Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 9 kwietnia, 20.00

...

09.04.2010 | aktual.: 09.04.2010 20:23

09.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Obecny szef Prokuratury Okręgowej w Warszawie Andrzej Janecki będzie czwartym zastępcą Prokuratora Generalnego - dowiedziała się w piątek PAP w Prokuraturze Generalnej.

- Prezydent Lech Kaczyński udaje się w sobotę do Katynia, gdzie wraz z przedstawicielami Rodzin Katyńskich, a także parlamentarzystami i duchownymi, złoży hołd Polakom zamordowanym przez sowiecki reżim komunistyczny. W uroczystościach ma wziąć udział ok. 800 osób.

- Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki (PO) poinformował w piątek, że otrzymał od swojego odpowiednika z rosyjskiej Dumy Państwowej zaproszenie do zorganizowania wspólnego posiedzenia komisji spraw zagranicznych.

- Policjanci uczcili w piątek pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Przed obeliskiem "Poległym Policjantom-Rzeczpospolita Polska" w Warszawie złożono wieńce. Pamięć funkcjonariuszy uczczono także w Katowicach przy Grobie Policjanta Polskiego - jedynym takim monumencie w Polsce.

- Janusz Palikot (PO) zaapelował w piątek do sekretarza generalnego PO Grzegorza Schetyny, aby ten publicznie zadeklarował, że nie popiera żadnego z kandydatów, którzy chcą ubiegać się o stanowisko szefa PO na Lubelszczyźnie.

- Szwed Anders H., podejrzany o podżeganie do kradzieży napisu z Auschwitz jest już w Polsce. Leci do Krakowa - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do policji.

- Poseł Lewicy Krzysztof Matyjaszczyk złożył w piątek zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Z kolei posłowie PO rozważają postawienie przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry.

- B. szef wyścigów konnych na warszawskim Służewcu Marek Przybyłowicz powiedział przed hazardową komisją śledczą, że patologia administracji państwowej w obszarze hazardu trwa w Polsce od 15 lat. Podważył też zeznania b. szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego.

- Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Posłowie oddali hołd "pamięci polskich jeńców wojennych - ofiar ludobójczego reżimu sowieckiego".

- Sejm w piątkowym głosowaniu przyjął informację ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2010 roku. Wniosek o jej odrzucenie złożył w czwartek szef koła parlamentarnego Polska Plus Ludwik Dorn.

- Nakaz humanitarnego traktowania więźniów oraz przeciwdziałanie mobbingowi - to najważniejsze poprawki przyjęte przez Sejm do ustawy o Służbie Więziennej.

- Posłowie opowiedzieli się w piątek za nowelizacją Kodeksu karnego, przewidującą m.in. wprowadzenie definicji handlu ludźmi. Konieczność nowelizacji kodeksu wynikała z ratyfikowanych przez Polskę umów międzynarodowych.

- Kongres Stronnictwa Demokratycznego, który będzie obradował w sobotę, wybierze nowe władze partii. Wszystko wskazuje na to, że nowym-starym przewodniczącym ugrupowania zostanie jej dotychczasowy szef Paweł Piskorski.

- W maju odbędzie się programowo-samorządowa konwencja PiS - zapowiadają politycy ugrupowania. Według mediów, Lech Kaczyński miałby wtedy ogłosić start w wyborach prezydenckich. Wcześniej, pod koniec kwietnia, strategią wyborczą zajmie się Rada Polityczna PiS.

- Szwed Anders Hoegstroem, podejrzany o podżeganie do kradzieży tablicy z historycznym napisem "Arbeit macht frei", zostanie przesłuchany przez krakowską prokuraturę okręgową nie wcześniej niż w poniedziałek - poinformowała w piątek PAP jej rzecznik Bogusława Marcinkowska. Szwed jest już w Polsce. W piątek po południu trafił do krakowskiego aresztu przy ul. Montelupich.

- Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podziękował Ministerstwu Sprawiedliwości Królestwa Szwecji za sprawną współpracę w sprawie kradzieży napisu z byłego obozu Auschwitz-Birkenau - poinformowało w piątek PAP Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Pierwszy nowoczesny pociąg stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej od piątku kursuje na linii Pruszków-Sulejówek. W pierwszą podróż w kierunku Pruszkowa pociąg wyruszył z Warszawy Wschodniej, a wśród pasażerów była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Przełożeni żeńskich i męskich zakonów w Polsce wyrażają solidarność z Benedyktem XVI wobec "brutalnego ataku" na Kościół katolicki. W liście do papieża potępiają przestępstwa seksualne duchownych, za bezpodstawne uważają jednak zarzuty o bierność Kościoła.(PAP)

mln/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)