Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 10 sierpnia, 20.00
...
10.08.2011 | aktual.: 10.08.2011 20:23
10.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Mimo śmierci Andrzeja Leppera, Samoobrona chce startować w wyborach do parlamentu. W środę do PKW trafiło zawiadomienie o utworzeniu jej komitetu wyborczego - poinformował PAP Bogdan Socha z prezydium partii. Dodał, że następcę Leppera Samoobrona wybierze zapewne po wyborach.
- Wypłacalność i zaufanie do Polski jest ważniejsze od obniżki akcyzy na paliwa - ocenił premier Donald Tusk. Odniósł się m.in. do słów wicepremiera Waldemara Pawlaka, który mówił w środę, że to "dobry moment" na czasowe obniżenie akcyzy na benzynę.
- Do PKW wpłynęły w środę kolejne cztery zawiadomienia o powstaniu komitetów wyborczych. Zgłosiły się: komitet wyborczy Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera, komitet Partii Demokratycznej - Demokraci.pl, Komitet Wyborców Cimoszewicz do Senatu i Komitet Wyborców Artura Balazsa.
- Podczas 17. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) padł rekord frekwencji - koncertu największej gwiazdy The Prodigy wysłuchało 700 tys. osób. Festiwal odbywał się od 4 do 6 sierpnia.
- Na pogrzebie szefa Samoobrony i b. wicepremiera Andrzeja Leppera Kancelarię Premiera reprezentować będzie minister Bartosz Arłukowicz; Kancelarię Prezydenta - minister Dariusz Młotkiewicz. Czwartkowa uroczystość będzie miała charakter państwowy.
- Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie paliwa na stacjach podrożały - powiedział w środę premier Donald Tusk. Dodał, że jeżeli pojawi się możliwość obniżenia akcyzy bez szkody dla finansów państwa, to natychmiast podejmie tę decyzję.
- Lek stosowany przy endometriozie, która prowadzi do niepłodności kobiet - znalazł się w projekcie nowych wykazów refundacyjnych, który w środę opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Nowe pozycje to także m.in. leki używanie przy zapaleniu stawów i raku piersi.
- SLD zarzucił w środę PO, że w kampanii "Polska w budowie" zawłaszcza cudzą pracę, chwaląc się rzekomo własnymi osiągnięciami, które w rzeczywistości - jak twierdzi Sojusz - w dużej części zostały rozpoczęte przez poprzednie rządy, albo są zasługą samorządowców lub przedsiębiorców, a nie rządu PO.
- Działacz Kampanii przeciw Homofobii Robert Biedroń zrezygnował ze startu w wyborach parlamentarnych z list SLD. W ocenie wiceszefa klubu Sojuszu Marka Wikińskiego, Biedroń popełnił "kardynalny błąd", gdyż zabrakło mu "patriotycznej, propaństwowej postawy".
- Podniesienie płacy minimalnej do 1,5 tys. zł spowoduje wzrost bezrobocia o kilka proc. - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Podobnie uważają przedstawiciele Inicjatywy Firm Rodzinnych, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związku Rzemiosła Polskiego.
- Anatol Czaban, jeden z trzech generałów zdymisjonowanych w ubiegłym tygodniu wraz z innymi oficerami Sił Powietrznych, odchodzi z wojska. O decyzji wypowiedzenia służby generał poinformował PAP w środę.
- Warszawska prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo w sprawie zaginięcia akt sprawy ułaskawienia w 2009 r. wspólnika Marcina Dubienieckiego, zięcia Lecha Kaczyńskiego. Zawiadomienie o przestępstwie złożył szef Kancelarii Prezydenta RP.
- Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz chce uproszczenia procedur dostępu do leczenia dla osób bezdomnych i nieubezpieczonych. RPO wystąpiła w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia.
- Przewodniczący PE Jerzy Buzek zaprosił w środę w Gdańsku lidera Solidarności Piotra Dudę na uroczystość nadania jednemu z placów w Brukseli, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków parlamentu, imienia "Solidarności 1980". Ceremonia odbędzie się 30 sierpnia.
- 45 kobiet wystawi Polskie Stronnictwo Ludowe na swoich listach wyborczych w sześciu okręgach woj. śląskiego. Na ten region przypada jedna ósma spośród ok. 360 wszystkich kandydatek partii ubiegających się o miejsca w parlamencie.
- Szef parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) zarzucił w środę ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Jerzemu Millerowi i szefowi BOR niedopełnienie obowiązków i złamanie ustawy o BOR.
- Przywrócenie kary śmierci oraz instytucji Rzecznika Praw Ofiar - to niektóre założenia programu wyborczego Nowej Prawicy, na której czele stoi Janusz Korwin-Mikke. Nowa Prawica powiadomiła już PKW o utworzeniu komitetu wyborczego.
- Na karę 1 roku i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lata skazał Sąd Rejonowy w Puławach (Lubelskie) b. milicjanta Jana S., którego uznał winnym bicia członka AK w 1944 r. w Kazimierzu Dolnym.
- Od czwartku 11 sierpnia polscy turyści będą mogli jeździć do Tajlandii bez wiz - pod warunkiem, że pobyt tam potrwa nie dłużej niż 30 dni.
- W 43 programach, poddanych monitoringowi przez KRRiT pod kątem głośności, reklamy były głośniejsze od poprzedzających je audycji, co jest niezgodne z obowiązującym prawem. Przepisy łamią zarówno nadawcy prywatni, jak i Telewizja Polska.
- Policja poszukuje sprawcy lub sprawców postrzelenia mężczyzny, który w środę po południu na warszawskiej Pradze-Północ został ranny w ramię i okolice brzucha i trafił do szpitala - poinformowała PAP Komenda Stołeczna Policji.
(PAP)
pif/ asa/