Trwa ładowanie...
d1vdwq2

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 16 listopada, 20.00

...

d1vdwq2
d1vdwq2

16.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Wyrzucona niedawno z PiS posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała we wtorek, że wraz z kilkoma swoimi współpracownikami rejestruje Stowarzyszenie o nazwie "Polska jest najważniejsza".

- Wiceprezes PiS Adam Lipiński nie chciał ocenić inicjatywy konkurencyjnej, jak określił stowarzyszenie "Polska jest najważniejsza". Z kolei Jarosław Zieliński uznał, że powołanie tego stowarzyszenia nie jest rzeczą "ważną ani istotną".

- Europoseł Marek Migalski, który jest jednym z założycieli stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza", podkreśla, że powstało ono jako głos krytyki wobec wojny polsko-polskiej. Wśród członków stowarzyszenia jest też m.in. posłanka PiS Lena Dąbkowska-Cichocka.

d1vdwq2

- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uważa, że nowe stowarzyszenie zarejestrowane przez Joannę Kluzik-Rostkowską nie spowoduje zmian na polskiej scenie politycznej. "Scena wyborcza jest bardzo stabilna" - powiedział Schetyna.

- 16 listopada mijają trzy lata od powołania przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego rządu PO-PSL, na którego czele stanął Donald Tusk. 23 listopada 2007 r. Tusk wygłosił w Sejmie ponad trzygodzinne - najdłuższe po 1989 roku - expose, a następnego dnia otrzymał wotum zaufania.

- W ciągu trzech lat rządów PO i PSL przybyło ponad 120 tys. nowych miejsc w przedszkolach, a 60 proc. dzieci objętych jest obecnie edukacją przedszkolną - podkreślił premier Donald Tusk na konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe dokonania rządu.

- Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że w 2010 r. rząd przeznaczył 4,7 mld zł na modernizację kolei. Dodał, że budowane i modernizowane są także lotniska. Premier podkreślił, że wartość inwestycji związanych z przygotowaniami do Euro 2012 sięgnie 100 mld zł.

d1vdwq2

- Jeśli będzie taka potrzeba, to polski rząd w kwestii budżetu UE na 2011 r. będzie stosował narzędzia - jakie daje Traktat Lizboński - już na najbliższym, grudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej - zapewnił we wtorek premier Donald Tusk.

- Ponad połowa Polaków - 56 proc. - wypowiada się krytycznie o działalności rządu. Pracę gabinetu Donalda Tuska dobrze ocenia 34 proc. badanych. 10 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z sondażu TNS OBOP przekazanego we wtorek PAP.

- 44 proc. społeczeństwa uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Oznacza to - w porównaniu do października - poprawę notowań prezydenta o 5 punktów procentowych.

d1vdwq2

- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział we wtorek, że w nadchodzących wyborach samorządowych "na sto procent" zagłosuje na kobiety. W Pałacu Prezydenckim para prezydencka spotkała się z kandydatkami na radne z całego kraju.

- W wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików 31 proc. kandydatów stanowią kobiety, tylko kilkanaście proc. z nich znalazło się na pierwszych miejscach list wyborczych; wśród kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów jest 14 proc. kobiet - wynika z opracowania ISP.

- Samorządy powinny planować swój rozwój poprzez lokalne strategie, tworzone dla każdej gminy, które powinny odwoływać się do ich własnych zasobów - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński.

d1vdwq2

- W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków obsługiwane przez firmy windykacyjne wzrosło o ok. 3 mld zł do ok. 16 mld zł. Liczba obsługiwanych spraw wzrosła z kolei o 650 tys. do ok. 4 mln - powiedział w czwartek PAP prezes firmy windykacyjnej KRUK Piotr Krupa.

- Strażnicy miejscy będą mogli karać mandatami osoby, które palą papierosy w niedozwolonych miejscach; minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller podpisał we wtorek rozporządzenie, które to reguluje.

- Przyjęciem kilkunastu rezolucji oraz wyborem nowego przewodniczącego i pięciu jego zastępców, wśród których znalazła się posłanka Jadwiga Zakrzewska, zakończyła się we wtorek 56. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, obradująca od piątku w Warszawie.

d1vdwq2

- Nowa koncepcja strategiczna NATO musi łączyć aktywne zaangażowanie i nowoczesną obronę - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która odbywa się we wtorek w Warszawie.

- Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej zapowiedział we wtorek, że 24 listopada odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nt. m.in. stosunków polsko-rosyjskich. Na posiedzenie RBN zostali zaproszeni byli prezydenci i premierzy.

- Propozycje regulujące bezpieczeństwo lotów najważniejszych osób w państwie, opracowane w BBN, zostały przekazane do czterech kancelarii odpowiadających za transport VIP-ów - podało we wtorek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. BBN przygotowało projekty porozumień między kancelariami - prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu - w sprawie transportu VIP-ów. Kancelarie mają teraz ostatecznie uzgodnić treść porozumień; koordynującą rolę pełnić będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

d1vdwq2

- W dokumentach Służby Wywiadu Wojskowego, których dotyczy śledztwo prowadzone przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie, nie ma informacji dot. byłych szefów: SGWP gen. Franciszka Gągora i BBN Aleksandra Szczygły - podała SWW, odnosząc się do medialnych doniesień.

- Związki zawodowe służb mundurowych oczekują na formalne wyznaczenie miejsca i terminu spotkania w sprawie reformy systemu emerytalnego - wynika z oświadczenia Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, do którego dotarła PAP.

- Współpraca polsko-gruzińska na poziomie parlamentarnym, a także reforma konstytucyjna w Gruzji i relacje gruzińsko-rosyjskie - to główne tematy wtorkowej rozmowy marszałka Senatu Bogdana Borusewicza z przewodniczącym gruzińskiego parlamentu Davidem Bakradze.

- Dla wielu kobiet praca zawodowa nie jest wartością samą w sobie, a ma wymiar wyłącznie finansowy. Połowa z nich odeszłaby z pracy, gdyby ich partner zarabiał wystarczająco dużo, by utrzymać rodzinę na zadowalającym poziomie - wynika z badań CBOS, dotyczących rynku pracy na Mazowszu.

- Łódzka prokuratura okręgowa skierowała we wtorek do sądu wniosek o obserwację sądowo-psychiatryczną 62-letniego Ryszarda C., który w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka, asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego, i ranił nożem drugiego pracownika.

- 6 firm wpłaciło wadia uprawniające do udziału w aukcjach na części majątku stoczni Szczecin, które nie znalazły do tej pory nabywców - poinformował we wtorek PAP zarządca kompensacji Roman Nojszewski.

- Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - POChP - cierpi ponad 200 mln osób. Do 2030 r. choroba ta stanie się trzecią najważniejszą przyczyną zgonów na świecie - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

- Ponad tysiąc osób pożegnało we wtorek w Rybniku zamordowanego przez miesiącem Eugeniusza Wróbla - b. wicewojewodę katowickiego i wiceministra transportu, znawcę lotnictwa, nauczyciela akademickiego, oddanego harcerza i żeglarza.

- MŚ chce znieść opłatę recyklingową w wysokości 500 zł od pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Taka zmiana znalazła się w przygotowanej przez resort nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Do 19 listopada można zgłaszać uwagi do projektu.

- Metro Warszawskie będzie musiało ponownie rozpatrzyć oferty złożone w przetargu na nowe wagony dla podziemnej kolejki. We wtorek Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła oba odwołania od decyzji miejskiej spółki, która za najkorzystniejszą uznała ofertę Siemensa.

- Z kasy rybnickiego magistratu zniknęło około 80 tys. zł. Po wykryciu, w trakcie kontroli wewnętrznej, nieprawidłowości prezydent miasta Adam Fudali odsunął od czynności służbowych sześciu pracowników wydziału podatków. Sprawę bada prokuratura.

- Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli we wtorek obchody czterodniowego Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram (Ied al-Adha). To jedna z dwóch najważniejszych w roku muzułmańskich uroczystości religijnych, czas nie tylko modlitw, ale i spotkań z bliskimi. (PAP)

amp/ asa/

d1vdwq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vdwq2