Trwa ładowanie...
d2jn6b5
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 9 stycznia, 17.00

...

Share
d2jn6b5

09.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył postrzelił się po konferencji prasowej, na której odnosił się do medialnych zarzutów o złamanie prawa w postępowaniu dot. przecieku ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Prokurator jest szpitalu, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

- Prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Mikołaj Przybył tuż przed próbą samobójczą na konferencji prasowej zapewniał, że jako prokurator "nigdy nie przyniósł ujmy Rzeczypospolitej Polskiej" i że będzie bronić "honoru oficera Wojska Polskiego i prokuratora".

d2jn6b5

- Prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył postrzelił się z broni prywatnej, na którą miał pozwolenie - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Sławomir Schewe. "Broń służbowa pułkownika była zdeponowana w stosownym miejscu. Zgodnie z przepisami na teren prokuratury nie można wnosić broni palnej ani amunicji. Ten pistolet nie powinien być do prokuratury wniesiony" - powiedział Schewe.

- Klub PiS zwrócił się w poniedziałek do marszałek Sejmu z wnioskiem o informację premiera Donalda Tuska w sprawie próby samobójczej prokuratora Mikołaja Przybyła - poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- Joachim Brudziński (PiS) komentując próbę samobójczą prok. Mikołaja Przybyła, powiedział, że powinna nastąpić natychmiastowa dymisja szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Krzysztofa Parulskiego.

- Naczelny Prokurator Wojskowy gen. Krzysztof Parulski uważa, że nie ma podstaw do jego dymisji po próbie samobójczej płk. Mikołaja Przybyła . "Co miało by to uzasadniać; zachowanie prawego człowieka?" - spytał dziennikarzy.

d2jn6b5

- Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin rozmawiał już z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem o poniedziałkowych zdarzeniach w Poznaniu. Zadeklarował "pełne zaufanie" dla działań prokuratury oraz "pełną pomoc i wsparcie" w razie takiej potrzeby.

- Klub Ruchu Palikota będzie domagał się pilnego zwołania sejmowej Komisji Obrony Narodowej w związku z próbą samobójczą prokuratora NPW płk. Mikołaja Przybyła; Ruch prawdopodobnie będzie też chciał powołania komisji śledczej - oświadczył rzecznik klubu Andrzej Rozenek.

- Prokurator generalny ma prawo zlecić prokuraturze cywilnej ocenę działań prokuratury wojskowej; Andrzej Seremet będzie dążył do tego, aby wyniki analizy poznała opinia publiczna. Na razie przesłano je do Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

- Ewa Siedlecka i Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej", autorzy publikacji o wojskowej prokuraturze, prowadzącej śledztwo w sprawie przecieków ze śledztwa smoleńskiego, podkreślają, że napisali prawdę. Jesteśmy w szoku i jest nam przykro - mówią o próbie samobójczej śledczego.

d2jn6b5

- Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował w poniedziałek, że resort przygotował projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który przewiduje usunięcie przepisów dot. karania lekarzy.

- Ponad 40,2 mln zł zebrano w niedzielę, podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował szef fundacji Jurek Owsiak w poniedziałek na konferencji prasowej podsumowującej jubileuszowy Finał.

- Na warszawskim lotnisku im. Chopina, a także na przejściach granicznych w Dorohusku i Medyce we wtorek ma odbyć się akcja protestacyjna związków zawodowych służb mundurowych. Protest dotyczy braku podwyżek dla funkcjonariuszy wszystkich formacji mundurowych.

- Lekarze, prowadzący od 1 stycznia protest pieczątkowy, przepraszają pacjentów za niedogodności związane z wypisywaniem recept i proszą o zrozumienie dla swoich działań. Zapewniają, że akcja prowadzona jest także dla dobra chorych.

d2jn6b5

- Po trwającej nieprzerwanie blisko cztery doby akcji, w nocy z niedzieli na poniedziałek ratownicy zakończyli działania w zagrożonym rejonie katowickiej kopalni Wujek, gdzie w czwartek rano wykryto podziemny pożar - podał Katowicki Holding Węglowy (KHW).

- W poniedziałek rybacy w Gdyni zapowiedzieli zaostrzenie protestu ws. przydziału indywidualnych kwot połowowych na 2012 r. Planują blokady dróg. Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke zapewnił, że jest gotów do rozmów z rybakami. (PAP)

pif/ asa/

d2jn6b5

Podziel się opinią

Share
d2jn6b5
d2jn6b5