Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 13 czerwca, 17.00

...

13.06.2011 | aktual.: 13.06.2011 17:23

13.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek po spotkaniu z premierem Estonii Andrusem Ansipem, że priorytety naszej prezydencji są "wierną kopią tego, czego Estonia oczekuje od działań w Unii". Ansip wsparł polskie starania o obronę unijnej polityki spójności.

- W poniedziałek ruszyła antyprzemytnicza kampania społeczna służb celnych z czterech województw wzdłuż wschodniej granicy. Do mieszkańców trafią ulotki, będą reklamy w mediach i plakaty w przygranicznych parafiach przypominające, że przemyt to grzech.

- W ciągu kilkunastu tygodni przedstawimy pakiet ułatwiający m.in. start zawodowy młodym ludziom - zapowiedział szef doradców strategicznych premiera Michał Boni.

- Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim warszawska prokuratura odesłała doniesienie o rzekomym przestępstwie nadużycia władzy przez ABW. Złożył je autor strony Antykomor.pl po przeszukaniu, dokonanym u niego przez funkcjonariuszy Agencji w sprawie dot. znieważenia prezydenta RP.

- Założycielka PJN Joanna Kluzik-Rostkowska złożyła w poniedziałek rezygnację z członkostwa w partii i klubie parlamentarnym PJN. Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński potwierdził, że b. liderka PJN będzie kandydować z list wyborczych PO oraz wstąpi do klubu Platformy.

- Do końca czerwca struktury terenowe Prawa i Sprawiedliwości mają przedstawić kierownictwu partii propozycje kandydatur w jesiennych wyborach parlamentarnych - dowiedziała się w poniedziałek PAP od polityków PiS.

- Rada Ministrów zajmie się na wtorkowym posiedzeniu sprawozdaniem finansowym Narodowego Banku Polskiego za 2010 rok. Wiceminister finansów Ludwik Kotecki poinformował PAP, że zysk z NBP trafi do budżetu państwa jeszcze w czerwcu.

- Minister obrony Bogdan Klich i ambasador Stanów Zjednoczonych Lee Feinstein podpisali w poniedziałek w Warszawie umowę o stacjonowaniu w Polsce żołnierzy USA obsługujących samoloty myśliwskie i transportowe przylatujące okresowo na ćwiczenia do Polski.

- Prezydent Bronisław Komorowski przesłał do marszałka Sejmu projekt nowelizacji przepisów o stanach nadzwyczajnych. Dotyczy ona zagrożeń atakami cybernetycznymi - na systemy informatyczne.

- Papierosy pali około 30 proc. dorosłych Polaków; najczęściej są to mężczyźni w wieku 45-54 lat. Zdecydowana większość dorosłych (82 proc.) popiera zakaz palenia; natomiast co szósty (16 proc.) jest mu przeciwny - wynika z sondażu CBOS, który w poniedziałek otrzymała PAP.

- Podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz oświadczył w poniedziałek, że wejście w życie umowy o małym ruchu granicznym między Polską a Białorusią, w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej w tym kraju, jest tam bardzo potrzebne i oczekiwane.

- U 68-letniej kobiety z Giżycka wykryto trzeci w Polsce przypadek zakażenia bakterią E.coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech - poinformował w poniedziałek olsztyński sanepid.

- Partnerstwo Wschodnie, unijny budżet oraz strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego znajdą się wśród tematów spotkania szefów rządu Polski i Estonii - Donalda Tuska i Andrusa Ansipa, które rozpoczęło się w poniedziałek w Gdańsku.

- Co najmniej do końca tygodnia Lech Wałęsa pozostanie w szpitalu. U byłego prezydenta, który od środy przebywa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, rozpoznano częściowe zapalenie płuc.

- Prezes PJN Paweł Kowal poinformował, że jego ugrupowanie ma gotowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją zmian w ustawie o OFE. "Dotrzymujemy słowa i pokazujemy, po co jest opozycja" - podkreślił.

- Typowy polski imigrant to w oczach Brytyjczyków pracownik niewykwalifikowany, podejmujący się najcięższych prac, ale wykonujący je solidnie - wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych, który zaprezentowano w poniedziałek.

- Pomoc UE dla niezależnych białoruskich mediów jest za mała - ocenił w poniedziałek podczas debaty "Wolność słowa na Białorusi-Mission impossible?" Jakub Biernat z TV Biełsat. Konieczne jest wsparcie dla niezależnych dziennikarzy - uważa dziennikarka Maria Stepan.

- Biegli psychiatrzy uznali, że zabójca 14-letniej Eweliny ze wsi Służewo (Kujawsko-Pomorskie) był w pełni poczytalny w momencie dokonania zbrodni. Jacek U. od końca marca przebywał w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. (PAP)

pif/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)