Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 21 lipca, 20.00
...
21.07.2010 | aktual.: 21.07.2010 20:23
21.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów prezydenckich na posiedzeniu 3 sierpnia. Tego samego dnia zaplanowano posiedzenie ws. rozstrzygnięcia ważności wyborów uzupełniających do Senatu - poinformował PAP w środę Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego SN.
- W następstwie badania sądowo-chemicznego we krwi prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie stwierdzono alkoholu - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa.
- Rząd przyjął prognozę wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego do 2060 roku. W zależności od przyszłej sytuacji gospodarczej prognoza zawiera trzy warianty, we wszystkich występuje deficyt funduszu emerytalnego - poinformował w środę CIR.
- Rząd przyjął w środę dokument zawierający wstępną listę priorytetów polskiego przewodnictwa w UE, które przypadnie na drugą połowę 2011 r. Są na niej m.in. negocjacje budżetu UE na lata 2014-2020, polityka wschodnia, wzmocnienie rynku wewnętrznego UE i jej zewnętrznej polityki energetycznej.
- Sejmowa komisja kultury pozytywnie zaopiniowała wszystkich czterech kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z ustawą o rtv Sejm wskazuje dwóch z pięciu członków KRRiT.
- Hazardowa komisja śledcza odrzuciła w środę wniosek PiS ws. konfrontacji zeznań premiera Donalda Tuska i b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Śledczy nie zgodzili się także, aby przed komisją odbyła się konfrontacja dyrektor generalnej resortu sportu Moniki Rolnik z szefem Departamentu Prawno-Kontrolnego tego resortu Rafałem Wosikiem.
- Poseł PO Janusz Palikot zgłosił się w środę do założonego przez PiS parlamentarnego zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej. Taki wniosek złożył u marszałka Sejmu.
- Dbanie o przestrzeganie praw osób starszych i niepełnosprawnych, ograniczenie nadużyć administracyjnych oraz edukacja prawna obywateli - to priorytety prof. Ireny Lipowicz, która od środy pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Wybór szefa klubu PO odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które jest planowane w dniach 4-6 sierpnia. Głównymi kandydatami na to stanowisko są: Tomasz Tomczykiewicz i Sławomir Rybicki.
- Niektóre zapisy nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych są zbyt ogólne, a w rezultacie nadawanie na ich podstawie klauzuli "tajne" lub "ściśle tajne" pozwala na arbitralność - przyznawali podczas środowej dyskusji w Senacie przedstawiciele PO i PiS.
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział w środę, że pod koniec lipca lub na początku sierpnia dojdzie do spotkania Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta z sejmową komisją sprawiedliwości i praw człowieka w sprawie katastrofy koło Smoleńska.
- Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego zostanie przeniesiony do Kościoła Akademickiego Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Trafi do kaplicy loretańskiej, gdzie znajduje się pomnik katyński - zakłada zawarte w tej sprawie porozumienie.
- O wyeliminowanie niezrozumiałych konfliktów politycznych w Polsce, a także pracę nad zbilansowaniem budżetu kraju i budowę Polski, która będzie autentycznie bronić krzyża, nie upolityczniając go - apelował w środę na Jasnej Górze prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.
- Poseł PO Janusz Palikot zgłosił się w środę do założonego przez PiS parlamentarnego zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej. Taki wniosek złożył u marszałka Sejmu.
- Eksperci prognozują, że w tym roku zbiory jabłek będą o co najmniej 20 proc. niższe niż w 2009 r. Plantatorzy mogą liczyć na wyższe ceny skupu jabłek przemysłowych, droższe będą także jabłka deserowe przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.
- Nowocześnie wyposażone pracownie, m.in. balistyczna, komputerowa i badania narkotyków, znajdują się w uruchomionym w środę w Radomiu laboratorium kryminalistycznym mazowieckiej komendy policji.
- Więźniowie będą pracować społecznie w lasach; dzięki temu uda się zaoszczędzić nawet kilka milionów zł z budżetu Lasów Państwowych na ten cel. W środę zostało podpisane porozumienie w tej sprawie z Centralnym Zarządem Służby Więziennej.
- Wojsko wciąż wspiera powodzian, przekazując im żywność, środki czystości i odzież. W najbliższych dniach do poszkodowanych gmin trafi kolejne 50 ton żywności i prawie 90 tys. rękawic, butów, ręczników i materacy.
- 52 proc. osób zamierzających głosować i zdecydowanych, kogo poprzeć - deklaruje głosowanie na Platformę Obywatelską, a 31 proc. na Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu TNS OBOP przekazanego w środę PAP.
- W lipcu opinie o rządzie Donalda Tuska niewiele się zmieniły; w porównaniu z czerwcem o 2 pkt proc. ubyło jego zwolenników (obecnie 43 proc.), a o jeden punkt proc. przeciwników (26 proc.) - wynika z sondażu CBOS przekazanego w środę PAP.
- Kwota należności niewypłaconych pracownikom w pierwszym półroczu 2010 r. wyniosła 110 mln zł. To o blisko jedną piątą (19 proc.) więcej niż w tym samym czasie ub.r. Spadła za to liczba skarg dotyczących zwolnień - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy.(PAP)
mln/ ana/