Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek lutego, 17.00

...

04.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk zaapelował w piątek do Polaków, aby wstrzymali się z wyjazdami do Egiptu. Jak podkreślił, w "chwili krytycznej", duża liczba turystów może bardzo utrudnić skuteczną ewakuację z tego kraju.

- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna przyznał w piątek, że podczas posiedzenia zarządu PO obyła się twarda rozmowa związana z jego krytyką pod adresem premiera Donalda Tuska. Podkreślił, że tłumaczył politykom PO kontekst swojej wypowiedzi o spóźnionej reakcji na raport MAK.

- Od 1 marca na odcinkach linii Warszawa - Gdynia, Warszawa - Kraków, Warszawa - Katowice i Warszawa - Łódź ruch będzie się odbywał wahadłowo - poinformował rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki. Z tego powodu zmieni się rozkład jazdy pociągów.

- Rochacza i Lagunę - parę polskich koni huculskich z rodowodem - przekazał w piątek rano w Łazienkach Królewskich prezydent Bronisław Komorowski goszczącemu w Warszawie prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi jako dar polskich hodowców dla ukraińskich.

- Z powodu "zarzutów w niewybrednej formie", jakie padły na posiedzeniu sejmowych komisji ws. śledztwa smoleńskiego Prokurator Generalny Andrzej Seremet odmówił osobistego przedstawienia posłom informacji o śledztwie hazardowym; prokuratura przedstawiła je pisemnie.

- Prokurator generalny Andrzej Seremet chce odwołania szefa pionu śledczego IPN Dariusza Gabrela, który jest jednym z zastępców prokuratora generalnego. Wniosek od grudnia leży u prezydenta Bronisława Komorowskiego - podał rzecznik Seremeta.

- Premier Donald Tusk powiedział, że wotum nieufności dla szefa MON Bogdana Klicha jest elementem "smoleńskiej awantury", która - jego zdaniem - ma być sposobem na osłabienie rządu. "Dlatego będziemy w sposób zdeterminowany bronić ministra Klicha" - podkreślił.

- Z powodu niestabilnej sytuacji w Egipcie TVP i TVN zdecydowały, że ich dziennikarze, którzy relacjonowali zamieszki w Kairze, wrócą do kraju. Korespondent Polsatu, zgodnie z planem, wraca w sobotę. Stacje radiowe zostawiły swoim dziennikarzom w tej sprawie wolną rękę.

- Rządowe promesy na ponad 208 mln zł na usuwanie skutków powodzi otrzymają samorządy z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Będą to pierwsze w tym roku zapewnienia dofinansowania na odbudowę dróg, mostów i innych obiektów użyteczności publicznej.

- Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza wybrane przetargi, które ogłosiła lub przeprowadziła w latach 2007 - 2010 Poczta Polska - poinformował w piątek PAP rzecznik biura Jacek Dobrzyński.

- Senatorowie nie wnieśli poprawek do nowelizacji Kodeksu wyborczego, zakazującej publikowania przez komitety wyborcze płatnych spotów radiowych i telewizyjnych. Wniosek PiS o odrzucenie noweli nie uzyskał w Senacie większości.

- PiS zwróci się m.in. do OBWE i Rady Europy ws. nowelizacji kodeksu wyborczego zakazującej publikowania przez komitety wyborcze płatnych spotów radiowych i telewizyjnych - dowiedziała się PAP od polityków tej partii.

- Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego, która m.in. zezwala na łagodzenie kar dla Polaków wydanych za granicę na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) i tam skazanych. Wymierzone im kary nie mogłyby być wyższe niż przewidziane w Polsce.

- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller otrzymał sprawozdanie podsumowujące 20 lat prac Komisji Majątkowej - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Teraz dokument ocenią strony: rządowa i kościelna.

- Opłaty za drugi kierunek studiów i ograniczenie pracy wykładowców na wielu etatach wprowadza uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

- Senat poparł w piątek ustawę, na mocy której rekompensatę będą mogły otrzymać osoby, które podczas wojny były deportowane także w granicach Polski sprzed 1 września 1939 r. Ustawa dotyczy ok. 6 tys. osób.

- Przy ustalaniu prawa do świadczeń Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie brał pod uwagę kraju zamieszkania - przewiduje projekt noweli, który w piątek Senat skierował do Sejmu. Dotychczas, by uzyskać np. rentę, trzeba było mieszkać na terenie Polski.

- W niedzielę w Łodzi odbędzie się pierwsza regionalna konwencja programowa ugrupowania Polska Jest Najważniejsza. Ma nawiązywać klimatem do zjazdów pierwszej "Solidarności". W połowie marca pod Warszawą PJN planuje zorganizować ogólnopolski kongres swoich sympatyków.

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie prowadziła żadnych czynności wobec Marii i Lecha Kaczyńskich - oświadczyła w piątek rzeczniczka ABW ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

- Senat poparł w piątek utworzenie 1 września 2011 r. Akademii Lotniczej w Dęblinie. W jej skład wejdzie obecna Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie.

- W 2009 r. zatrudnionych było 247 tys. osób niepełnosprawnych, o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Przybyło także warsztatów terapii zajęciowej, pojawiły się możliwości udziału niepełnosprawnych w szkoleniach i podnoszeniu kwalifikacji.

- Akt oskarżenia przeciw członkom grupy kradnącej z budów w woj. śląskim ciężkie maszyny budowlane przesłała do sądu rybnicka prokuratura. Szczyt przestępczej działalności grupy to lata 2008-2009, złodzieje okradali m.in. firmy budujące autostradę A1.

- Pięciu żołnierzom z krakowskiej brygady powietrznodesantowej postawiono zarzuty dotyczące m.in. płatnego umożliwienia skoków spadochronowych osobom cywilnym w ramach szkolenia spadochronowego żołnierzy tej brygady - poinformowała w piątek PAP prokuratura wojskowa.

(PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)