Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 25 stycznia, 20.00
...
25.01.2012 | aktual.: 25.01.2012 20:38
25.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Jeszcze w styczniu br. Komisja Europejska może opublikować raport o gazie łupkowym - dowiedziała się PAP w KE. Chodzi o badanie stosowania unijnych przepisów pod kątem wydobycia gazu łupkowego w czterech krajach: w Polsce, Francji, Niemczech i Szwecji.
- Ministerstwo Obrony Narodowej ma ogłosić w piątek stanowisko w sprawie powołania nowego naczelnego prokuratora wojskowego. Kandydatem Prokuratury Generalnej jest płk. Jerzy Artymiak. W środę spotkał się z nim szef MON Tomasz Siemoniak.
- Resort finansów i samorządowcy ustalili w środę, że do 22 lutego postarają się wypracować wspólne stanowisko ws. ograniczenia deficytu samorządów, czyli reguły wydatkowej. Sporny pozostaje mechanizm restrykcji wobec samorządów, które przekroczą zakładany poziom deficytu.
- Sejmowa komisja ds. innowacyjności i nowoczesnych technologii na środowym posiedzeniu przyjęła dezyderat, w którym wzywa premiera Donalda Tuska do odłożenia podpisania przez Polskę umowy ACTA - poinformował PAP szef komisji Mieczysław Golba (Solidarna Polska)
- Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiedział, że projekt nowelizacji dot. reformy prokuratury, jeszcze wiosną trafi do konsultacji społecznych. Będzie zakładał m.in. włączenie prokuratury wojskowej w struktury prokuratury cywilnej.
- Prezydent Bronisław Komorowski udaje się do szwajcarskiego Davos, gdzie od czwartku do niedzieli będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.
- Liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Bronisław Komorowski; w rankingu nieufności pierwsze miejsce nadal zajmuje prezes PiS Jarosław Kaczyński - wynika ze styczniowego sondażu CBOS.
- PSL będzie zapraszać na posiedzenia swego klubu ministrów z PO. W najbliższym czasie chce się spotkać z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Z szefem rządu w piątek ma się spotkać klub PO.
- SLD złożył w środę w Sejmie projekt ustawy w sprawie powołania instytucji rzecznika ds. przeciwdziałania dyskryminacji. Niezależny od rządu rzecznik miałby walczyć z każdym przejawem dyskryminacji, w tym m.in. etnicznej, narodowej, religijnej, płciowej.
- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wzywa rząd do podjęcia działań zmierzających do obniżenia cen paliw. OPZZ napisał w przesłanym PAP oświadczeniu, że wysokie ceny paliw negatywnie wpłyną na całą gospodarkę.
- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych protestuje przeciwko działaniom rządu "zmierzającym do podpisania kontrowersyjnej i odrzucanej przez społeczeństwo międzynarodowej umowy ACTA". Stanowisko w tej sprawie OPZZ przesłało PAP w środę.
- Sejmowa komisja zdrowia negatywnie zaopiniowała w środę wniosek PiS o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Posłowie tego klubu obwiniają go o doprowadzenie do poważnych utrudnień w dostępie do leków refundowanych.
- Klub Ruchu Palikota chce, by b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) stanął przed Trybunałem Stanu za "działalność w czasie IV RP". Ruch Palikota opracował wniosek w tej sprawie i liczy na wsparcie posłów SLD oraz PO.
- 201 poprawek do projektu ustawy budżetowej na 2012 rok, które miałyby przynieść 2,8 mld zł oszczędności, złożył w środę Ruch Palikota. Sławomir Kopyciński (RP) mówił, że projekt opiera się na "kłamliwych założeniach"; oceniał, że jest to "budżet stagnacji".
- Komisja Etyki Poselskiej ukarała w środę naganą lidera Ruchu Palikota Janusza Palikota za jego wypowiedzi pod adresem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - poinformowała PAP szefowa komisji Elżbieta Witek (PiS). Jestem z tego dumny - skomentował sam Palikot.
- 2138 cudzoziemców złożyło już od początku roku wnioski o zalegalizowanie pobytu w Polsce. To więcej niż podczas abolicji przeprowadzonej w 2007 roku - poinformował w środę w Łodzi szef Urzędu do spraw Cudzoziemców Rafał Rogala.
- Stowarzyszenie Kaszebsko Jednota chce, by Kaszubów uznano za mniejszość etniczną. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie raczej nie przyłączy się do tych zabiegów: zdaniem jego prezesa spowodowałoby to "przeciwstawianie Polaków Kaszubom".
- Został powołany zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych - powiedział w środę PAP rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.
- Wyrok wobec byłego posła Samoobrony Stanisława Łyżwińskiego dotyczący "seksafery" został w środę uchylony przez Sąd Najwyższy. Sprawą ponownie zajmie się sąd apelacyjny. Ostateczny jest już wyrok wobec b. posła, dotyczący podżegania do porwania, oraz kara ponad roku więzienia. (PAP)
pif/ asa/