Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 20 listopada, 17.00

...

20.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk powiedział w piątek, otwierając konferencję podsumowującą dwa lata rządu PO-PSL, że po wyborach 2007 r. oczekiwania wobec koalicji rządowej były "na dużą skalę" i obecnie rząd oceniany jest "wnikliwe", a "taryfa ulgowa już dawno się skończyła".

- Premier Donald Tusk uważa, że Polska może stać się synonimem innowacji w Europie. Według niego, taką wizję przyszłości można zbudować dzięki wzrostowi nakładów na naukę oraz dzięki odbiurokratyzowaniu gospodarki.

- Najskuteczniejsza w Europie walka z kryzysem, efektywne wykorzystanie środków unijnych, umocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, wybór Jerzego Buzka na szefa PE, budowa dróg ekspresowych i autostrad, gazoportu, długoterminowy kontrakt gazowy z Rosją, przygotowania do EURO2012, wycofanie wojsk z Iraku - to w ocenie premiera Donalda Tuska największe dokonania koalicji PO-PSL.

- Mariusz Kamiński (PiS) będzie członkiem komisji śledczej badającej okoliczności porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika, Anna Zalewska (PiS) - komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy, a Krzysztof Brejza (PO) - komisji śledczej ds. nacisków - zdecydował w piątkowym głosowaniu Sejm.

- Mam dowody, że detektyw Krzysztof Rutkowski przyczynił się do wyłudzenia ode mnie miliona zł - oświadczył w piątek przed sejmową komisją śledczą Włodzimierz Olewnik. Powołał się na zasłyszaną rozmowę między Rutkowskim a człowiekiem z jego biura, z której wynikało, że detektyw o wszystkim wiedział.

- Znany producent filmowy Lew R., podejrzany w prowadzonym w Łodzi śledztwie dotyczącym korupcji, ma w piątek wyjść z aresztu. Na konto warszawskiego sądu wpłynęło pół miliona złotych kaucji.

- 17 stycznia odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Wniosek o jego przeprowadzenie złożyli politycy lokalnego SLD. Zarzucają Kropiwnickiemu m.in. paraliż komunikacyjny w mieście, brak strategii rozwoju, zwiększające się zadłużenie miasta oraz kosztowane podróże zagraniczne.

- Małopolski działacz PO Lech Janczy, który miał być najważniejszą osobą w - jak sugerują media - ustawianym przetargu na kompleks narciarski, będzie musiał pożegnać się z partią - powiedział jeden z liderów małopolskiej PO, poseł Jarosław Gowin. Jak dodał, jest już wniosek o usunięcie Janczego z ugrupowania.

- Program modernizacji policji, straży granicznej, straży pożarnej i Biura Ochrony Rządu został w trzech kwartałach 2009 roku zrealizowany w 74 proc.; w tej chwili nie ma zagrożeń jego dalszej realizacji - poinformował w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, przedstawiając w Sejmie informację o wykonaniu tego programu w latach 2007 - 2009.

- Senacka Komisja Ustawodawcza pozytywnie oceniła w piątek nowelizację kodeksów: karnego oraz postępowania karnego zakładającą zaostrzenie kary więzienia za porwania i wzięcie zakładnika. Senatorowie z komisji zaproponowali też zgłoszone przez ministerstwo sprawiedliwości doprecyzowujące poprawki do noweli.

- Nie będzie ewakuacji Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie, jeżeli do poniedziałku lekarze na piśmie potwierdzą swoje wcześniejsze zapewnienie, iż nie pozostawią pacjentów bez opieki - zapowiedział w piątek dyrektor tej placówki Mariusz Kocój.

- Prezydent Lech Kaczyński pogratulował w imieniu państwa polskiego Hermanowi Van Rompuy wyboru na pierwszego stałego przewodniczącego Rady Europejskiej oraz Catherine Ashton na szefową unijnej dyplomacji - poinformował PAP w piątek prezydencki minister Mariusz Handzlik.

- B. prezydent Wojciech Jaruzelski, b. premierzy Leszek Miller i Józef Oleksy są wśród gości rocznicowego kongresu OPZZ, które świętuje 25-lecie. Na kongres przybyli także wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, wicepremier Waldemar Pawlak, szef doradców premiera Michał Boni, przedstawiciele innych związków - ale nie "Solidarności" - oraz organizacji pracodawców.

- IPN ma przeprosić Adama Michnika za podanie nieprawdziwej informacji, że jego ojca skazano w II RP za szpiegostwo na rzecz ZSRR - orzekł w piątek prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zarazem SA uznał, że IPN nie musi wpłacać 50 tys. zł na cel społeczny - jak chciał naczelny "Gazety Wyborczej".

- Pilot i nawigator zostali poszkodowani podczas lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na warszawskim lotnisku Bemowo - poinformował w piątek PAP oficer dyżurny stołecznej straży pożarnej.

- Bogusław Ziętek został ponownie przewodniczącym Polskiej Partii Pracy. Nowe władze ugrupowania wybrano na piątkowym kongresie w Katowicach. Ziętek - który jest równocześnie szefem znanego z radykalnych akcji związku zawodowego "Sierpień 80" - będzie kierował PPP przez cztery najbliższe lata.

- Prezydent Lech Kaczyński z pewnością podpisze ustawę o grach hazardowych, która będzie ograniczała dostęp do hazardu, zwłaszcza ludzi młodych i która będzie zgodna z konstytucją - powiedział w piątek prezydencki minister Paweł Wypych.

- Wniosek o uznanie za prawdziwe oświadczenia lustracyjnego b. europosła Marcina Libickiego przesłał do Sądu Okręgowego w Poznaniu tamtejszy oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W oświadczeniu lustracyjnym polityk napisał, że nie był świadomym współpracownikiem wywiadu PRL.

- Sześć samolotów wielozadaniowych F-16 z 10. eskadry lotnictwa taktycznego w Łasku (Łódzkie) wyleci 23 listopada do hiszpańskiego Torrejon na międzynarodowe ćwiczenia. Wezmą w nich udział polskie i portugalskie samoloty F-16 oraz hiszpańskie EuroFighter-y i Mirage.

- W sobotę w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny kongres Stronnictwa Demokratycznego, zwołany przez członków tego ugrupowania, którzy sprzeciwiają się polityce prowadzonej przez szefa SD Pawła Piskorskiego. Głównymi punktami obrad będą wnioski o jego odwołanie oraz dokonanie zmian w statucie Stronnictwa.

- W latach 1990-2008 cudzoziemcy uzyskali 23 tys. zezwoleń na nabycie gruntów o łącznej powierzchni ponad 45 tys. hektarów - wynika z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawionej w piątek w Sejmie.

- Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński powiedział w piątek PAP, że gdy tylko szef SLD Grzegorz Napieralski zerwie "swoją koalicyjną współpracę z PiS-em", to Platforma Obywatelska przychyli się do oferty współpracy ze strony Sojuszu. (PAP)

zdz/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)