

- Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka sami będą powoływać swoich zastępców i określać ich kompetencje - zdecydowali w piątek posłowie. Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji ustaw o RPO i RPD.

- Zmiany wymagań wobec kandydatów do służby w policji, w tym rezygnacja z rygorystycznego wymogu niekaralności za wykroczenia przewiduje nowelizacja ustawy o policji, którą w piątek uchwalił Sejm.

- Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy o Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Jedna z nich dotyczy wymagań wobec członków rady Ośrodka.

- Projekt nowelizacji Kodeksu karnego, rozszerzający karalność za tzw. mowę nienawiści wobec m.in. osób homoseksualnych, został skierowany do sejmowej komisji. W piątek Sejm nie poparł wniosku PiS o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu.

- Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu zmiany w ustawie o służbie cywilnej, o pracownikach urzędów państwowych i pracownikach samorządowych, dotyczące pierwszeństwa w zatrudnieniu dla osób niepełnosprawnych w urzędach.

- Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zgodnie z nią pielęgniarki i położne będą chronione jak funkcjonariusze publiczni; ustawa chroni też przed dyskryminacją pielęgniarki pracujące na podstawie umowy o pracę.

- Sejmowa komisja śledcza ds. nacisków zdecydowała w piątek, że przeprowadzi konfrontację szefa CBA Pawła Wojtunika z zastępcą szefa Biura za rządów PiS Maciejem Wąsikiem.

- Abolicję dla cudzoziemców przebywających w Polsce od 20 grudnia 2007 roku przewiduje projekt ustawy pozytywnie oceniony w piątek przez sejmową komisję. Posłowie doprecyzowali zapisy odnoszące się do przesiedleń i relokacji cudzoziemców na terytorium Polski.

- Wspólnemu planowaniu i uzgadnianiu pomocy Unii Europejskiej dla krajów trzecich, w tym najuboższych, poświęcony będzie m.in. rozpoczęty właśnie drugi - i zarazem ostatni, dzień nieformalnego spotkania ministrów ds. rozwoju państw UE.

- PiS skierował do TK wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy o Systemie Informacji Oświatowej, zakładającej m.in. gromadzenie danych wrażliwych o uczniach. Według posła Kazimierza Ujazdowskiego, ustawa to "nowa forma nowoczesnego despotyzmu".

- Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zostanie doradcą sztabu wyborczego SLD; ma również wspierać kandydatów Sojuszu do Sejmu i Senatu. W sztabie SLD ma się znaleźć m.in. Ryszard Kalisz.

- Działacze Ruchu Społecznego im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego będą kandydowali w wyborach parlamentarnych z list PiS - poinformował w piątek prezes organizacji Maciej Łopiński. Przyznał, że sam dostał już propozycję startu w wyborach do Sejmu i ją przyjął.

- Działacze PSL świętowali w piątek w Warszawie 110. rocznicę urodzin przywódcy Stronnictwa, premiera RP na uchodźstwie Stanisława Mikołajczyka. Z tej okazji w Muzeum Ruchu Ludowego wręczone zostały odznaczenia zasłużonym dla ruchu.

- Za zasługi na rzecz umacniania demokratycznego prawa wyborczego prezydent Bronisław Komorowski oznaczył w piątek kilkudziesięciu komisarzy wyborczych, pracowników Państwowej Komisji Wyborczej oraz Krajowego Biura Wyborczego.

- Najnowocześniejszy w Polsce ośrodek rehabilitacyjny dla najmłodszych pacjentów został w piątek otwarty w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci przy ul. Kopernika. Łączny koszt inwestycji to 4,4 mln zł.

- Ludowcy podtrzymują zawartą w ich projekcie nowelizacji prawa bankowego propozycję, zgodnie z którą kredytobiorcy zadłużeni w walutach mogliby spłacać raty np. po średnim kursie NBP - poinformował w piątek PAP poseł PSL Wiesław Rygiel.

- Do sądu trafił akt oskarżenia wobec jednego z najgroźniejszych polskich przestępców - Rafała S. ps. Szkatuła - poinformowała w piątek PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Gangster został m.in. oskarżony o kierowanie grupą przestępczą.

- Do obchodzenia Dnia Śląskiej Flagi zachęca w piątek na Górnym Śląsku część regionalnych mediów. Flag w oknach i balkonach wywieszono mało, bo - jak podkreśla politolog dr Tomasz Słupik - taki sposób świętowania w tej części Europy nie jest popularny. (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)