Trwa ładowanie...
djmoepo
djmoepo

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 12 lipca, 17.00

...
Share
djmoepo

12.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- 56 proc. Polaków dobrze ocenia prezydenta Bronisława Komorowskiego, 23 proc. źle - wynika z lipcowego sondażu CBOS. Praca Sejmu znajduje uznanie u 24 proc. respondentów, negatywnie ocenia ją 58 proc.

- B. szef Komisji Weryfikacyjnej WSI Antoni Macierewicz ma przeprosić b. szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego za swe słowa z września 2006 r., że ponosi on część odpowiedzialności za nieprawidłowości w WSI - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

djmoepo

- Prawdopodobnie dopiero pod koniec lipca sejmowa komisja śledcza badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy zajmie się zgłoszonymi przez posłów poprawkami do projektu raportu końcowego. Łącznie posłowie przygotowali około 130 poprawek.

- Film Agnieszki Holland "W ciemności" będzie polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny - poinformował rzecznik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski.

- Prezydent Bronisław Komorowski nie potwierdził we wtorek decyzji obu izb parlamentu o odrzuceniu sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2010 r. Oznacza to, że KRRiT działa nadal w obecnym składzie.

- Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że KRRiT w obecnym składzie powinna mieć nadal swoją szansę funkcjonowania i "wprowadzania uspokojenia w mediach publicznych".

djmoepo

- Henryk Cichecki i Jolanta Wiśniewska to członkowie nowego zarządu Polskiego Radia - zdecydowała we wtorek KRRiT. Jednocześnie odrzuciła wniosek Rady Nadzorczej PR o powołanie Jarosława Hasińskiego na prezesa spółki.

- CBA przesłało do warszawskiej prokuratury okręgowej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Janusza Palikota. Chodzi o podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Jak poinformowała PAP we wtorek Małgorzata Matuszak z CBA, zawiadomienie jest efektem kontroli oświadczeń Palikota, jaką biuro prowadziło od 13 września 2010 do 7 czerwca 2011 r. Sprawdzane były oświadczenia majątkowe z lat 2005-2010, a sprawa miała związek z wykonywaniem mandatu posła.

- Platforma Obywatelska chce, żeby jeszcze w tej kadencji Sejmu wprowadzić do ustaw: o służbie cywilnej, pracownikach samorządowych i urzędach państwowych preferencje dla osób niepełnosprawnych przy zatrudnianiu w administracji państwowej.

- PJN proponuje, by rząd i banki porozumiały się tak, aby Polacy mogli spłacać raty kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich po stałym kursie do 2015 roku. Według polityków ugrupowania, rząd powinien zareagować, by uchronić przed bankructwem tysiące polskich rodzin.

djmoepo

- W Polsce jest bezpiecznie, ale pojawiły się jednak nowe zagrożenia, np. cudzoziemcy specjalizujący się w produkcji narkotyków. Nadal istnieje problem przestępczości zorganizowanej, choć ma ona inny charakter niż w latach 90. - wynika z raportu MSWiA za 2010 rok.

- Krakowska prokuratura rozesłała listy gończe za dziewięcioma mężczyznami, którzy są zamieszani w śmiertelne pobicie Tomasza C., ps. Człowiek w styczniu tego roku - poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

- Przeprosin i 40 tys. zł zadośćuczynienia żąda Zbigniew Ziobro od Zbigniewa Ćwiąkalskiego. B. minister sprawiedliwości z PiS pozwał swego następcę z PO za wypowiedź o "nieprzypadkowym" zniszczeniu ministerialnego laptopa Ziobry. Ćwiąkalski chce oddalenia pozwu. We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoczął cywilny proces w tej sprawie.

- Poseł PO Krzysztof Brejza złożył do komisji etyki poselskiej wniosek o ukaranie Marzeny Wróbel z PiS. Zarzuca jej, że doprowadziła do zerwania kworum podczas wtorkowego posiedzeniu sejmowej komisji ds. nacisków.

djmoepo

- Doświadczenia osób starszych jako pacjentów znajdą się w dokumencie końcowym przewodnictwa Polski w Radzie UE. Zbiorą je organizacje pacjentów, które we wtorek w Warszawie rozpoczęły dwudniową konferencję "Prawa i potrzeby pacjentów starszych".

- Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło dwóch inwestorów do negocjacji w sprawie kupna udziałów Zakładów Ceramicznych Bolesławiec - poinformował we wtorek resort skarbu. Chodzi o Prolibra sp. z o.o. oraz Prolibra sp. z o.o. i Wspólnicy sp. komandytowa oraz drugi podmiot - Przedsiębiorstwo Budowlane "Inter-Baupol" sp. z o.o.

- W 2011 r. cukier kosztuje na krajowym rynku rekordowo dużo. Jego wysokie ceny utrzymają się przez trzeci kwartał br., spadek cen możliwy jest dopiero, gdy pojawi się cukier z nowej kampanii lub z importu - prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki.

- W Giżycku otwarto we wtorek system ostrzegania żeglarzy przed nagłym załamaniem pogody. System to 17 masztów z lampami, które w razie zagrożenie będą błyskać 40 lub 90 razy na minutę. To pierwszy tego rodzaju system w Polsce.

(PAP)

amp/ asa/

djmoepo

Podziel się opinią

Share
djmoepo
djmoepo