Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 21 maja, 17.00

...

21.05.2012 | aktual.: 21.05.2012 17:23

21.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył w poniedziałek w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli GDDKiA, kierownictwo firm budujących drogi m.in. konsorcjum Covec i DSS, a także premiera i ministra transportu.

- Do 26 sierpnia przedłużono śledztwo ws. domniemanego ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, jej bezprawnego wykorzystania oraz rozpowszechniania wiadomości ze śledztw w książce-wywiadzie z b. agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem.

- Sąd Rejonowy w Stargardzie Szczecińskim zdecydował w poniedziałek o trzymiesięcznym areszcie dla Iwony O., której prokurator zarzuca zabójstwo córki i usiłowanie zabójstwa drugiej córki. Kobiecie grozi do 25 lat więzienia lub dożywocie.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, która m.in. rozszerza katalog zdarzeń, w których zadania i kompetencje wójta tymczasowo przejmuje jego zastępca.

- Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zasługuje na żółtą kartkę; stolica pod jej rządami pogrąża się w chaosie - przekonywali w poniedziałek politycy Ruchu Palikota. Ratusz odpowiada: Warszawa od dziesięcioleci nie rozwijała się tak szybko, jak obecnie.

- Iran jest elementem bezpieczeństwa energetycznego na świecie, które Zachód niszczy poprzez sankcje - mówił w poniedziałek ambasador Iranu w Polsce Samad Ali Lakizadeh. Przestrzegał, że w wyniku kolejnych sankcji cena baryłki ropy może wzrosnąć aż do 200 dolarów.

- Nie widzę ryzyka dla złożonego w Sejmie projektu ustawy uznającego śląską mowę za język regionalny - oceniła w poniedziałek w Katowicach pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

- Na sznurze, który posłużył Andrzejowi Lepperowi do samobójstwa, nie stwierdzono śladów DNA innej osoby niż jego samego - wynika z opinii biegłych dla prowadzącej śledztwo stołecznej prokuratury.

- W tym tygodniu projekt dotyczący pierwszej transzy deregulacji odnoszący się do 49 zawodów trafi do konsultacji międzyresortowych - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort zapowiada też wycofanie się z propozycji skrócenia długości aplikacji prawniczych.

- Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, otwierając w poniedziałek IV Forum Regionów Polska-Rosja, w którym uczestniczą przedstawiciele władz regionalnych, ocenił, że posłuży ono zadzierzgnięciu nowych kontaktów między samorządami obu państw.

- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, zarzucając polskim władzom faworyzowanie Rosji kosztem Litwy, niepotrzebnie zadrażnia stosunki z sojusznikami i sąsiadami - uważa rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Jak ocenił, jej wypowiedź to snucie egzotycznych teorii.

- Kobiety w biznesie czy polityce są równie skuteczne jak mężczyźni, a nierównowaga płci w życiu publicznym to marnowanie potencjału kobiet i nowoczesnej Polski - oceniła w poniedziałek pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

- Gmina Olsztyn wystąpiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego ze skargą kasacyjną w sprawie dotyczącej byłego przesiedleńcy, który chce odzyskać ziemię utraconą po wyjeździe w latach 70. do Niemiec (24 hektary nad największym jeziorem w mieście - Krzywym).

- Brak możliwości przekazywania 1 proc. podatku na rzecz konkretnych osób i zakaz reklam konkretnych organizacji, a zamiast nich - zachęcanie do przekazywania 1 proc. - to niektóre zmiany proponowane przez uczestników seminarium "Co dalej z 1 proc.?".

- Przeprowadzenie w tym roku legislacji w zakresie połączenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego oraz budowanie jednolitej inspekcji produkcji żywności - zapowiedział w Kielcach minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Trzy piąte Polaków (61 proc.) z uznaniem wypowiada się o działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego, a ponad jedna piąta (22 proc.) jest z niej niezadowolona - wynika z najnowszego sondażu CBOS. 67 proc. badanych źle ocenia funkcjonowanie Sejmu.

- Kontrolerzy NIK nie potrzebują dostępu do niektórych danych wrażliwych, np. o pochodzeniu rasowym, poglądach politycznych i przekonaniach religijnych; nie będą ich zbierać, choć pozwala im na to ustawa - zadeklarował w poniedziałek prezes Izby Jacek Jezierski.

- Rozmowy podwykonawców firmy DSS z ministrem transportu Sławomirem Nowakiem zostały odłożone do środy - poinformował w poniedziałek PAP jeden z przedsiębiorców Paweł Winnicki. Dodał, że podwykonawcy DSS wstrzymali też do środy decyzję o ewentualnych protestach.

- Związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności odwiedzali w poniedziałek biura senatorów PO w regionie. Wręczali im lub zostawiali dla nich petycje, w których domagali się odrzucenia w Senacie ustawy podwyższającej wiek emerytalny.

- Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczął akcję sprawdzania autokarów, którymi jeżdżą dzieci i młodzież na tzw. zielone szkoły. Inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdów, czas pracy i trzeźwość kierowców.

- Przed Sądem Rejonowym w Bydgoszczy rozpoczął się w poniedziałek proces 27 osób oskarżonych o udział w chuligańskich zamieszkach 3 maja 2011 r. po meczu finałowym Pucharu Polski Legia Warszawa - Lech Poznań na bydgoskim stadionie Zawiszy.

- Łódzka prokuratura wszczęła śledztwo ws. wypadku, w którym zginęło dwóch pracowników firmy remontowej. W poniedziałek na dwóch mężczyzn wykonujących roboty budowlane zawaliła się betonowa konstrukcja dachu nad klatką schodową w wieżowcu w Łodzi.

- Krakowska policja zatrzymała współwłaściciela biura turystycznego Excalibur Tours, które w weekend zgłosiło upadłość. W tym czasie za granicą przebywali klienci biura, grupa krakowskich gimnazjalistów. (PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)