Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 8 października, 20.00
...
08.10.2010 | aktual.: 08.10.2010 20:23
08.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- 10 dziennikarzy było w latach 2005-2007 rozpracowywanych przez służby specjalne - podała "Gazeta Wyborcza". Byli szefowie ABW i CBA zaprzeczają. Media i politycy - z wyjątkiem PiS - chcą "dogłębnego wyjaśnienia" sprawy, która może mieć wpływ na wolność prasy.
- Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zwróciły się w piątek do Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję w sprawie działań służb specjalnych wobec dziennikarzy.
- Za niedopuszczalne w państwie prawa uznał minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podsłuchiwanie dziennikarzy przez służby w latach 2005-2007. Jak powiedział w piątek, zdziwiło go umorzenie przez prokuraturę postępowania w tej sprawie.
- Postanowienie o umorzeniu śledztwa ws. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy w latach 2005-2007 było zasadne i wynikało z analizy zebranego materiału dowodowego - poinformował PAP p.o. rzecznika Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Grzegorz Szklarz.
- Informacje o podsłuchiwaniu i inwigilowaniu dziennikarzy przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego są całkowicie nieprawdziwe - oświadczył w piątek szef ABW za czasów rządu PiS Bogdan Święczkowski.
- Gdy byłem szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wobec żadnego z wymienionych w publikacji "Gazety Wyborczej" 10 dziennikarzy, CBA nie stosowało podsłuchu - oświadczył b. szef Biura Mariusz Kamiński.
- Obecny szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk nie zlecał sprawdzania billingów telefonicznych red. Moniki Olejnik - podała w komunikacie rzecznik prasowa ABW ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.
- Jeden z inwigilowanych dziennikarzy, Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej" walczy w sądzie o prawo odwołania się od nieprawomocnej decyzji o umorzeniu śledztwa w sprawie bezprawnej "kontroli operacyjnej" przez służby specjalne z lat 2005-2007.
- Nie wprowadziliśmy w błąd prokuratury w sprawie śledztwa o nadużywanie podsłuchów w latach 2005-2007 wobec mediów - podała Agencja Bezpieczeńśtwa Wewnętrznego. Zarzut taki postawiła Agencji piątkowa "Gazeta Wyborcza".
- Posłowie uchwalili w piątek rządową nowelizację ustawy, która zakazuje produkcji dopalaczy i handlu nimi. Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreśliła, że dzięki decyzji Sejmu w Polsce nie będzie już obrotu tymi specyfikami.
- Kazimierz Kutz wystąpił z klubu poselskiego Platformy Obywatelskiej. Pytany przez PAP o przyczyny tej decyzji, odpowiedział, że Platforma "nie zrobiła nic" dla Górnego Śląska. Jak dodał, jest to także akt solidarności z Januszem Palikotem.
- Grzegorz Schetyna, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ewa Kopacz i Radosław Sikorski zostali w piątek wybrani przez Radę Krajową PO na funkcje wiceszefów partii. Schetyna został pierwszym wiceprzewodniczącym Platformy.
- Prezydent Bronisław Komorowski zdecydował o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego dwóch wniosków złożonych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kwestionujących konstytucyjność zmian w ordynacji prezydenckiej oraz w ustawie o NIK.
- Zniesienie możliwości wszczynania z polecenia ministra sprawiedliwości postępowania przeciwko radcy prawnemu przed sądem dyscyplinarnym bez uprzedniego dochodzenia - taka regulacja znalazła się w uchwalonej w piątek nowelizacji prawa o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych.
- Sejm w piątkowym głosowaniu przyjął trzy poprawki Senatu do ustawy o współpracy rządu i parlamentu w sprawach UE. Jedna z nich zakłada, że rząd będzie przedstawiał, nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy, parlamentowi informację na temat wdrażania prawa UE.
- Posłowie przyjęli w piątkowym głosowaniu poprawkę Senatu do zmian w ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, która rozszerza zakaz kandydowania do parlamentu o osoby skazane za przestępstwa skarbowe.
- Polska w czasie swojej prezydencji będzie się starała możliwie najbardziej promować relacje transatlantyckie i angażować swoich partnerów w rozwój tego programu - zapowiedział w piątek podczas Wrocław Global Forums minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz
- Paweł Graś, Cezary Grabarczyk, Danuta Pietraszewska, senator Jadwiga Rotnicka - to uzgodnione kandydatury do zarządu PO, wynika z nieoficjalnych informacji PAP, uzyskanych ze źródeł zbliżonych do władz partii.
- Były działacz opozycyjny Henryk Wujec powiedział w piątek PAP, że otrzymał propozycję współpracy w charakterze doradcy prezydenta ds. społeczeństwa obywatelskiego. Jak dodał, ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale tematyka jest mu bliska, więc chętnie ją przyjmie.
- Premier Donald Tusk został poproszony przez premiera Węgier, aby odegrał rolę współgospodarza szczytu Unii Europejskiej w Budapeszcie w maju 2011 r - powiedział w piątek PAP we Wrocławiu minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.
- Władza PiS chętnie podsłuchiwała, obserwowała i prowokowała - powiedział w piątek premier Donald Tusk, komentując doniesienia "Gazety Wyborczej", że w latach 2005-2007 służby objęły kontrolą operacyjną telefony dziesięciorga dziennikarzy różnych mediów.
- To bardzo odważna i wielka decyzja Komitetu Noblowskiego - tak premier Donald Tusk ocenił przyznanie w tym roku Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo.
- Przez najbliższe sześć lat katowicką prokuraturą okręgową będzie kierował prok. Krzysztof Kołaczek. Przez 14 lat był on wiceszefem tej prokuratury, a od grudnia zeszłego roku pełnił obowiązki jej szefa.
- Straż Graniczna zatrzymała w piątek statek handlowy bandery norweskiej. Miał on spowodować kolizję z polskim kutrem rybackim. Według SG, kapitan i pierwszy oficer norweskiej jednostki byli nietrzeźwi.
- Mimo trwających od czterech dni poszukiwań wciąż nie odnaleziono chorej na epilepsję 10-letniej dziewczynki ze wsi Rzepiski k. Augustowa (Podlaskie). Policja zakończyła akcję poszukiwawczą.
- Od soboty w całym kraju zamknięto ponad 1100 obiektów handlujących lub zajmujących się produkcją dopalaczy; w kontrole zaangażowanych jest ponad 2300 pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ok. 3 tys. policjantów - poinformował wiceminister zdrowia Adam Fronczak.
- W sobotę rano łódzki sąd ma ogłosić decyzję ws. wniosku łódzkiej prokuratury o aresztowanie na trzy miesiące Dawida B., właściciela sieci sklepów z dopalaczami. Śledczy przedstawili "królowi dopalaczy" dodatkowy zarzut - wprowadzenia do obrotu znacznych ilości środków odurzających.
- B. premier Tadeusz Mazowiecki powiedział w piątek PAP, że przyjął propozycję prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby zostać jego strategicznym doradcą.
- Zaostrzenie kryteriów pozwalających na zgodę na podsłuch; dostęp sądu do materiałów, które mają to uzasadniać; jawna liczba podsłuchów - takie zmiany w pracy operacyjnej tajnych służb chce wprowadzić rząd. Nad projektem pracuje już parlament.
- Ukraiński profesor psychologii, zaproszony do Polski przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, został pobity i okradziony przez trójkę młodych ludzi. Wśród napastników była 17-latka, mająca pod opieką swoje 1,5-roczne dziecko w wózku.
- Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z czasu rządów PiS, obecnie prokurator w stanie spoczynku, Bogdan Święczkowski rozważa start w najbliższych wyborach samorządowych. Być może będzie się ubiegał o mandat radnego w Sejmiku Województwa Śląskiego.
- Wojciech Mojzesowicz, b. minister rolnictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, ponownie wstąpił do PiS. Poseł opuścił tę partię wiosną 2009 r. protestując przeciw umieszczeniu Ryszarda Czarneckiego na czele listy w okręgu bydgoskim w wyborach do PE.
- Do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie wpłynęły w piątek materiały przesłane z prokuratury w Poczdamie (Niemcy) w sprawie katastrofy polskiego autokaru pod Berlinem - poinformowała PAP rzeczniczka prokuratury Małgorzata Wojciechowicz.
- Tegoroczny laureat pokojowej nagrody Nobla - pisarz i dysydent Liu Xiaobo - jest jednym z ponad 50 ludzi pióra przetrzymywanych obecnie w chińskich więzieniach za swoje poglądy. "Jedna nagroda wiele tutaj nie zmieni" - uważa prezes polskiego PEN-clubu Adam Pomorski.
- Straty spowodowane tegorocznymi powodziami oszacowano na kwotę około 12,5 mld zł, a na pomoc poszkodowanym rząd przeznaczył ponad 2 mld zł - wynika z informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera, przedstawionej w piątek w Sejmie.
- Policjanci przeszukują w piątek domy, budynki gospodarcze i studnie we wsi Rzepiski, gdzie we wtorek zaginęła chora na epilepsję 10-letnia dziewczynka. Trwają także poszukiwania wokół jeziora Kolno.
- Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie poświęcony urologii i nefrologii dziecięcej - poinformował w piątek szef fundacji Jurek Owsiak. Zbiórka odbędzie się 9 stycznia 2011 r.
- Trzy z czterech kancelarii, zajmujących się organizowaniem lotów dla najważniejszych osób w państwie, przekazały Ministerstwu Obrony Narodowej opinie dotyczące zakupu samolotów - poinformował PAP w piątek wiceszef MON Marcin Idzik.
- Fundacja Itaka przedstawiła w piątek sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych propozycje zmian w prawie, które mogłyby usprawnić poszukiwania osób zaginionych. Wśród postulatów jest skrócenie czasu, po jakim osobę zaginioną można uznać za zmarłą.
- Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec dziennikarza Maciej Z. za nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska. W lutym 2008 r. prowadzone przez Macieja Z. ferrari rozbiło się o filar wiaduktu na warszawskim Mokotowie. Na miejscu zginął dziennikarz motoryzacyjny "Super Expressu" Jarosław Zabiega. (PAP)
zdz/ asa/