Trwa ładowanie...
d1quzie

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 22 czerwca, 17.00

...
Share
d1quzie

22.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Jarosław Kaczyński ma sprostować nieprawdziwą informację, jakoby Bronisław Komorowski chciał, aby służba zdrowia była sprywatyzowana - orzekł we wtorek Sąd Okręgowy Warszawie. Sąd zakazał Kaczyńskiemu rozpowszechniania tej informacji.

- W programie PO z października 2007 nie ma mowy o prywatyzacji służby zdrowia - wskazał sąd w uzasadnieniu wyroku, nakazującym Jarosławowi Kaczyńskiemu sprostowanie wypowiedzi o tym, jakoby Bronisław Komorowski chciał prywatyzacji.

d1quzie

- Przyjmujemy wyrok sądu, ale będziemy się od niego odwoływać - powiedział Paweł Poncyljusz (PIS).

- Premier Donald Tusk poprosił wyborców o poparcie Bronisława Komorowskiego, co - argumentował - umożliwi "rok spokojnej pracy" do czasu wyborów parlamentarnych. Przekonywał też, że między kandydatem PO a Grzegorzem Napieralskim można znaleźć "punkty styczne".

- Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że nagrody dla urzędników swojej kancelarii przyznał bardzo świadomie. "Inaczej niż moi poprzednicy, którzy nagrodę traktowali jako automatyczne dopisanie do wynagrodzenia" - zaznaczył.

- W czerwcu pogorszyły się notowania pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, którego obecnie pozytywnie ocenia 57 proc. badanych przez CBOS (spadek o 5 pkt proc. w stosunku do maja), a źle - 28 proc. (wzrost o 10 pkt proc.).

d1quzie

- Szef sztabu Bronisława Komorowskiego Sławomir Nowak poinformował, że we wtorek o godz. 17 spotka się z szefową sztabu Jarosława Kaczyńskiego Joanną Kluzik-Rostkowską. Rozmowa będzie dotyczyła planowanych debat obu kandydatów. Jak mówił Nowak "debata w najbliższą niedzielę jest już zaklepana".

- Jarosław Kaczyński mówił we wtorek w Radomiu, że Polska potrzebuje planu inwestycji, który będzie sprawiedliwy dla wszystkich regionów. Kandydat na prezydenta mówił też o finansowaniu służby zdrowia i konieczności zmiany języka używanego w polityce.

- Minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller przyznał 35 mln zł dla województwa podkarpackiego na remonty lub odbudowę zniszczonych domów. W sumie na walkę z powodzią i usuwanie jej skutków resort przekazał dotychczas 657 mln zł - poinformowało we wtorek MSWiA.

- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wykonując obowiązki prezydenta, zatwierdził we wtorek umowę o tzw. małym ruchu granicznym z Białorusią. Stosowne dokumenty podpisał na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy (Podlaskie).

d1quzie

- Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie umorzyła dochodzenie w sprawie zniesławienia marszałka Sejmu, kandydata PO na prezydenta Bronisława Komorowskiego przez rzeszowskie stowarzyszenie Contra In Vitro.

- Wyborca, który chce oddać głos w II turze wyborów prezydenckich poza miejscem stałego zamieszkania, musi dopisać się do spisu wyborców lub mieć przy sobie zaświadczenie o prawie do głosowania. Na złożenie wniosków w tych sprawach ma jeszcze kilka dni.

- Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że zwróci się do minister zdrowia Ewy Kopacz, aby w środę wzięła udział w zaproponowanym przez Grzegorza Napieralskiego (SLD) "okrągłym stole" w sprawie sytuacji w służbie zdrowia.

- 48 proc. Polaków uważa, że w ciągu ostatniego roku w kraju wzrósł problem biedy - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Eurobarometr. We wszystkich innych krajach UE takiego zdania jest ponad połowa respondentów, a w dotkniętej kryzysem Grecji - aż 94 proc.

d1quzie

- Polacy najlepiej oceniają pracę strażaków, pozytywnie wypowiadają się także o wojsku i policji - wynika z sondażu CBOS.

- Ponad 40 proc. firm nie korzysta z usług prawników, większość z nich nie dostrzega potrzeby pomocy prawnej w swej działalności - wynika z przedstawionego we wtorek badania TNS OBOP, przeprowadzonego na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych (KRRP).

- Starostwo powiatowe w Bielsku Podlaskim (Podlaskie) wydało we wtorek pozwolenie na budowę fabryki szwedzkiego koncernu IKEA w gminie Orla. Zatrudnienie znaleźć może dzięki temu ok. 2 tys. osób. Ma to być jedna z największych tego typu inwestycji zagranicznych w Polsce.

- Rzeszowski sąd okręgowy uznał, że dyrektor rzeszowskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli, Stanisław S. złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Wyrok nie jest prawomocny.

d1quzie

- Toruńska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie domniemanej niegospodarności zarządu Krajowej Spółki Cukrowej "Polski Cukier". Śledczy uznali, że działalność władz spółki opierała się na analizie runku cukru i nie stwierdzili żadnych nadużyć.

- Na cztery lata więzienia i sześcioletni zakaz wykonywania zawodu związanego z opieką nad nieletnimi skazał we wtorek sad rejonowy w Poznaniu trenera siatkówki Krzysztofa L., który oskarżony był o molestowanie nieletnich podopiecznych.

- W Polsce pali 29 proc. dorosłych, czyli ok. 9 mln osób; bierne palenie zabija co roku ok. 2 tys. osób - wynika ze sprawozdania z realizacji Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce w 2009 r., które we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

- 125 górników zmarło w polskich kopalniach śmiercią naturalną podczas pracy w ciągu ostatnich 10 lat. Przyczyną aż 95 proc. tych zgonów były zawał serca lub zatrzymanie akcji serca, dlatego pracownicy Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach apelują do pracodawców o zakup defibrylatorów.

- Lubuska policja szuka sprawców dewastacji budynku w Żarach (Lubuskie), należącego do Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce - poinformował PAP rzecznik lubuskiej policji Sławomir Konieczny. (PAP)

amp/ asa/

d1quzie

Podziel się opinią

Share
d1quzie
d1quzie