Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 23 maja, 20.00

...

23.05.2011 | aktual.: 23.05.2011 20:23

23.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk ocenił, że przywileje emerytalne żołnierzy i policjantów są "za duże" i "nie zawsze uprawnione". Zapewnił jednocześnie, że ci, którzy już nabyli te uprawnienia nie stracą ich.

- Solidarność zapowiada na środę akcje protestacyjne w 16 miastach wojewódzkich, w tym w stolicy. Protestujący mają wręczyć wojewodom petycje z postulatami m.in. obniżenia akcyzy na paliwa i podniesienia płacy minimalnej.

- Polska zajęła siódme miejsce w Europie w badaniu Ernst & Young na temat korupcji w biznesie. Gorszy wynik odnotowano m.in.: w Rosji. Lepiej wypadli Ukraińcy i Rumuni. Z badania wynika, że 19 proc. polskich firm dochodziło do nadużyć.

- B. minister sportu Mirosław Drzewiecki zapowiada, że pozwie Mariusza Kamińskiego za naruszanie dóbr osobistych. Słowa byłego szefa CBA m.in. o praniu brudnych pieniędzy Drzewiecki uznał za pomówienia. "Nie pomawiam Drzewieckiego" - odpowiada Kamiński.

- Przestrzeń polityczna w mediach należy do mężczyzn, niespełna 15 proc. gości zapraszanych do programów publicystycznych w radiu i telewizji to kobiety - wynika z raportu Kongresu Kobiet, przedstawionego na konferencji prasowej w poniedziałek.

- Blisko 500 uczestniczek zgromadzi II Kongres Kobiet Podbeskidzia, który odbędzie się w drugi weekend czerwca w Bielsku-Białej. Panie debatować będą o roli kobiet w XXI wieku - poinformowała w poniedziałek jedna z organizatorek kongresu posłanka Mirosława Nykiel.

- Małgorzata Napieralska, żona szefa SLD będzie współtworzyć kobiecy program Sojuszu. Jak podkreśliła w rozmowie z PAP, ma to być program równości płci w życiu prywatnym i publicznym. Napieralska o kwestiach równościowych rozmawiała w poniedziałek w Brukseli.

- Niezależny ekspert ONZ Calin Georgescu zbada w Polsce, jak rozwiązany jest problem toksycznych odpadów. Jego misja potrwa od 25 do 31 maja - poinformowała p.o. dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie Mariola Ratschka.

- Rzeźba "Ślad" - odbicie linii papilarnych Czesława Miłosza stanęła u podnóża Wawelu, na placu przed budynkiem Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. To hołd złożony nobliście przez krakowskiego artystę Aleksandra Janickiego.

- W maju największym zaufaniem Polaków niezmiennie cieszy się prezydent Bronisław Komorowski - ufa mu 65 proc. ankietowanych. Drugie miejsce ex aequo zajęli premier Donald Tusk oraz szef MSZ Radosław Sikorski, którym ufa po 51 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.

- Rada Ministrów zajmie się we wtorek projektem tzw. specustawy dotyczącej bezpieczeństwa podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Punkt ten - jak poinformowało PAP MSWiA - trafił do porządku obrad.

- Senator Ryszard Knosala poinformował PAP, że odchodzi z Platformy Obywatelskiej. W poniedziałek złożył rezygnację z członkostwa w PO. Decyzję o odejściu z partii podjął po tym, gdy nie umieszczono go ani na liście kandydatów PO do Senatu, ani do Sejmu.

- W województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęto montowanie tzw. infokiosków, czyli punktów bezpłatnego dostępu do internetu. Do października w wyznaczonych punktach darmowy internet będą mieli mieszkańcy 113 gmin regionu.

- Wałbrzyska Rada Miejska stwierdziła w poniedziałek wygaszenie mandatu prezydenta Piotra Kruczkowskiego. Wcześniej prezydent sam zdecydował, że zrezygnuje ze stanowiska, po tym jak sąd uznał, że II tura wyborów samorządowych w Wałbrzychu jest nieważna.

- Minister spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymał decyzje wojewodów mazowieckiego i wielkopolskiego o zamknięciu dla publiczności - na jeden mecz - stadionów Legii Warszawa i Lecha Poznań - poinformowała PAP poniedziałek rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

- Do 2 lat więzienia grozi Dorocie Rabczewskiej oskarżonej przez prokuraturę o obrazę uczuć religijnych dwóch osób określeniem autorów Biblii jako "naprutych winem i palących jakieś zioła". Proces ruszył w poniedziałek, mimo że Doda jest za granicą.

- Atak na śp. arcybiskupa Józefa Życińskiegi na KUL, noszącym imię Jana Pawła II jest radykalnym przekroczeniem zasad kultury i prawdy - głosi oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazane PAP w poniedziałek.

- Już niebawem Trybunał Konstytucyjny ma zbadać konstytucyjność przepisu Kodeksu karnego o znieważeniu prezydenta - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Opowiedział się też przeciw karze więzienia za zniesławienia.

- Stan dziewięciu górników, poparzonych 5 maja przez płonący metan w kopalni "Krupiński", jest zadawalający. Chorzy nie gorączkują, a ich rany oparzeniowe goją się - podało w poniedziałek Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

- Od czwartku na terenie Warszawy zostaną wprowadzone poważne utrudnienia w ruchu drogowym związane ze spotkaniem prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej - poinformował w poniedziałek stołeczny urząd miasta.

- Warszawski sąd okręgowy, a nie rejonowy, ma osądzić sprawę producenta filmowego Lwa R. i 15 innych osób oskarżonych m.in. o korupcję i fałszowanie dokumentacji medycznej - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

- Sprawa Roberta Frycza, autora strony antykomor.pl, zamkniętej po akcji ABW, trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich. Adwokat blogera rozważa też, czy nie skierować do prokuratury zawiadomienia o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy Agencji.

- Kamień węgielny pod nowy dworzec kolejowy w Katowicach zostanie wmurowany 31 maja. Wcześniej, w piątek, będzie można obejrzeć teren budowy ze specjalnej platformy i zeskanować odcisk dłoni, który na nośniku elektronicznym trafi do dworcowej "kapsuły czasu".

- Polskie doświadczenia wojenne są w Niemczech bardzo dobrze znane i upubliczniane - dowodziła w poniedziałek w Rumi na Pomorzu przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych Erika Steinbach, odpowiadając na zarzut "wybielania" własnej historii przez Niemców.

- "Internetowe kibolstwo" jest poważnym problemem naszej sieci, dlatego konieczne jest ustanowienie ram prawnych - z jednej strony wolności słowa, ale z drugiej strony - odpowiedzialności za słowo - powiedział w poniedziałek szef MSZ Radosław Sikorski. (PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)