Trwa ładowanie...
d3cr21b

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 15 listopada, 20.00

...
Share
d3cr21b

15.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że rząd, nowelizując przepisy dotyczące podatku VAT od tzw. samochodów z kratką, chce walczyć z nieuczciwością, a nie z przedsiębiorczością. Jak mówił, skala nadużyć w tym zakresie jest istotna dla budżetu państwa.

- Premier Donald Tusk uważa, że jest "rzeczą z gruntu nieprzyzwoitą, to co wyprawia wokół katastrofy" smoleńskiej grupa polityków związana z PiS. "To jest tak niesmaczne, że aż się odechciewa komentować" - stwierdził premier.

d3cr21b

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Profesor został uhonorowany m.in. za aktywność w promowaniu rozwoju nauki i nowych technologii.

- Klub SLD rozważa możliwość zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego obowiązującej od poniedziałku ustawy antynikotynowej - zapowiedział w poniedziałek w Radomiu wiceszef klubu Marek Wikiński.

- Przedstawiciele komitetów wyborczych, m.in. kandydaci na prezydentów miast z PiS, SLD, PSL i Polskiej Partii Pracy spotkają się we wtorek na debacie samorządowej. Niewykluczone, że wezmą w niej udział też reprezentanci PO.

- Eurodeputowany Janusz Wojciechowski oraz m.in. byli europosłowie Bogdan Pęk i Zbigniew Kuźmiuk wstąpili formalnie do Prawa i Sprawiedliwości. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał w poniedziałek, że jest to wzmocnienie PiS.

d3cr21b

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek, że rząd Donalda Tuska zachowuje się "jak wystraszony piesek" w stosunku do Rosji, która - jak mówił - "niekoniecznie musi być zainteresowana pokazaniem prawdy " w sprawie katastrofy smoleńskiej.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek, że jego partia nie ma czasu zajmować się sprawą wykluczenia Pawła Poncyljusza, bo trwa intensywna kampania wyborcza.

- Reforma emerytur pomostowych, wysoki poziom wykorzystania środków unijnych, przyspieszenie prywatyzacji i budowy dróg to - zdaniem PKPP Lewiatan - sukcesy rządu w ciągu 3 ostatnich lat. Rząd - według tej organizacji - przegrywa natomiast walkę z biurokracją.

- Jeszcze w tym roku rząd może zatwierdzić specustawę, która co najmniej o połowę skróci proces inwestycyjny m.in. w linie energetyczne - poinformowała PAP wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. W listopadzie rząd może też zdecydować o zniżkach na prąd dla ubogich.

d3cr21b

- Bank Gospodarstwa Krajowego od połowy stycznia do 12 listopada tego roku wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 22 mld 917,2 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

- Od 2012 r. firmy paliwowe będą mogły magazynować mniej ropy i paliw. Po 10 latach całość obowiązkowych zapasów ma utrzymywać Agencja Rezerw Materiałowych, a firmy będę jej za to płacić - poinformowała PAP wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

- Eksportująca węgiel katowicka spółka Węglokoks i Katowicki Holding Węglowy (KHW) mają w przyszłym roku trafić na giełdę jako jedna grupa - planuje Ministerstwo Gospodarki, nadzorujące obie firmy. Debiut mógłby nastąpić w połowie 2011 r.

- Nowatek, drugi co do wielkości producent gazu ziemnego w Rosji, odkupił od niemieckiej Knaube polską spółkę Intergaz-System, jednego z największych dystrybutorów gazu płynnego (LPG) w południowo-wschodniej Polsce - poinformował w poniedziałek "Kommiersant".

d3cr21b

- Agencja Rynku Rolnego ogranicza przydział dodatkowych limitów produkcji mleka dla rolników dostarczających surowiec do mleczarni. Otrzymają oni z krajowej rezerwy ok. 70 proc. wnioskowanej ilości.

- Ponad 616,3 mln zł zysku netto wypracowały po trzech kwartałach tego roku należące do Skarbu Państwa spółki węglowe. Cały 2010 r. górnictwo zamknie zyskiem rzędu miliarda zł - poinformowała w poniedziałek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

- Resort skarbu chce do końca roku sprywatyzować uzdrowiska: Wieniec, Cieplice, Połczyn i Przerzeczyn - powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. W przyszłym roku na sprzedaż trafią m.in. spółki: Konstancin, Horyniec, Rabka oraz Iwonicz-Zdrój.

- Coraz więcej jest dowodów, że na terenie Polski i Europy dochodziło do nadużyć praw człowieka w tzw. wojnie z terroryzmem i w sprawie więzień CIA - wynika z raportu Amnesty International, zaprezentowanego w poniedziałek w Warszawie.

d3cr21b

- Nowelizacja ustawy antynikotynowej nie zakazuje palenia na zewnętrznych terenach lokali gastronomicznych, w tzw. ogródkach piwnych - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand.

- Specjalistyczny statek wart 180 mln euro buduje prywatna stocznia Crist z Gdańska na terenie byłej stoczni w Gdyni - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Crist. Ich zdaniem to najdroższa jednostka polskiego przemysłu okrętowego.

- 90 osób zginęło, 652 zostały ranne w 571 wypadkach - to bilans świątecznego weekendu na polskich drogach. Policjanci zatrzymali aż 2287 nietrzeźwych kierowców.(PAP)

osz/

d3cr21b

Podziel się opinią

Share
d3cr21b
d3cr21b