Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 10 lipca, 17.00
...
10.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- PO przyspiesza ws. in vitro. Zapewne jeszcze na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu propozycja autorstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej trafi do marszałek Ewy Kopacz. Władze klubu PO zostawiają też otwartą drogę do Sejmu projektowi Jarosława Gowina.
- Polskie firmy budowlane mogą starać się o dofinansowanie udziału m.in. w konferencjach i targach w Arabii Saudyjskiej, Czechach, Kazachstanie, Maroku, Niemczach, Rosji, Szwecji, w Polsce i na Ukrainie. Program opracowało Ministerstwo Gospodarki.
- W pierwszym półroczu 2012 r. we wszystkich jednostkach prokuratury zarejestrowano 2772 sprawy dotyczące przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową - poinformowała Prokuratura Generalna na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Rady Ochrony Pracy.
- Ruch Palikota jeszcze we wtorek wyśle do Komisji Nadzoru Finansowego oraz do zarządu banku Pekao pismo z pytaniami w sprawie upadłości producenta makaronów Malma - zapowiedział poseł ugrupowania Michał Kabaciński.
- Rząd dołoży 7,3 mln zł do zakupu dwóch nowoczesnych szynobusów dla Kolei Mazowieckich. Szynobusy, warte 13,5 mln zł, mają wyjechać na mazowieckie tory w grudniu br. Umowę między zarządem Mazowsza a producentem pociągów, czyli bydgoską Pesą podpisano we wtorek.
- Obniżenie do poziomu średniej europejskiej, wynoszącej 0,7 proc., maksymalnej wysokości opłat interchange, pobieranych przez wydawców kart płatniczych, przewiduje złożony we wtorek do marszałek Sejmu PSL-owski projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych.
- Działająca przy resorcie sprawiedliwości komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego opracowuje projekt, w którym ubezwłasnowolnienie miałoby zostać zastąpione innymi rozwiązaniami prawnymi - poinformował szef komisji prof. Tadeusz Ereciński w piśmie do Fundacji Helsińskiej.
- Ok. 400 pracowników firmy Imka z Lubania (Dolnośląskie), której magazyny i hala produkcyjna w niedzielę doszczętnie spłonęły, najprawdopodobniej nie zostanie zwolnionych z pracy - powiedział PAP zastępca burmistrza Lubania Mariusz Tomiczek.
- Strażacy zakończyli we wtorek dogaszanie pogorzeliska na terenie fabryki produkującej chemię gospodarczą w Lubaniu. Walka z ogniem trwała ponad dwie doby, spaliły się dwa magazyny i hala produkcyjna. Poszkodowanych zostało osiem osób.
- Wszystkie sprawozdania największych komitetów wyborczych zostały przyjęte przez PKW, niektóre jednak ze wskazaniem na uchybienia - poinformował we wtorek PAP Krzysztof Lorentz, który odpowiada w Komisji za kwestie sprawozdań finansowych.
- Agenci CBA zakończyli kontrolę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. We wtorek zebrane materiały zostały przekazane do Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku, która prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy zamówieniach publicznych w tej szkole.
- Gdańsk dziękuje zagranicznym kibicom za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery w mieście podczas czerwcowego Euro 2012. Jako podziękowanie miasto wyprodukowało sześć spotów, w sześciu językach dla kibiców z Hiszpanii, Irlandii, Włoch, Chorwacji, Niemiec i Grecji.
- Po ponownych badaniach wody powiatowi inspektorzy sanitarni otworzyli we wtorek wszystkie - zamknięte w piątek z powodu sinic - kąpieliska w Trójmieście. Nie ma też przeciwwskazań do kąpieli na innych plażach nad Zatoką Gdańską oraz nad otwartym morzem.
- Dziewiętnaście osób zostało rannych, w tym prawdopodobnie trzy ciężko, w zderzeniu autobusu komunikacji miejskiej i ciężarówki w Tarnowskich Górach.
- Sejmowa Rada Ochrony Pracy pozytywnie zaopiniowała we wtorek wniosek marszałek Sejmu Ewy Kopacz dotyczący powołania Iwony Hickiewicz na stanowisko Głównego Inspektora Pracy. Zastąpi ona Annę Tomczyk.
- Od początku lipca w Polsce utonęły 94 osoby, a tylko w poniedziałek dziewięć - alarmuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i apeluje, by podczas wypoczynku nad wodą nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
- Organizacje pozarządowe zaapelowały do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o dalsze prace nad projektami ustaw o związkach partnerskich. Sejmowa komisja ustawodawcza uznała je za niezgodne z konstytucją. Kopacz chce, by pierwsze czytanie projektów odbyło się na posiedzeniu plenarnym.
- Blisko 20 ton środków do produkcji materiałów wybuchowych przejęli polscy żołnierze w Afganistanie, zatrzymali także dwóch poszukiwanych przywódców talibów - poinformował we wtorek rzecznik polskiego kontyngentu kpt. Marcin Gil.(PAP)
zdz/ asa/