Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 7 lipca, 17.00
...
07.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Prezydent elekt Bronisław Komorowski zapowiedział, że w najbliższym czasie zaprosi przedstawicieli opozycji - PiS i lewicy - na spotkanie w sprawie reformy służby zdrowia. Rozmowa - według niego - powinna dotyczyć m.in. komercjalizacji szpitali.
- Europoseł PO Filip Kaczmarek przesłał w środę do sądu koleżeńskiego wniosek o wykluczenie Janusza Palikota z PO. Wniosek dotyczy m.in. wypowiedzi Palikota o potrzebie zbadania, czy prezydent Lech Kaczyński nie był pod wpływem alkoholu, gdy wchodził na pokład samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem.
- Sejm, który rozpoczął w środę po godz. 14 posiedzenie, zajmie się m.in. rządowym projektem zmian w ustawie o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. W czwartek Sejm dokona zmiany na stanowisku marszałka izby.
- W środę po godz. 10 Senat rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wysłuchają informacji o ubiegłorocznej działalności Sądu Najwyższego i Rzecznika Praw Dziecka.
- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że w czwartek o godz. 8.15 na ręce członków Prezydium Sejmu złoży rezygnację z pełnionej funkcji.
- Najpierw wybór marszałka Sejmu, potem nowych władz klubu - tak szef klubu PO Grzegorz Schetyna odpowiedział na pytanie, kto po nim pokieruje klubem Platformy. Wiceszef klubu Waldy Dzikowski poinformował, że klub wybierze nowego przewodniczącego na następnym posiedzeniu Sejmu.
- Jerzy Wenderlich będzie kandydatem klubu Lewicy na wicemarszałka Sejmu - zdecydował w środę na specjalnym posiedzeniu klub Lewicy.
- Posłowie PSL poprą kandydaturę Grzegorza Schetyny na marszałka Sejmu, jeżeli tylko taka kandydatura zostanie przez klub PO zgłoszona - powiedział w środę szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. Według niego, Schetyna to "bardzo dobry kandydat".
- Minister zdrowia nadal nie przedstawiła założeń zapowiadanego pakietu ustaw - powiedzieli PAP posłowie opozycji po kolejnym spotkaniu "okrągłego stołu" ws. służby zdrowia. Wiceminister Jakub Szulc podkreśla, że obrady powinny służyć szukaniu kompromisów.
- Uri Brodsky może być przekazany do Niemiec - orzekł warszawski sąd. Decyzja jest nieprawomocna; obrona może się od niej odwołać.
- Kierownik wrocławskiego Urzędu Stanu Cywilnego Henryk Kalinowski powiedział w środę przed komisją śledczą, że zna biznesmena branży hazardowej Ryszarda Sobiesiaka od 1996 lub 1997 r., ale jego kontakty z nim od tego czasu były sporadyczne.
- Szef GTech Polska Jacek Kierat oświadczył w środę przed hazardową komisją śledczą, że kierowana przez niego spółka nie brała udziału w tworzeniu projektów ustaw dotyczących wideoloterii. Ocenił jednocześnie, że opodatkowanie wideoloterii było nieracjonalne.
- Związkowcy "S" włączą się w zbieranie podpisów poparcia pod projektem ustawy repatriacyjnej, umożliwiającej powrót do Polski osobom deportowanym i zesłanym przez władze radzieckie. Aby projekt mógł być rozpatrzony przez Sejm, potrzeba 100 tys. podpisów.
- Biskupi gratulują Bronisławowi Komorowskiemu z okazji wyboru na urząd prezydenta podkreślając, "by podjęta odpowiedzialność owocowała działaniami realizowanymi w duchu najwyższych wartości".
- Ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że państwo nie zdało egzaminu podczas ostatnich powodzi. Przeciwnego zdania jest 41 proc. badanych, a 7 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii - wynika z sondażu TNS OBOP.
- Wały przeciwpowodziowe nad Wisłą na Lubelszczyźnie, w miejscach, w których przerwała je rzeka podczas niedawnej powodzi, są obecnie prowizorycznie zabezpieczone, ale jeszcze w tym roku będą docelowo odbudowane.(PAP)
mln/ jtt/