Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 16 sierpnia, 20.00

...

16.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Związki zawodowe postanowiły we wtorek wieczorem, że o północy staną na dobę pociągi spółki Przewozy Regionalne. Decyzję podjęto po zapoznaniu się z ostateczną ofertą zarządu PR - poinformował PAP wiceszef Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Dariusz Browarek.

- Do końca 2010 r. zawarliśmy 16 umów offsetowych z zagranicznymi kontrahentami, a ich wartość wyniosła ponad 8 mld dol. To ponad 23 mld zł - poinformował we wtorek dziennikarzy wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła we wtorek zawiadomienia o utworzeniu kolejnych 3 komitetów wyborczych: Komitet Wyborców Marka Borowskiego, Komitet Wyborców Roberta Węgrzyna oraz Stronnictwa Narodowego im. Dmowskiego Romana. W sumie zarejestrowano już 24 komitety.

- 53 osoby zginęły, 604 zostały ranne w 462 wypadkach - to tragiczny bilans czterech dni wydłużonego weekendu sierpniowego na polskich drogach. Policjanci zatrzymali prawie 3 tys. pijanych kiewrowców, najwięcej - 950 - w niedzielę.

- Jeden z pilotów zginął wskutek zderzenia dwóch szybowców w okolicy miejscowości Łęka Wielka (Wielkopolskie). Do wypadku doszło podczas trwających w Lesznie Szybowcowych Mistrzostw Polski.

- Powstaje raport, który pokazuje, co zrobiono w Siłach Powietrznych po katastrofie smoleńskiej - poinformował we wtorek nowy szef MON Tomasz Siemoniak. Wyraził też nadzieję na współpracę głównych sił politycznych dotyczącą przyszłości wojska.

- Pomnik poświęcony ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc zostanie odsłonięty pod koniec sierpnia na Przełęczy Wyżnej w Bieszczadach - poinformował we wtorek naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR, Grzegorz Chudzik.

- Prezydent Bronisław Komorowski ocenił we wtorek, że jest wystarczająca większość sejmowa, by podtrzymać jego weto do ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie. Prezydent konsultował się w tej sprawie z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

- W środę o godz. 20 ma się odbyć wspólne posiedzenie sejmowych komisji: Spraw Zagranicznych oraz Łączności z Polakami za Granicą w związku z przekazaniem przez polską prokuraturę białoruskim śledczym informacji nt. konta opozycjonisty Alesia Bialackiego.

- Kilkunastu działaczy białoruskiej opozycji protestowało we wtorek przed Prokuraturą Generalną w Warszawie w związku z przekazaniem władzom białoruskim danych z kont Alesia Bialackiego. Zaapelowali m.in. o ukaranie winnych.

- Szef departamentu współpracy międzynarodowej w Prokuraturze Generalnej Krzysztof Karsznicki zrezygnował ze stanowiska, jego zastępczyni Anna Wiśniewska została odwołana, wobec referenta sprawy Alesia Bialackiego wszczęto "dyscyplinarkę" - takie są decyzje Prokuratora Generalnego.

- Nie było alkoholu w organizmie Andrzeja Leppera - podała prokuratura, powołując się na wyniki sekcji zwłok. Śledczy wciąż czekają na wyniki badań toksykologicznych byłego wicepremiera.

- Były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zrezygnował z członkostwa w Platformie. Poinformował PAP, że rezygnację złożył 12 sierpnia. Jej uzasadnienie oraz dalsze plany m.in. dotyczące ewentualnego startu w wyborach do Senatu ma przedstawić w najbliższych dniach.

- Ruch Palikota zaprezentował we wtorek swoich kandydatów w wyborach do Sejmu. Dziennikarz muzyczny Robert Leszczyński wystartuje w Olsztynie, olimpijczyk z Sydney, pływak Marcin Kaczmarek w Warszawie, zawodniczka fitness Elżbieta Borecka-Brzózka w Częstochowie.

- Urzędnicy warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego muszą oszczędzać, ograniczone będą wydatki na szkolenia, delegacje, zakupy czy połączenia telefoniczne; decyzję w tej sprawie podjął w ubiegłym tygodniu zarząd województwa warmińsko-mazurskiego - dowiedziała się we wtorek PAP.

- Spotkania z ministrami rządu Donalda Tuska, liderami list PO i samorządowcami - zapowiada PO w kampanii wyborczej. W piątek, w pierwszym z cyklu tych spotkań, weźmie udział minister finansów Jacek Rostowski.

- Rada ministrów podjęła uchwałę dotyczącą ustanowienia planu wieloletniego, który ma na celu m.in. ochronę roślin uprawnych. Program ma działać w latach 2011-2015, a jego realizacja pochłonie ponad 38 mln zł - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

- Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli we wtorek zdanie odrębne do raportu końcowego komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy - poinformował zasiadający w tej komisji Wojciech Szarama.

- Sąd Rejonowy w Kielcach uniewinnił we wtorek byłego komendanta głównego policji generała Antoniego Kowalczyka, oskarżonego o składanie fałszywych zeznań i zatajanie prawdy w śledztwie dotyczącym "afery starachowickiej".

- Przyspieszenie procedury udzielania zezwoleń na pobyt cudzoziemca w Polsce oraz wydłużenie zezwoleń na pobyt czasowy przewidują m.in. założenia do projektu ustawy o cudzoziemcach przyjęte we wtorek przez rząd.

- Występowanie przez podwykonawców, którzy nie byli zatwierdzeni przez GDDKiA z bezpośrednimi roszczeniami do chińskiego konsorcjum Covec, jest jedyną prawną drogą odzyskania należności - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken.

- Nie udało się osiągnąć porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi Przewozów Regionalnych a władzami spółki - poinformował we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek.

- Bilety okresowe Przewozów Regionalnych mają być w środę - dzień zapowiadanego strajku kolejarzy - uznawane na trasach komunikacji miejskiej przebiegających wzdłuż linii kolejowych w aglomeracji katowickiej.

- Ponad 40 tys. osób odwiedziło polskie Tatry w minioną niedzielę - to nowy dzienny rekord frekwencji - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor TPN, Paweł Skawiński. Tylko do Morskiego Oka w tym dniu doszło 13 tyś. turystów.(PAP)

zdz/ osz/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)