Trwa ładowanie...
d40nj8j
d40nj8j

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 4 sierpnia, 20.00

...
Share
d40nj8j

04.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller wyraził w środę przekonanie, że jeszcze w tym roku uda się opublikować raport końcowy ws. katastrofy w Smoleńsku. Poinformował, że strona polska otrzymała od Rosjan kolejne dokumenty; po południu udał się do Moskwy.

- Marek Kuchciński (PiS) został w środę nowym wicemarszałkiem Sejmu. Zastąpi na tej funkcji Krzysztofa Putrę, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu koło Smoleńska.

d40nj8j

- Witold Graboś i Sławomir Rogowski decyzją Sejmu zostali w środę powołani do nowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obaj byli kandydatami Lewicy.

- 9 mld 849 mln zł wyniosły w pierwszym kwartale tego roku zobowiązania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W tym samym okresie ubiegłego roku było to niewiele mniej, bo 9 mld 828 mln zł - wynika z danych resortu zdrowia.

- W środę po południu przed Pałacem Prezydenckim było spokojnie. W nocy służby porządkowe ustawiły nowe, mocniejsze barierki, które odgrodziły od ulicy dziedziniec Pałacu i znajdujący się tam krzyż. Przeciwnicy jego przeniesienia do kościoła zostali na zewnątrz barierek.

- Władze Tomaszowa Mazowieckiego (Łódzkie) nie przestrzegały prawa podczas sporządzania i uchwalania studium oraz planów zagospodarowania przestrzennego miasta - wynika z raportu opublikowanego na stronach NIK.

d40nj8j

- Sejm znowelizował w środę ustawy o radiofonii i telewizji oraz abonamentową. Konsekwencją noweli, która m.in. zmienia zasady wyłaniania zarządów i rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu, będzie wybór nowych władz mediów publicznych.

- W polskim śledztwie ws. katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem nie nastąpi postęp, dopóki nie otrzymamy od Rosji istotnych dowodów - oświadczył w środę prokurator generalny Andrzej Seremet.

- Nie ma obecnie wystarczających dowodów, by formułować wnioski o odpowiedzialności jakichś osób w Polsce lub w Rosji ws. przygotowania lotu do Smoleńska - oświadczył w środę szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej płk Ireneusz Szeląg.

- Prokuratura dysponuje protokołami przesłuchania dwóch z trzech osób obecnych 10 kwietnia na wieży kontroli lotów w Smoleńsku - podał w środę wojskowy prokurator okręgowy w Warszawie płk Ireneusz Szeląg.

d40nj8j

- Katowicka prokuratura chce aresztowania podejrzanego o korupcję dyrektora katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof R. Zdaniem śledczych mężczyzna przez dziewięć lat przyjął ponad 900 tys. zł łapówek.

- Emerytowanemu płockiemu policjantowi Andrzejowi P. gdańska prokuratura postawiła zarzuty związane z nieprawidłowościami przy wydawaniu zezwoleń na broń oraz nielegalnym handlem bronią. Na nieprawidłowości natrafili śledczy zajmujący się sprawą Krzysztofa Olewnika.

- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie wydawana nie na dwa, ale na trzy miesiące - poinformował NFZ. Potwierdza ona uprawnienia do świadczeń medycznych w Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinie i Islandii.

- W środę Caritas Polska rozpoczęła akcję pomocy dla Pakistanu. Jak podaje Caritas Internationalis, wskutek trwającej od ubiegłego tygodnia w Pakistanie powodzi ucierpiało ponad 3 mln osób, a 1500 straciło życie.

d40nj8j

- Lipiec przyniósł zdecydowaną poprawę nastrojów społecznych. Odsetek osób, według których sprawy w Polsce zmierzają w dobrą stronę powiększył się o 10 punktów proc., jednocześnie o 8 punktów proc. zmalał udział osób będących przeciwnego zdania - wynika z sondażu TNS OBOP.

- Szef hazardowej komisji śledczej Mirosław Sekuła (PO) zarządził przerwę w jej pracach do godz. 12 w czwartek. Wcześniej posłowie głosowali nad poprawkami do projektu raportu z prac komisji; nie przeprowadzili jednak głosowania nad całością raportu.

- W raporcie z prac hazardowej komisji śledczej nie będzie zdania, że źródłem przecieku o akcji CBA było samo Biuro, a nie Kancelaria Premiera. Posłowie przyjęli poprawkę, w której wskazują, że do przecieku mogło dojść między 12 sierpnia a 10 września 2009 r., a wiedzę na ten temat miał m.in. premier.(PAP)

zdz/

d40nj8j

Podziel się opinią

Share
d40nj8j
d40nj8j