Trwa ładowanie...
d251dpq
d251dpq

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 12 czerwca, 20.00

...
Share
d251dpq

12.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- 56 osób - polskich i rosyjskich pseudokibiców - zostało zatrzymanych po zamieszkach, do których doszło we wtorek podczas przemarszu fanów rosyjskiej drużyny na Stadion Narodowy w Warszawie. Marsz rosyjskich kibiców we wtorek po południu wstrzymała policja przed Stadionem Narodowym po tym, jak doszło do przepychanek. Marsz próbowali zakłócić pseudokibice.

- Minister Michał Boni zaproponował przedstawicielom episkopatu harmonogram okresu przejściowego po likwidacji Funduszu Kościelnego. Zakłada on, że państwo przez cztery lata będzie wyrównywało różnicę pomiędzy kwotą z odpisu podatkowego a wysokością obecnej dotacji.

d251dpq

- Na sprzedawanych telewizorach będą musiały pojawić się etykiety informujące o zużyciu energii - wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy dot. informowania o zużyciu energii przez produkty. Dotychczas ten obowiązek dotyczył tylko sprzętu AGD.

- Obowiązek stosowania przez zarządców infrastruktury drogowej tzw. Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS), które mogą zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych przewiduje projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych przyjęty we wtorek przez rząd.

- Niewypłacanie wynagrodzeń i przekraczanie czasu pracy to najczęstsze problemy, na jakie zwraca uwagę Państwowa Inspekcja Pracy, która we wtorek przedstawiła wynik swojej ubiegłorocznej działalności działającej przy Sejmie Radzie Ochrony Pracy.

- Przedstawiciele 7 państw dołączyli do rozpoczętej w Polsce inicjatywy, która ma na celu zawieszenie pakietu klimatyczno-energetycznego. Chcą zebrać minimum milion podpisów w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej i wysłać je Komisji Europejskiej. W poniedziałek wniosek komitetu, tworzonego przez przedstawicieli ośmiu państw został w KE zgłoszony do rejestracji - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach pomysłodawca inicjatywy, poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn. W skład komitetu wchodzą przedstawiciele ośmiu państw - poza Polską są to osoby z Wielkiej Brytanii, Austrii, Czech, Danii, Grecji, Litwy i Rumunii.

d251dpq

- Ok. 1,36 mln rolników stara się o dopłaty bezpośrednie za 2012 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła w poniedziałek nabór wniosków. Wypłata pieniędzy rozpocznie się 1 grudnia br. - poinformował we wtorek Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

- Próg uprawniający do świadczeń rodzinnych powinien wynosić 734 zł, a w przypadku rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem 872 zł - uważają: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Związkowcy postulują jednocześnie wyższe kwoty samych zasiłków i dodatków do nich. Takie stanowisko przekazali rządowi. W czwartek tematem świadczeń rodzinnych zajmie się Komisja Trójstronna.

- Ruch Palikota chce, by Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) mógł kontrolować kościoły i związki wyznaniowe, czy zgodnie z prawem gromadzą i przechowują dane swoich wiernych. Klub złożył we wtorek w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

- Ścisłe kierownictwo PiS - komitet polityczny - prawdopodobnie zawęży się do kilku najbardziej zaufanych osób prezesa partii. Takie rozwiązanie zostało przedstawione przez Jarosława Kaczyńskiego - dowiedziała się PAP od polityków z władz Prawa i Sprawiedliwości. Pomysł został przedstawiony przez Kaczyńskiego posłom i senatorom na jednym z ostatnich posiedzeń klubu parlamentarnego PiS. Według informatorów PAP w partii propozycja została zaakceptowana przez parlamentarzystów.

d251dpq

- Ponad 60 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet w Polsce cierpi na otyłość lub ma nadwagę; tylko ok. 30 proc. dzieci i młodzieży oraz zaledwie 10 proc. dorosłych uprawia sport - alarmuje Instytut Żywności i Żywienia, który rozpoczął program zapobiegania nadwadze.

- Większość polskich matek pracuje lub chce pracować zawodowo - wynika z badania przeprowadzonego przez portal Mamo Pracuj. Co druga pracująca matka powierza opiekę nad dzieckiem wyspecjalizowanym placówkom, blisko 42 proc. - babci, dziadkowi lub komuś z rodziny. Ponad 52 proc. matek biorących udział w badaniu obecnie pracuje zawodowo, 35 proc. nie pracuje, a 13 proc. badanych przebywa na urlopie macierzyńskim.

- Egzamin zawodowy na taksówkarza i limity liczby taksówek w gminie nie będą już wymagane przez przepisy państwowe, a decyzja o egzaminie i limitach ma należeć do gmin - ustalili minister sprawiedliwości, stołeczni taksówkarze i miasto.

- Prokuratura wszczęła śledztwo ws. zablokowania Sejmu w maju przez związkowców. Roboczą podstawą śledztwa jest zapis przewidujący do 3 lat więzienia dla tego, kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania.

- Znana polska piosenkarka Olga J. będzie odpowiadać za posiadanie narkotyków. Takie zarzuty postawiono jej po wtorkowym zatrzymaniu przez stołeczną policję. (PAP)

amp/ ana/

d251dpq

Podziel się opinią

Share
d251dpq
d251dpq