Trwa ładowanie...
d9j49fv
d9j49fv

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 19 lutego, 17.00

...
Share
d9j49fv

19.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Setki osób - policjantów, a także funkcjonariuszy z innych formacji zebrało się w piątek w kościele św. Ignacego Loyoli w Warszawie, by pożegnać 42-letniego policjanta Andrzeja Struja, zamordowanego w ubiegłym tygodniu na przystanku tramwajowym w Warszawie.

- Kancelaria Prezydenta przygotowuje list dla premiera Donalda Tuska, dotyczący ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego - powiedział w piątek PAP prezydencki minister Paweł Wypych. Jak dodał, list nie został jeszcze wysłany.

d9j49fv

- Prokurator Piotr Jasiński z Olsztyna jest przekonany, że ciało odnalezione w 2006 r. na polanie pod Różanem było ciałem Krzysztofa Olewnika. Zapewniał o tym w piątek na zamkniętym posiedzeniu członków sejmowej komisji śledczej.

- Włodzimierz Olewnik w liście do premiera Donalda Tuska protestuje przeciwko nieodtajnieniu przez MSWiA materiałów operacyjnych policji na potrzeby śledztwa gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej w sprawie uprowadzenia i zabójstwa jego syna, Krzysztofa Olewnika.

- Głosowanie nad ustawą wprowadzającą całkowity zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu - poinformował w piątek PAP wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak. Wstępnie głosowanie było planowane na piątek.

- Sejm uczcił w piątek 100. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej, która - jak podkreślono w specjalnej uchwale - była "dobra, skromna i skoncentrowana wyłącznie na pomocy bliźnim", a całe życie poświęciła dzieciom.

d9j49fv

- Sejm zdecydował w piątek, że hazardowa komisja śledcza będzie pracowała do końca kwietnia. Pierwotnie sejmowa uchwała powołująca komisję zakładała, że śledczy przedstawią raport końcowy do 28 lutego.

- Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia powodziowego. Po 21 lutym ma ponownie się ochłodzić, co będzie stopniowo hamować topnienie śniegu - poinformowało MSWiA w komunikacie przesłanym w piątek PAP.

- Z powodu sprzeciwu klubu Lewicy Sejm zdecydował w piątek, że nie dokona wyboru nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wybór odłożono na kolejne posiedzenie izby w marcu. Kandydatami są mec. Kazimierz Barczyk i prof. Krystyna Pawłowicz.

- Lokale wyborcze w wyborach prezydenckich będą otwarte od godz. 8.00 do 22.00 a nie jak obecnie - od godz. 6.00 do 20.00 - postanowił w piątek Sejm, nowelizując prezydencką ordynację wyborczą.

d9j49fv

- B. szef Urzędu Ochrony Państwa Zbigniew Siemiątkowski, jego zastępca i szef zarządu śledczego tej instytucji odpowiedzą przed sądem za przekroczenie uprawnień w sprawie zatrzymania przed ośmiu laty ówczesnego prezesa PKN Orlen. Akt oskarżenia skierowano do sądu.

- Sejm przyjął w piątek nowelę samorządowej ordynacji wyborczej, dzięki której udział w wyborach samorządowych będzie możliwy bez konieczności dokonania wpisu do stałego rejestru wyborców na rok przed głosowaniem.

- Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o Radzie Ministrów. Nowelizacja ustawy ma na celu uporządkowanie terminologii odnoszącej się do określenia wewnętrznej struktury ministerstw oraz zniesienia obowiązku tworzenia w ministerstwach departamentów i biur oraz komórek organizacyjnych do realizacji określonych spraw.

- Prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, wprowadzającą audyt zewnętrzny Izby co najmniej raz na trzy lata.

d9j49fv

- W przyszłym tygodniu do członków PO trafi gazeta "POgłos" z kartą do głosowania w prawyborach prezydenckich. Głosować pocztą będzie można przez miesiąc - do 24 marca, a przez internet - 20-24 marca. Wyniki prawyborów zatwierdzi 26 marca Rada Krajowa PO.

- Dom Polski w Iwieńcu był i pozostaje własnością Polaków mieszkających na Białorusi - oświadczyła w piątek ambasada Białorusi w Warszawie. Według ambasady stwierdzenia Andżeliki Borys, że to ona reprezentuje Związek Polaków na Białorusi są "absurdalne".

- Wytoczenie kolejnych procesów osobom, które obrażały ją i jej rodzinę, zapowiedziała w piątek w Katowicach Alicja Tysiąc. Nie sprecyzowała, kogo zamierza pozwać. Zadeklarowała, że ma siłę, by dalej walczyć - także w imieniu innych szykanowanych kobiet.

- W marcu pod obrady rządu trafi przygotowywana przez resort pracy ustawa o żłobkach i innych formach opieki nad dziećmi do lat 3 - zapowiedziała w piątek w Katowicach minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

d9j49fv

- Przewodniczący Parlament Europejskiego Jerzy Buzek powiedział w piątek w Gdańsku, że jeśli władze białoruskie nadal będą prześladowały mniejszość polską w tym kraju oraz opozycję demokratyczną, to muszą się m.in. liczyć ze wstrzymaniem pomocy pieniężnej.

- Polskie Porty Lotnicze i konsorcjum Hochtief podpisały umowę na dokończenie budowy Terminalu 2 Lotniska Chopina w Warszawie - poinformował w piątek rzecznik PPL Kamil Wnuk. Budowa zacznie się w marcu 2010 r. i potrwa rok. Koszt inwestycji to 91,96 mln zł.

- 70-letni mężczyzna zginął w miejscowości Tarkawica (Lubelskie) po tym, jak runął na niego dach stodoły obciążony śniegiem - poinformował w piątek rzecznik prasowy straży pożarnej w Lublinie Ryszard Starko. Strażacy apelują o oczyszczanie dachów. (PAP)

zdz/ asa/

d9j49fv

Podziel się opinią

Share
d9j49fv
d9j49fv