Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 6 sierpnia, 17.05
...
06.08.2012 | aktual.: 06.08.2012 17:38
06.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Od wtorku Amber Gold zacznie wypłacać klientom ich środki pieniężne, wypłata może potrwać 3 dni robocze - poinformował na poniedziałkowej konferencji prezes Amber Gold Marcin Plichta.
- Ok. 350 klientów bielskiego biura podróży Aquamaris, które ogłosiło niewypłacalność, wraca do kraju w poniedziałek. Część z nich, mając opłacone wszystkie usługi, kończy wczasy planowo - inni, którym biuro nie opłaciło w pełni pobytu, musieli skrócić wakacje.
- Klub PiS zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, która przewiduje, że nadzór nad SKOK-ami obejmie Komisja Nadzoru Finansowego. Ustawa nadmiernie ingeruje w działalność kas - uważa PiS.
- Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w najbliższych dniach ma wydać zarządzenie umożliwiające refundację pomp baklofenowych dla chorych dzieci - dowiedziała się w poniedziałek PAP w NFZ.
- Jeszcze nigdy w relacjach między Polską a Rosją nie mieliśmy takiego dostępu do rynku transportowego - powiedział wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz. Ocenił, że wyniki rozmów z Rosjanami na temat zezwoleń na przewozy są nadspodziewanie dobre.
- Przeszło tysiąc próbek biologicznych i DNA ofiar katastrofy smoleńskiej otrzymał w Moskwie prok. Karol Kopczyk, szef zespołu prowadzącego śledztwo w sprawie katastrofy. "Będą przekazane do badań polskim biegłym" - powiedział w poniedziałek PAP.
- OPZZ jest przeciw propozycjom zmian prawa przygotowanych przez ministerstwo gospodarki w tzw. trzecim pakiecie deregulacyjnym. Związkowcy podkreślają, że nie akceptują inicjatyw legislacyjnych, które spowodują znaczne straty budżetu państwa.
- Urząd marszałkowski woj. śląskiego monitoruje sprawę opóźnionych powrotów z wakacji w Egipcie klientów biura podróży Mati World Holidays - przekazali PAP w poniedziałek urzędnicy marszałka.
- Chcemy, aby tak jak przed laty polscy budowniczowie pracowali w Wietnamie - powiedział w poniedziałek w Warszawie wietnamski wiceminister transportu Ngo Thinh Duc, który uczestniczył w seminarium gospodarczym Polska-Wietnam zorganizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą.
- Polska i Grenada będą się wymieniać informacjami na temat podatków dochodowych od osób prawnych i fizycznych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.
- Polska i Niemcy zbadają niebawem, jak dokładnie przebiega granica dzieląca oba kraje. Rozpoczęły się właśnie uzgodnienia, jak od strony techniecznej przeprowadzić tę operację - poinformowano w poniedziałek PAP w Komendzie Głównej Straży Granicznej.
- W ocenie rosyjskiego historyka Nikity Pietrowa ze stowarzyszenia Memoriał, większy nacisk ze strony polskiej mógłby pomóc w dotarciu do prawdy w sprawie tzw. obławy augustowskiej, czyli mordu ok. 600 działaczy podziemia niepodległościowego z lipca 1945 roku.
- Finansowa część Nagrody Europejskiej (50 tys. franków szwajcarskich), którą otrzymał Donald Tusk, została przekazana na cele charytatywne - poinformowało CIR. Pieniądze trafiły do Fundacji "Dzieci Niczyje", Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
- Ruch Palikota chce, by urzędy płaciły 500 zł kary za każdy dzień zwłoki przy wydaniu decyzji administracyjnej. Klub RP złożył w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego w tej sprawie.
- Rolnicy z Ponidzia budują tratwę, na którą załadują półtorej tony owoców i warzyw. Po 20 sierpnia wypłyną nią do Warszawy, aby zwrócić uwagę na różnicę cen płodów rolnych na skupach i w sklepach. Chcą nagłośnić problem i potkać się z politykami.
- Na półmetku jest ręczne koszenie ok. 100 hektarów bagiennych łąk nad Biebrzą, by skuteczniej chronić orliki grubodziobe. Wykoszone łąki mają poprawić bazę żerową rzadkich ptaków. Kosiarze będą pracować do końca sierpnia.
(PAP)
zdz/ asa/