Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 25 czerwca, 17.00

...

25.06.2012 | aktual.: 25.06.2012 17:23

25.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Bielski Sąd Rejonowy aresztował w poniedziałek na trzy miesiące domniemanych rodziców półtorarocznego Szymona, którego ciało zostało znalezione ponad dwa lata temu w Cieszynie - poinformował prezes sądu Mariusz Grążawski.

- Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga skierowała w poniedziałek do sądu akt oskarżenia wobec b. wiceszefa BOR gen. Pawła Bielawnego dotyczący m.in. niedopełnienia obowiązków w związku z wizytami prezydenta i premiera w Smoleńsku w kwietniu 2010 r.

- Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek kandydaturę wiceminister zdrowia Agnieszki Pachciarz na stanowisko prezesa Funduszu - poinformowała przewodniczaca Rady NFZ Renata Hayder.

- Ponad połowa respondentów CBOS ocenia, że rząd nie zrobił wszystkiego, by wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej; ponad dwie trzecie uważa, że Rosjanie nie ujawniają wszystkiego; co czwarty wierzy, że mógł to być zamach.

- Blisko 40 dziennikarzy stacji radiowych i telewizyjnych z Ukrainy uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek w Olsztynie III Międzynarodowym Festiwalu Programów Telewizyjnych i Radiowych "Kalinowe mosty". Uczestnicy z Rosji i Białorusi nie dojechali.

- Lech Wałęsa oświadczył w poniedziałek w Gdańsku, że dziś też powtórzyłby swoją wypowiedź o potrzebie spałowania działaczy Solidarności podczas blokady Sejmu. Za te słowa w piątek podbeskidzkie struktury "S" odebrały mu tytuł "Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia".

- Rzecznik SLD Dariusz Joński zapowiedział w poniedziałek w Łodzi, że jeśli Trybunał Konstytucyjny uchyli ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, to Sojusz w ciągu kilku, kilkunastu dni przygotuje kolejny projekt w tej sprawie.

- Politycy SLD Leszek Miller i Janusz Zemke zaapelowali w poniedziałek, by IPN zaprzestał lustracji w wojsku, ponieważ godzi to - ich zdaniem - w bezpieczeństwo państwa. Uważają też, że proces lustracji w Polsce powinien już się zakończyć.

- 216 tys. nauczycieli i pracowników oświaty, czyli 96 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez ZNP w ogniwach związku, jest gotowych poprzeć ewentualną akcję protestacyjną. We wtorek stanowisko odnośnie wyników sondażu ma zająć Zarząd Główny ZNP. Sondaż przeprowadzono w związku z propozycjami zmian w prawie oświatowym przedstawionym przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

- Prawomocny jest wyrok skazujący b. wiceminister kultury Aleksandrę Jakubowską na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata ws. nieprawidłowości podczas przygotowywania w 2002 r. ustawy medialnej. W poniedziałek sąd II instancji oddalił apelację obrony.

- Na karę 3 lat i 6 miesięcy więzienia oraz 450 tys. zł grzywny skazał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Pabianicach znanego lobbystę Marka Dochnala, którego prokuratura oskarżyła o korupcję. Sąd skazał także jego asystenta, Krzysztofa Popendę, na 2 lata i 10 miesięcy więzienia oraz grzywnę w wysokości 52,5 tys. zł; Popenda (zgodził się na podawanie nazwiska), podobnie jak Dochnal, był oskarżony o korupcję.

- Drakońskie kary dla lekarzy i obciążenie biurokratycznymi czynnościami - to przyczyny zapowiadanego protestu lekarzy, który ma się zacząć 1 lipca - wskazał OZZL w liście do premiera Donalda Tuska. W piątek szef rządu powiedział, że nie rozumie powodów tej akcji.

- Jestem przekonany, że ziemia była kupowana legalnie i w żaden sposób nie złamałem prawa - oświadczył w poniedziałek przed sądem Tomasz D., jeden z oskarżonych o nieprawidłowości związane z zakupem gruntów zwróconych Kościołowi przez Komisję Majątkową.

- Serbia nie zostanie na skutek zasiedzenia właścicielem budynku w Alejach Ujazdowskich, w którym znajdowała się jej ambasada - takie jest prawomocne orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie w tej precedensowej sprawie.

- 26 nowych zarzutów, w tym trzy dotyczące podżegania do zabójstwa, usłyszał Rafał S. ps. Szkatuła. To m.in. efekt śledztwa prowadzonego przez warszawską prokuraturę apelacyjną i dotyczącego przemytu oraz handlu narkotykami.

- W Polsce tyka około 50 bomb ekologicznych - poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Do likwidacji GIOŚ wytypował 41 z nich - to m.in. składowiska trujących odpadów po dawnych zakładach azotowych. Do tej pory zlikwidowano siedem takich miejsc.

(PAP)

pif/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)