Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 2 lipca, 17.00
...
02.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- W niedzielnych wyborach prezydenckich Polacy będą mogli zagłosować w ponad 25 tysiącach lokali wyborczych na terenie całego kraju, 263 obwodach głosowania za granicą oraz na pokładach 5 polskich statków i platform wiertniczych.
- Katowicki oddział Instytut Pamięci Narodowej umorzył wznowione siedem lat temu śledztwo w sprawie tzw. Polenlagrów - obozów, w których między 1941 a 1945 r. hitlerowcy przetrzymywali ok. 30 tys. wysiedlonych z domów Polaków. Wielu z nich zginęło.
- Troje nowych senatorów złożyło w piątek ślubowanie w Senacie. Zastąpili parlamentarzystów, którzy zginęli w kwietniowej katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem: Janinę Fetlińską (PiS), Krystynę Bochenek (PO), Stanisława Zająca (PiS).
- Wojewoda lubuski Helena Hatka przekazała w piątek promesy dla przedstawicieli samorządów poszkodowanych przez tegoroczną powódź. Zgodnie z nimi mogą one liczyć na pomoc rządową w łącznej wysokości ok. 37,3 mln zł.
- 10 osób objął przesłany przez katowicką prokuraturę okręgową do sądu akt oskarżenia, dotyczący nieprawidłowości w przetargach na dostarczanie urządzeń do kopalń. M.in. za wybór określonego dostawcy dyrektorzy dwóch kopalń wyjechali na wycieczki na Antarktydę.
- Polacy niemal powszechnie aprobują przemiany, które zaszły w Polsce po 1989 roku; w tym i zeszłym roku poziom zadowolenia z transformacji jest wyższy niż kiedykolwiek wcześniej - podaje w najnowszym sondażu CBOS.
- Państwowa Komisja Wyborcza zapewniła w piątek, że II tura wyborów prezydenckich 4 lipca na terenach dotkniętych powodzią będzie przebiegała na normalnych warunkach.
- Ludwik Dorn zapowiedział w piątek, że pozwie Bronisława Komorowskiego za to, że - jak twierdzi Dorn - kandydat PO przypisał mu słowa na temat powodzi, które nigdy nie padły. Jesteśmy spokojni o rozstrzygnięcie - odpowiada rzeczniczka sztabu Komorowskiego.
- Państwowa Komisja Wyborcza przewiduje, że oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich ogłosi w poniedziałek po południu. Na wtorek na Zamku Królewskim zaplanowana jest uroczystość wręczenia prezydentowi-elektowi uchwały o wyborze.
- W Krakowie rozpoczęła się w piątek konferencja z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji. W piątek odbędą się spotkania grup roboczych, w sobotę gościem spotkania będzie m.in. sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Gospodarzem konferencji jest szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
- W areszcie pozostanie Uri Brodsky, domniemany agent Mossadu, wiązany z zabójstwem lidera Hamasu w Dubaju. W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie obrony na jego areszt. 5 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie zbada wniosek o przekazanie go do Niemiec.
- Pierwsze w Siłach Powietrznych kontrakty w ramach utworzenia Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) podpisano w piątek w 16. batalionie remontu lotnisk w Jarocinie (Wielkopolskie).
- Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji poprawki do umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym - podała na swoich stronach kancelaria prezydenta.
- Od złożenia kwiatów pod Krzyżem Katyńskim i oddania hołdu ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem rozpocznie w sobotę kilkugodzinny pobyt w Krakowie sekretarz Stanu USA Hillary Clinton - poinformował w piątek Konsulat Generalny USA w Krakowie. (PAP)
zdz/ jtt/