Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 21 sierpnia, 17.00
...
21.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
15.31
- Rada Ministrów wydała rozporządzenie dotyczące kredytów preferencyjnych dla rolników. W nowych przepisach przewidziano ujednolicenie wysokości oprocentowania kredytów inwestycyjnych oraz ograniczenie kredytu na zakup ziemi do 1,5 mln zł dla jednego podmiotu.
- Zasady wprowadzania do obrotu i stosowanie środków ochrony roślin regulują przepisy projektowanej ustawy o środkach ochrony roślin przyjętej we wtorek przez rząd - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
- Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który przewiduje m.in. współpracę KNF z europejskimi urzędami nadzoru sektorów: bankowego, ubezpieczeń, w tym programów emerytalnych oraz papierów wartościowych.
- Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o rynkach owoców i warzyw. Nowe regulacje wdrażają zmienione przepisy unijne ograniczające pomoc dla nowo powstających grup producentów owoców i warzyw - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
- Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rtv, uwzględniającej zapisy unijnej dyrektywy audiowizualnej w zakresie usług na żądanie (VOD). Z ubiegłorocznej noweli zapisy te wykreślono po proteście internautów.
- Prokuratura Generalna i resort sprawiedliwości analizują akta dotyczące wszystkich postępowań organów ścigania i sądów w sprawie Amber Gold i jego szefa Marcina P. Resort zapowiada raport, prokuratura zbada wszystkie śledztwa w sprawach parabanków.
- Do wtorku do południa do gdańskiego sądu wpłynęły cztery wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold spółki z.o.o. Wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki poinformował PAP, że wnioski złożyli wierzyciele.
- Klub SP przedstawił we wtorek projekt uchwały o powołaniu sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold i "bezczynności organów państwa". Zbigniew Ziobro zapewnił, że SP, przy powoływaniu takiej komisji, jest gotowa do współpracy z innymi klubami parlamentarnymi.
- SLD we wtorek chce złożyć wniosek o informację rządu ws. złagodzenia kar dla twórców piramid finansowych. Sojusz twierdzi, że w ministerstwie sprawiedliwości powstał projekt obniżający te kary, nie wyklucza w związku z tym wniosku o wotum nieufności dla szefa resortu.
- PiS wnioskuje o informację premiera w trybie niejawnym na temat afery Amber Gold - poinformował Mariusz Błaszczak. Partia przygotowała też projekt uchwały o sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold i projekt ustawy o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa.
- 78,1 proc. firm z sektora MŚP chce utrzymać w br. zatrudnienie na poziomie z 2011 r. - wynika z badania PKPP Lewiatan dotyczącego kondycji mikro-, małych i średnich firm; 12,9 proc. firm chce zwiększyć zatrudnienie, a 8,9 proc. deklaruje redukcję etatów.
- Żoliborska prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia przeciwko znanej wokalistce Oldze J. Jest ona podejrzana o posiadanie blisko 3 g marihuany, grozi jej za to do trzech lat więzienia.
- Premier Donald Tusk powołał Krzysztofa Chlebusa na stanowisko wiceministra zdrowia - poinformował we wtorek resort zdrowia.
- CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w prywatnej klinice okulistycznej należącej do odwołanego ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki prof. Jerzego Szaflika.
- Kilkudniową prywatną wizytę w Polsce rozpoczął we wtorek w Gdańsku prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves. W towarzystwie prezydenta Bronisława Komorowskiego estoński gość spacerował po Głównym Mieście. Obaj politycy odwiedzą też Sopot i Gdynię.
- We wtorek w Warszawie przed siedzibą resortu skarbu protestowali związkowcy z Zakładów Azotowych "Puławy". Sprzeciwiają się planom rządu połączenia tej spółki z Azotami Tarnów. W siedzibie ministerstwa związkowcy złożyli w tej sprawie petycję.
- W ciągu kilku dni powinny zapaść decyzje ws. kolejnych działań na budowie stacji II linii metra - powiedział we wtorek PAP prof. Wojciech Wolski, prezes spółki Geoteko. Metod wzmocnienia podłoża szukają m.in. inżynierowie ze stołecznej politechniki. W ubiegłym tygodniu podczas prac na budowie stacji Powiśle II linii metra budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady.
- Firma Ruch SA sprzedała budynek przy ul. Towarowej w Warszawie będący siedzibą centrali Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował PAP we wtorek IPN, który podkreśla, że tym samym niemożliwe stało się nabycie tej nieruchomości przez Skarb Państwa.
- IPN nie mógł zakupić od spółki Ruch swej siedziby w stolicy z powodu cięć budżetowych, a z uwagi na brak odpowiedzi resortu finansów nie udało się doprowadzić do zakupu jej na raty - poinformował IPN, którego siedzibę Ruch S.A. sprzedał innej firmie.
- Partner technologiczny projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego" wybrany zostanie spośród publicznych szkół wyższych w drodze naboru - zapowiada Ośrodek Rozwoju Edukacji. Ostateczna decyzja co do wyboru ogłoszona zostanie na przełomie września i października 2012 r.
- Ciała dwóch dziewczynek w wieku 12 i 13 lat znaleziono w rzece niedaleko Krzeszowa pod Kamienną Górą (Dolnośląskie). Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczynki zostały porażone prądem z linii wysokiego napięcia.
(PAP)
amp/ asa/