Trwa ładowanie...
d2gkvw8
d2gkvw8

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 7 listopada, 17.00

...
Share
d2gkvw8

07.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Posłowie PiS związani z wyrzuconym w piątek z partii Zbigniewem Ziobrą na razie nie chcą przesądzać o swojej politycznej przyszłości. "Tę decyzję trzeba podjąć na spokojnie" - mówi Beata Kempa. Również kojarzony z Ziobrą Andrzej Dera nie wie jeszcze, czy opuści klub PiS czy nie.

- Decyzja Sądu Najwyższego w sprawie odwołań nowo wybranych posłów PiS Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu im mandatów zapadnie najprawdopodobniej w środę - dowiedziała się w poniedziałek PAP w Sądzie Najwyższym.

d2gkvw8

- Prezydent Bronisław Komorowski wręczył ordery i odznaczenia załodze samolotu oraz pracownikom naziemnym uczestniczącym w awaryjnym lądowaniu Boeinga 767. Zostali oni uhonorowani za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu oraz za profesjonalizm i wzorową postawę w sytuacji zagrożenia życia.

- We wtorek o godz. 15 prezydent Bronisław Komorowski desygnuje dotychczasowego szefa rządu, przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Wcześniej przyjmie dymisję obecnego gabinetu i powierzy mu tymczasowe pełnienie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

- PSL zaproponowało PO, by bazować na dobrych doświadczeniach ostatnich czterech lat - powiedział w poniedziałek prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak. Dlatego - jak dodał - w rządzie powinno znaleźć się trzech przedstawicieli PSL - on sam, Marek Sawicki i Jolanta Fedak.

- Cezary Grabarczyk ma zostać kandydatem PO na wicemarszałka Sejmu - poinformowały PAP źródła zbliżone do kierownictwa Platformy. W poniedziałek późnym popołudniem zbiera się zarząd krajowy PO, ma rozmawiać o stanowiskach w rządzie i w Sejmie.

d2gkvw8

- Młodzi Socjaliści apelują do Ruchu Palikota, by albo opowiedział się za lewicowym programem gospodarczym, albo przestał się określać mianem lewicy. "Podział na lewicę i prawicę jest archaiczny" - odpowiada rzecznik klubu Ruchu Andrzej Rozenek.

- Posłowie, którzy uzyskali mandat w październikowych wyborach, odebrali w poniedziałek z rąk szefa PKW Stefana Jaworskiego zaświadczenia o wyborze. Jaworski życzył posłom sukcesów w działalności parlamentarnej.

- Warszawska prokuratura z urzędu bada, czy wszcząć śledztwo w sprawie publicznego znieważenia prezydenta RP słowami "bydlę" i "pajac" przez stołecznego radnego PiS Macieja Maciejowskiego. Za taki czyn grozi do 3 lat więzienia.

- Spada społeczne przyzwolenie na bicie dzieci, choć nadal aż 69 proc. Polaków uważa, że trzeba dziecku czasem dać klapsa - wynika z badań, które zlecił rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

d2gkvw8

- Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, badająca przyczyny awaryjnego lądowania Boeinga 767 na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina, odczytała pokładowe rejestratory parametrów lotu i prowadzi analizę tych zapisów.

- Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zawalenia się schodów w dyskotece w centrum Krakowa - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

- Wyrok w sprawie gangu "Kulawego", w którym przywódca grupy Jan R. został skazany na dożywocie m.in. za dokonanie dwóch zabójstw, będzie zaskarżony. Skarżyć będą prokurator i obrońca "Kulawego" oraz wdowy zamordowanych przedsiębiorców ze Szczecina.

- O naruszenie swobody głosowania oskarżyła Prokuratura Rejonowa w Busku-Zdroju 25-latka, który przed wyborami parlamentarnymi umieścił w internecie film z groźbami wobec wyborców PiS. Na nagraniu mężczyzna mówił, że głosujący na tę partię mogą zginąć.

(PAP)

pif/ asa/

d2gkvw8

Podziel się opinią

Share
d2gkvw8
d2gkvw8