Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 18 listopada, 17.00
...
18.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Dotychczasowy poseł PO Stanisław Chmielewski został nowym wiceministrem sprawiedliwości, a płk Kajetan Dubiel nowym dyrektorem generalnym Służby Więziennej - poinformowało w środę na swej stronie internetowej ministerstwo sprawiedliwości.
- W środę po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Rozpatrzony zostanie m.in. projekt zmian w ustawie o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych, który przewiduje wprowadzenie obowiązku podnoszenia flagi państwowej - z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych - także na budynkach lub przed budynkami mieszkalnymi oraz firmowymi.
- Premier Donald Tusk udaje się w czwartek na nieformalny szczyt UE w Brukseli. Szefowie państw i rządów mają tam zadecydować o obsadzie trzech unijnych stanowisk: przewodniczącego Rady Europejskiej, wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i sekretarza generalnego Rady UE.
- Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak poinformował, że Lech Kaczyński nie pojedzie na czwartkowy szczyt UE do Brukseli - na którym szefowie państw i rządów mają zadecydować o obsadzie trzech unijnych stanowisk: przewodniczącego Rady Europejskiej, wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i sekretarza generalnego Rady UE.
- Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak poinformował w środę PAP, że zaplanowana na 22-24 listopda oficjalna wizyta Lecha Kaczyńskiego w Egipcie została odwołana.
- W listopadzie pozytywnie o pracy prezydenta wypowiada się jedna czwarta ankietowanych (24 proc.), natomiast zdecydowana większość (62 proc.) wyraża krytycyzm - wynika z sondażu CBOS. Centrum zwraca uwagę, że opinie o sposobie sprawowania najwyższego urzędu w państwie przez L. Kaczyńskiego od dłuższego czasu pozostają w miarę stabilne. Przeważają negatywne oceny pracy parlamentu.
- W opinii badanych przez TNS OBOP, za rządów Platformy Obywatelskiej przybyło demokracji, ale pod wieloma innymi względami jest gorzej niż było: jest więcej bezrobocia, biedy i korupcji, a mniej sprawiedliwości. Według autorów sondażu, zwraca uwagę, że zdecydowane pogorszenie nastąpiło pod dwoma względami szczególnie ważnymi w przedwyborczej retoryce PO: natężeniu kłótni w życiu publicznym oraz zaufaniu między ludźmi.
- Ponad połowa Polaków negatywnie oceniła w listopadzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak stosunkowo najmniej krytycznych ocen jest wśród emerytów - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej przekazanego w środę PAP.
- W ciągu ostatnich miesięcy wzrosła liczba Polaków negatywnie oceniających działalność Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej przekazanego w środę PAP. Negatywną opinię o ABW wyraziło w listopadzie 32 proc. ankietowanych, a o CBA 42 proc.
- W 40 proc. zakładów w Polsce, w których pracowali obcokrajowcy, stwierdzono naruszenia przepisów dotyczących ich zatrudnienia, a w co czwartym pracowali oni bez wymaganego zezwolenia na pracę - poinformowano w środę na konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Pracy.(PAP)
mln/ jtt/