Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 3‑4 marca

...

04.03.2012 | aktual.: 05.03.2012 07:23

04.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie.

16 osób zginęło, a 57 zostało rannych w katastrofie kolejowej w Szczekocinach k. Zawiercia. Na miejsce wypadku udali się premier, prezydent oraz ministrowie. Wyjaśnianiem okoliczności tragedii zajmują się prokuratura w Częstochowie i Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych.

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił w dniach 5-6 marca żałobę narodową na terenie całego kraju po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami - poinformowała PAP w niedzielę wieczorem Kancelaria Prezydenta.

Akcja poszukiwawcza na miejscu katastrofy potrwa do momentu, w którym służby zyskają pewność, że pod wrakami rozbitych pod Szczekocinami pociągów nikogo już nie ma - poinformował w niedzielę po południu w Katowicach wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Trzy osoby ranne w katastrofie kolejowej w okolicach miejscowości Szczekociny są nadal w stanie ciężkim - poinformował w niedzielę wieczorem szef MSW Jacek Cichocki.

Prawdopodobnie około wtorku lub środy przywrócony zostanie ruch pociągów w miejscu katastrofy - poinformował w niedzielę PAP Adam Młodawski - dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Kielcach, pod który podlega teren, gdzie doszło do zderzenia pociągów.

Spółki PKP Intercity i Przewozy Regionalne, do których należą pociągi uczestniczące w sobotniej katastrofie kolejowej w okolicy Szczekocin, zapowiadają odszkodowania dla rannych i rodzin ofiar wypadku - poinformowali w niedzielę przedstawiciele spółek.

Cztery osoby zginęły w zderzeniu dwóch samochodów w nocy z soboty na niedzielę na drodze krajowej nr 4 w Mirocinie (Podkarpackie) - poinformowała PAP w niedzielę Anna Klee z zespołu prasowego podkarpackiej policji.

Po 40 godzinach poszukiwań odnaleziono polskiego kitesurfera, który 2 marca zaginął na Morzu Czerwonym.

Ciało turysty poszukiwanego od soboty odnaleźli w niedzielę ratownicy TOPR w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich w Tatrach. Przyczyną śmierci turysty było najprawdopodobniej poślizgnięcie i upadek z wysokości.

49 zawodów obejmuje pierwsza transza deregulacyjna, którą rząd jeszcze w kwietniu chce skierować do Sejmu. Premier Donald Tusk uważa, że dominacja korporacji w wielu zawodach źle wpływa na rynek pracy. Minister sprawiedliwości liczy na sejmowe poparcie także ze strony PiS i Ruchu Palikota.

Premier Donald Tusk oświadczył w sobotę, że nie widzi żadnych przeszkód, aby doszło do jak najszybszej ratyfikacji konwencji bioetycznej. Zapewnił także, że jeszcze tej wiosny Polska ratyfikuje konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę w Witowie na Podhalu na nieformalnych rozmowach z prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem. Tematami rozmowy były m.in. szczyt NATO w Chicago oraz współpraca przygraniczna.

Pełnomocniczka ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz poinformowała, że w jej biurze powstaje krajowy program działań na rzecz równego traktowania.

Wspólny wniosek o uznanie mniejszości śląskiej i kaszubskiej złożą do władz państwa po ujawnieniu wyników spisu powszechnego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej i Kaszebsko Jednoty - zapowiedzieli w sobotę w Opolu przedstawiciele obu organizacji.

Około 10 tys. osób, według szacunków policji, uczestniczyło w niedzielę w Krakowie w marszu poparcia dla TV Trwam. Jego uczestnicy domagali się wolności mediów i zapewnienia fundacji Lux Veritatis dostępu do platformy cyfrowej.

Obniża się poziom Wisły w okolicach Wyszogrodu i Kępy Polskiej. W kierunku Płocka płyną lodołamacze, które kruszą pokrywę lodową, umożliwiając w ten sposób swobodne spływanie kry wraz z nurtem rzeki w stronę tamy we Włocławku.

Prawie 4,5 kg marihuany i sprzęt do uprawy konopi indyjskich wykryli policjanci w jednym z domów w gminie Jabłonna (Lubelskie). Szacunkowa wartość narkotyków to ponad 170 tys zł.(PAP)

pel/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)