Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 11 lipca, 20.00
...
11.07.2011 | aktual.: 11.07.2011 20:23
11.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Prokuratura Rejonowa w Sieradzu odmówiła wszczęcia postępowania ws. nadużycia władzy przez ABW i prokuraturę w Tomaszowie Maz. z doniesienia autora strony antykomor.pl. Zdaniem śledczych, nie doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu prywatnego lub publicznego.
- Z powodu nieobecności Zbigniewa Ziobry nie doszło w poniedziałek do kolejnej rozprawy w procesie cywilnym o ochronę dóbr osobistych, jaki politykowi PiS wytoczył Grzegorz Schetyna. Rozprawa została odroczona do września. W krakowskim sądzie stawił się Schetyna.
- Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz zapowiedział, że polska prezydencja pod koniec października chce zorganizować konferencję ws. budżetu UE na lata 2014-2020 z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, europarlamentu i parlamentów narodowych.
- W Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Wyzwania dla rozwoju wspólnego europejskiego systemu azylowego". O propozycji tworzenia Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego oraz możliwości jego rozwoju dyskutują przedstawiciele polskiego rządu, Unii Europejskiej oraz organizacji zajmujących się sprawami uchodźców.
- Dwie osoby zginęły w wypadku szybowca, do jakiego doszło w poniedziałek obok lotniska w Nowym Targu (woj. małopolskie) - poinformował oficer dyżurny małopolskiej straży pożarnej.
- PiS w Gorzowie Wielkopolskim domaga się dymisji Tadeusza J., prezydenta miasta, którego 8 lipca nieprawomocnie skazano na sześć lat więzienia za udział w tzw. aferze budowlanej. Tadeusz J. nie spełni jednak tego postulatu, bo zamierza odwołać się od wyroku.
- Federacja Polskich Banków Żywności, która realizuje program pomocy żywnościowej PEAD finansowany ze środków unijnych, alarmuje, że ograniczenie przez KE środków na pomoc żywnościową dla najbiedniejszych obywateli UE w 2012 r., może pogłębić ubóstwo w Polsce i Europie.
- Związkowcy z Wojskowych Zakładów Mechanicznych (WZM) w Siemianowicach Śląskich, gdzie produkowany jest kołowy transporter opancerzony Rosomak, sprzeciwiają się włączeniu tego zakładu do grupy Bumar. W poniedziałek ich postulaty poparli parlamentarzyści PiS.
- Z powodu niestwierdzenia znamion przestępstwa krakowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie utrudniania postępowania dotyczącego śmierci Stanisława Pyjasa - poinformowała w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej Bogusława Marcinkowska.
- Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Komisji Majątkowej prowadzone od 2008 r. przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach zostało po raz kolejny przedłużone - do 30 września.
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uruchomiła system niejawnej mobilnej łączności rządowej CATEL. Został on przygotowany na prezydencję, ale będzie służył najważniejszym osobom w państwie także po jej zakończeniu.
- Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz udaje się we wtorek z trzydniową wizytą do Egiptu, gdzie spotka się m.in. z premierem tego kraju Esamem Szarafem i szefem MSZ Nabilem al-Arabim. Celem wizyty Borusewicza jest wsparcie egipskich przemian demokratycznych.
- Prezydent Sopotu Jacek Karnowski złożył pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko "Rzeczpospolitej", która opisywała tzw. aferę sopocką. Karnowski uznaje "aferę" za pomówienie i domaga się przeprosin oraz pół miliona złotych odszkodowania.
- W poniedziałek do Sejmu trafił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przygotowany przez Koalicję dla Zwierząt. Projekt m.in. zakazuje trzymania psów na łańcuchach, wykorzystywania zwierząt w cyrku i zaostrza kary za znęcanie się nad zwierzętami.
- We wtorek poznamy decyzję prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie przyszłości KRRiT. Zarówno Sejm, jak i Senat odrzuciły sprawozdanie z jej prac za 2010 r. Jeśli prezydent potwierdzi tę decyzję, kadencja wszystkich członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wygaśnie.
- W tym tygodniu w całym kraju pojawią się billboardy promujące program SLD. Będą wisiały do końca lipca. Rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita tłumaczy, że SLD chce w ten sposób zwrócić uwagę na program partii.
- Gremi Media zapewnia, że ma pieniądze na zakup całej Presspubliki, czyli udziałów należących do Mecomu i Skarbu Państwa - powiedział w poniedziałek PAP doradca Gremi Media Jarosław Knap. Presspublica to wydawca m.in. "Rzeczpospolitej".
- We wtorek wieczorem byli posłowie PJN Jan Filip Libicki i Jacek Tomczak mają zostać przyjęci do klubu PO - poinformował PAP w poniedziałek wiceszef klubu PO Sławomir Rybicki. Do klubu PO przeszła już była przewodnicząca PJN Joanna Kluzik-Rostkowska.
- Poniedziałkowy protest sędziów i prokuratorów nie spowodował utrudnień w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości; celem akcji nie było spowodowanie komplikacji dla obywateli - podkreślają organizatorzy. Dokładne dane o skali protestu będą znane za kilka dni.(PAP)
zdz/ jtt/