Trwa ładowanie...
d1hntnf
d1hntnf

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 1 lutego, 20.00

...
Share
d1hntnf

01.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Na razie nie ma powodu do niepokoju, obecnie lód na rzekach jest łamany tam, gdzie jest to konieczne, głównie na odcinku dolnej Odry - powiedział w poniedziałek o zagrożeniu powodziowym premier Donald Tusk. Zapewnił jednocześnie, że na wypadek pogorszenia sytuacji w gotowości pozostaje wojsko i policja, która ma zabezpieczać majątek mieszkańców ewakuowanych z zalanych terenów.

- Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił, że koalicja PO-PSL ma się dobrze, nie ma w niej zgrzytów, a kontakt koalicyjny jest stały. Jednak politycy PSL zarzucają koalicjantowi, że - przedstawiając bez konsultacji z ludowcami plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych - przygotował "kolejną niespodziewaną zagrywkę", która - ich zdaniem - jest elementem nadchodzącej kampanii wyborczej.

d1hntnf

- Chorzy na szpiczaka nie mają dostępu do leków, które pozwalają im przez wiele lat prowadzić aktywne życie zawodowe i społeczne - alarmowali w poniedziałek lekarze i pacjenci na konferencji prasowej w Warszawie.

- Prezydent Lech Kaczyński wręczył w poniedziałek popołudniu Andrzejowi Kraszewskiemu nominację na ministra środowiska. Kraszewski zastąpił na stanowisku Macieja Nowickiego, który w grudniu 2009 r. złożył dymisję.

- Ministrowie do spraw europejskich państw Trójkąta Weimarskiego: Werner Hoyer, Pierre Lellouche oraz Mikołaj Dowgielewicz podczas wspólnego spotkania podkreślali wagę trójstronnej współpracy między swoimi krajami. Ich zdaniem, Niemcy, Francja i Polska mają ważną rolę do odegrania w Unii Europejskiej.

- MON wybrało dostawcę dwóch zestawów bezzałogowych samolotów rozpoznawczych średniego zasięgu; cena wynosi 89 mln zł - poinformował w poniedziałek minister obrony Bogdan Klich.

d1hntnf

- Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała w poniedziałek, że w Polsce rośnie liczba przeszczepów. Jak podała, w 2009 roku dokonano 1097 przeszczepów, bez przeszczepów szpiku.

- Kazimierz Barczyk - sędzia Trybunału Stanu, b. poseł, krakowski samorządowiec i adwokat to kandydat PO do Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce zgłosić sędzię TS prof. Krystynę Pawłowicz. SLD nikogo nie zgłosi, bo uznało, że ich kandydat nie przejdzie w głosowaniu. PSL poprze rekomendowanego przez PO Barczyka - ustaliła PAP w klubach parlamentarnych.

- W przyszłym tygodniu przed komisją śledczą ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej zeznania mają złożyć m.in.: były premier Leszek Miller (10 lutego), biznesmen branży hazardowej Ryszard Sobiesiak (11 lutego), a także były szef Komitetu Stałego Rady Ministrów i wicepremier w czasie rządów PiS Przemysław Gosiewski (12 lutego). Posłowie mają się także spotkać z szefami ABW i CBA.

- W Prawie i Sprawiedliwości, oprócz już istniejącego Zespołu Pracy Państwowej, powstaną - głównie w dużych miastach - Zespoły Pracy Samorządowej. Będą pracować nad lokalnymi programami partii. To oddolna inicjatywa naszych działaczy - podkreślają posłowie PiS, z którymi rozmawiała PAP.

d1hntnf

- Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest zaniepokojony ograniczonym dostępem dzieci do opieki w żłobkach. W poniedziałek wystosował pismo do minister pracy polityki społecznej Jolanty Fedak, w którym pyta o stan zaawansowania prac nad ustawą, która miała ułatwić zakładanie żłobków.

- Rząd zajmie się we wtorek przygotowaną przez resort finansów aktualizacją Programu Konwergencji - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. W tym tygodniu dokument ma zostać przesłany do zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

- O 19 proc. wzrosły w 2009 roku ceny państwowej ziemi sprzedawanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Hektar gruntów kosztował w ubiegłym roku średnio prawie 15 tys. zł, podczas gdy w 2008 nieco ponad 12,5 tys. zł - poinformowała w poniedziałek rzecznik ANR Grażyna Kapelko.

- Minister skarbu będzie sprawował specjalny nadzór nad wyborem operatora gier liczbowych i systemów towarzyszących dla Totalizatora Sportowego (TS) - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik resortu Maciej Wewiór. Przetarg ma się rozpocząć w tym roku.

d1hntnf

- Kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski w piątek przedstawi zespół doradców, który opracuje jego program polityczny; w następnym tygodniu zainauguruje działalność strony internetowej dla wolontariuszy chętnych działać w jego kampanii wyborczej oraz zaprezentuje członków sztabu wyborczego.

- Spółka Nowa Sarmatia podpisała wstępną umowę z Instytutem Nafty i Gazu na unijne dofinansowanie przedłużenia ropociągu Odessa-Brody - poinformował w poniedziałek PAP prezes Nowej Sarmatii Marcin Jastrzębski. Unia Europejska przeznaczy 495 mln zł na budowę rury, przede wszystkim po polskiej stronie. W czerwcu okaże się, czy spółka podpisze już finalną umowę na dofinansowanie.

- Stan techniczny szpitali jest zły - budynki są stare, wyeksploatowane, brakuje w nich przeciwpożarowego wyposażenia i są nieprzystosowane dla niepełnosprawnych - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Według kontrolerów - potrzebne remonty wymagają dużych nakładów finansowych.

- Województwo małopolskie otrzyma ponad 60 mln zł z budżetu państwa na odbudowę dróg i mostów zniszczonych po powodziach. Pieniądze trafią do 137 samorządów.

d1hntnf

- W poniedziałek w województwie mazowieckim, podobnie jak w trzech innych, rozpoczęły się ferie zimowe. Według kuratorium oświaty, co najmniej 108 tys. dzieci z Mazowsza wyjedzie w tym czasie poza miejsce zamieszkania. Nad bezpieczeństwem ich podróży mają czuwać policjanci i inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.

- Niemal w całej Małopolsce przywrócono dostawy prądu. Bez energii elektrycznej pozostaje w poniedziałek jeszcze 20 gospodarstw w powiecie miechowskim - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

- Były premier, były szef SLD Józef Oleksy jest ponownie członkiem Sojuszu. W poniedziałek wieczorem został jednogłośnie przyjęty do koła SLD "Rampa" w warszawskim Śródmieściu. (PAP)

mln/ jtt/

d1hntnf

Podziel się opinią

Share
d1hntnf
d1hntnf