Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 6 październik, 20.00
...
06.10.2010 | aktual.: 06.10.2010 20:23
06.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ewa Kopacz, Jacek Rostowski, Jerzy Buzek i Radosław Sikorski - są, według informacji PAP uzyskanych od źródeł we władzach partii, pewnymi kandydatami do zarządu PO, który zostanie wybrany w piątek przez Radę Krajową partii
- W środę po godz. 8.00 premier Donald Tusk przyjechał do Sejmu. Do końca roku w dni posiedzeń izby szef rządu będzie urzędował w swoim sejmowym gabinecie.
- Premier Donald Tusk powiedział w środę, że wszystko, co PO zapowiedziała w ramach ofensywy legislacyjnej, zostanie zrealizowane. Podkreślił, że jesienią jego partia będzie starała się podjąć prace w parlamencie nad 50 projektami ustaw.
- Janusz Palikot, który w środę zrezygnował z członkostwa w PO i klubie parlamentarnym partii, oświadczył, że ze zrzeczeniem się mandatu poselskiego wstrzyma się do 6 grudnia. Zapowiedział jednak, że jego obecność w Sejmie "będzie minimalna".
- ZUS planuje skierować więcej pracowników do obsługi klientów, stworzyć telefoniczne centrum obsługi i wprowadzić w oddziałach tzw. kolejkomaty, czyli urządzenia wydające numerki dla oczekujących w kolejce. Zmiany te mają być wprowadzone w ciągu 12-18 miesięcy.
- 35-letnia Polka, jedna z ciężko rannych w katastrofie polskiego autobusu koło Berlina 26 września, zmarła w środę w szpitalu w Brandenburgu. Dyrektorka szpitala Gabriela Wolter potwierdziła informacje na ten temat, przekazane przez jedną z lokalnych gazet.
- Pożar endogeniczny, który stwierdzono w nocy z wtorku na środę w kopalni "Kazimierz - Juliusz" w Sosnowcu (Śląskie), został już opanowany - poinformował w środę Krzysztof Król z Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował, że prokurator generalny nie zgodził się na odtajnienie załączników do sprawozdania hazardowej komisji śledczej. Debata nad raportem komisji odbędzie się prawdopodobnie na następnym posiedzeniu Sejmu - w częściach: jawnej oraz utajnionej.
- Działania władz w sprawie tzw. dopalaczy, w tym pieczętowanie sklepów i towaru, są zgodne z prawem - zapewnił w środę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
- Przeprosin i wpłaty 200 tys. zł na cel społeczny żąda TVN od "Naszego Dziennika" za określenie stacji jako "paszkwilanckiej" i "wrogiej polskiemu patriotyzmowi". Pozwani wnoszą o oddalenie powództwa, powołując się na prawo do swych ocen w ramach wolności słowa.
- W ciągu tygodnia powinien być znany kandydat PiS na prezydenta Poznania - poinformowała w środę PAP wiceprezes PiS Beata Szydło, członek komitetu politycznego partii. Swoich kandydatów wskazały już najważniejsze siły polityczne w mieście.
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował w środę, że skieruje do prac komisji sejmowej wszystkie projekty ustaw dotyczące zapłodnienia in vitro. Zapowiedział również inwentaryzację wszystkich projektów ustaw, nad którymi pracuje Sejm.
- Premier Donald Tusk podkreślił w środę w Sejmie, że obowiązujące prawo w Polsce nie daje dostatecznych narzędzi do walki z branżą zajmującą się obrotem tzw. dopalaczami. Dlatego - jak tłumaczył - rząd musiał podjąć w tej sprawie działania ponadstandardowe i nadzwyczajne.
- Trwające od prawie 10 lat na Podkarpaciu szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie praktycznie zlikwidowały zagrożenie tą chorobą - poinformował w środę Janusz Ciołek z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Krośnie.
- Koła poselskie SdPl oraz DKP SD opowiedziały się w środę za dalszymi pracami nad rządowym projektem ustawy zaostrzającym przepisy ws. dopalaczy.
- Rządowym projektem ustawy zaostrzającej przepisy ws. dopalaczy zajmie się nadzwyczajna podkomisja. W środę zdecydowały o tym sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych, zdrowia oraz sprawiedliwości i praw człowieka.
- "Inka" - która odsiedziała osiem lat więzienia za pomoc w zabójstwie b. ministra sportu Jacka Dębskiego - chce 150 tys. zł od "Super Expressu", który wydrukował jej policyjne zdjęcia w samej bieliźnie z niepochlebnym komentarzem. Pozwani wnoszą o oddalenie pozwu.
- Zastępca prokuratora generalnego Marek Jamrogowicz powiedział w środę po zakończeniu posiedzenia sejmowej komisji śledczej badającej sprawę Krzysztofa Olewnika, że nie zabraknie środków na śledztwo badające nieprawidłowości w tej sprawie.
- Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz powiedział, że zapowiedź kontynuowania w Sejmie prac nad projektami ws. in vitro sama w sobie jest dobrą wiadomością. Jednak - jak zaznaczył - Kościołowi nie jest obojętne, jaka ustawa zostanie przyjęta.
- Kandydat SLD na prezydenta stolicy Wojciech Olejniczak przekonywał w środę warszawiaków do głosowania na niego. Na spotkaniu można było wypełnić ankietę z pytaniami dotyczącymi różnych problemów miasta i jego mieszkańców.
- Mimo zakazu, Dawid Bratko - właściciel sieci sklepów z dopalaczami - otworzył sklep w Łodzi i zaczął sprzedawać towar. Został zatrzymany przez policję.
- Od soboty do jednostek policji na terenie kraju przewieziono 45 osób, które zerwały plomby ze sklepów z dopalaczami lub złamały zakaz handlu tymi substancjami. Niektórym z tych osób postawiono już zarzuty - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
- Od wyników analizy tajnych materiałów CBA zależy, w jakim charakterze warszawska prokuratura przesłucha kluczowe osoby z tzw. afery hazardowej: Mirosława Drzewieckiego, Zbigniewa Chlebowskiego, Ryszarda Sobiesiaka, Jana Koska i Marcina Rosoła.
- Prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Tuleja będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziała się w środę PAP.
- Posłowie PiS zanieśli w środę do sejmowego gabinetu Donalda Tuska 64 klubowe projekty ustaw. Nie zostali jednak przyjęci przez samego szefa rządu. To pierwszy test dla premiera, który mówił, że spotka się z każdym posłem - podkreślali posłowie PiS.
- Peter Greenaway - brytyjski reżyser, scenarzysta i malarz - odebrał w środę tytuł doktora honoris causa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tytuł przyznano mu za "całokształt twórczości artystycznej i humanistyczną postawę życiową".
- Władysław Sz. z Błot Wielkich (Wielkopolskie), ojciec małej Róży, wobec którego prowadzone jest postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej, stanął w środę przed sądem rejonowym w Szamotułach oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami.
- Policja zatrzymała w środę w Zakopanem kobietę podejrzewaną o zabójstwo przed rokiem starszego mężczyzny, którym się opiekowała. 3 dni przed śmiercią zapisał jej cały majątek - poinformował PAP w środę z-ca prokuratora rejonowego w Zakopanem Stanisław Staszel.
(PAP)
zdz/ asa/