Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 17‑18 września
...
18.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
Premier Donald Tusk oficjalnie przekazał w sobotę w Zagrzebiu szefowej chorwackiego rządu Jadrance Kosor projekt Traktatu Akcesyjnego dla Chorwacji. Wyraził też nadzieję, że do jego podpisania dojdzie jeszcze w tym roku w Warszawie.
Zrównanie płacy kobiet i mężczyzn, elastyczny czas pracy, ułatwienia w godzeniu życia zawodowego z opieką nad dziećmi - obiecuje Platforma Obywatelska kobietom. PO deklaruje też otwartość na postulat wprowadzenia 35-proc. kwoty w radach nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa.
Platforma Obywatelska przekonuje, że jeśli będzie rządzić po wyborach, to wynegocjuje dobry dla Polski nowy budżet UE. Więcej z Unii na szpitale, miejsca pracy i dzieci - to hasła, jakie znalazły się na billboardach tej partii zaprezentowanych w niedzielę.
Istnieje ryzyko, że po wyborach PO doprowadzi do koalicji z SLD, a być może z Ruchem Palikota, co byłoby groźne dla Polski - ocenił podczas niedzielnej konwencji PJN w Płocku (Mazowieckie) prezes tej partii, Paweł Kowal.
Ujednolicenie zasad orzecznictwa o niepełnosprawności, podniesienie renty socjalnej, wprowadzenie jednolitych przepisów znoszących bariery architektoniczne - to niektóre z propozycji dotyczące polityki wobec niepełnosprawnych przedstawione w niedzielę przez SLD.
SLD nie rozważa kandydatury Aleksandra Kwaśniewskiego na premiera - powiedział w niedzielę szef SLD Grzegorz Napieralski. Dodał, że Kwaśniewskiego należałoby wykorzystać w instytucjach międzynarodowych. Wicepremier Waldemar Pawlak powtórzył w niedzielę w Katowicach, że liczy na koalicję PO-PSL.
PSL stawia na zrównoważony rozwój Śląska i podkreśla poprawę w górnictwie; PO chwali się dobrym wykorzystaniem środków z UE i zapowiada walkę o jeszcze większe fundusze; polityk KPN wraca do historii, malując na pomniku swastykę oraz sierp i młot.
W nowej kadencji parlamentu w Krajowej Radzie rozpoczną się prace nad projektem nowej ustawy medialnej; tzw. projekt twórców będzie brany pod uwagę, ale nie będzie jedynym - powiedział PAP przewodniczący KRRiT Jan Dworak.
Prezes PiS obarczył Donalda Tuska i jego rząd winą za upadek polskiego przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej. PO odpowiada: za upadek stoczni odpowiedzialny jest głównie PiS, a jego resort gospodarki morskiej był niekompetentny.
Szef MSZ Radosław Sikorski wezwał w sobotę władze w Kijowie do stosowania zachodnich standardów demokracji, przestrzegając, by ich łamanie nie stanęło na drodze Ukrainy do UE. Polskim wysłannikiem ws. uwolnienia Julii Tymoszenko jest Aleksander Kwaśniewski.
Z apelem o zastanowienie się, "czy warto dawać świadectwo wizerunkowi, z którym dzień po wyborach wasz szef rozstanie się bez sentymentów" - zwróciła się Joanna Kluzik-Rostkowska w liście otwartym do szefa sztabu wyborczego PiS Tomasza Poręby i jego współpracowników.
Janusz Palikot zapowiada, że jeśli jego ugrupowanie Ruch Palikota wejdzie do Sejmu, do końca roku złoży projekt ustawy o pełnym parytecie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował w sobotę list do premiera Donalda Tuska, w którym zaapelował o zmianę rozporządzenia MEN ws. nauczania historii. Według niego, rozporządzenie to zmniejszy nauczanie tego przedmiotu. Minister edukacji uważa, że wręcz przeciwnie.
PJN popiera inicjatywę rozszerzenia edukacji historycznej - mówił w sobotę wiceprezes tej partii europoseł Marek Migalski. Jak podkreślił, w programie ugrupowania znajduje się postulat zwiększenia liczby godzin historii i wychowania patriotycznego.
PJN liczy na takie poparcie w wyborach, które pozwoli jej utworzyć w przyszłym Sejmie duży klub parlamentarny - powiedział w sobotę w Szczecinie szef partii Paweł Kowal. Lider PJN nie zgodził się z opinią, że głos oddany na jego ugrupowanie będzie zmarnowany.
PO wygrała prawybory na III Europejskim Kongresie Kobiet, zdobywając 45,8 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasował się Ruch Palikota z wynikiem 24,3 proc., na trzecim - SLD z 17,1 proc. głosów. Wcześniej odbyła się debata z udziałem przedstawicielek PO, PiS, PSL, SLD i Ruchu Palikota.
Rząd nie ma pomysłu na Polskę; nie chce Polski silnej; boi się polskich marzeń - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji partii w Krakowie. Jego przemówienie zakłócili aktywiści Greenpeace, którzy z hasłem "Polacy zasługują na więcej. Czysta energia" zjechali na linach na scenę.
Wyrównanie płac kobiet i mężczyzn, parytety na listach wyborczych, 40-proc. kwoty w zarządach i radach nadzorczych spółek publicznych i liberalizacja ustawy antyaborcyjnej - to główne postulaty III Europejskiego Kongresu Kobiet, który odbył się w sobotę i niedzielę w Warszawie.
Rośnie liczba żołnierzy, którzy chcą odejść ze służby. W tym roku jest już ich prawie pięć tysięcy. Dlatego MON powołał specjalny zespół, który ma znaleźć wyjście z sytuacji - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa Jacek Sońta.(PAP)
bas/