Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 22 lutego, 20.00

...

22.02.2011 | aktual.: 22.02.2011 20:23

22.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Grzegorz Napieralski wyprzedził w lutym premiera Donalda Tuska oraz szefa MSZ Radosława Sikorskiego w sondażu CBOS, badającym zaufanie do polityków. W lutym, tak jak przed miesiącem, respondenci najbardziej ufali prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Według sondażu prezydentowi ufa 65 proc. badanych; brak zaufania do Komorowskiego deklaruje 15 proc. badanych. Drugie miejsce w rankingu zaufania zajął w lutym szef SLD Grzegorz Napieralski, któremu ufa 51 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc. w porównaniu ze styczniem), a nie ufa 14 proc. (bez zmian w porównaniu z poprzednim badaniem).

- Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy obniżającej zasiłki chorobowe służb mundurowych. Funkcjonariusze i żołnierze mieliby dostawać zasiłek chorobowy taki jak cywile, czyli zamiast 100 proc. - 80 proc. pensji.

- Rząd przyjął we wtorek projekty zmiany ustawy Prawo atomowe oraz tzw. ustawy inwestycyjnej, zawierających przepisy, umożliwiające budowę elektrowni jądrowych - podało Centrum Informacyjne Rządu. Zrezygnowano natomiast z utworzenia Agencji Energetyki Jądrowej.

- Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek plany gospodarowania wodami w dorzeczach. To wymóg unijnej dyrektywy wodnej, która ma doprowadzić do "dobrego stanu" europejskie rzeki do 2015 r.

- Ocena jakości usług w systemie ochrony zdrowia, nowy sposób wyceny świadczeń zdrowotnych oraz określenie zasad wykonywania wybranych zawodów medycznych - to główne założenia ustaw zdrowotnych, które w tym półroczu ma przyjąć rząd.

- Wbrew resortowi finansów sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek przeciw przyspieszeniu wejścia w życie podwyżki VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce oraz za wprowadzeniem zerowego VAT-u na usługi portowe.

- Jeżeli ustawa o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych obniżająca zasiłki chorobowe zostanie uchwalona, zaskarżymy ją do Trybunału Konstytucyjnego - poinformował we wtorek PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.

- W ocenie Solidarności poziom życia emerytów i rencistów pogarsza się. Dlatego związkowcy zwrócili się do rządu o podniesienie m.in. minimalnych świadczeń emerytalno-rentowych i wypłatę dodatku "drożyźnianego". Stanowisko Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" w tej sprawie przedstawiono we wtorek dziennikarzom w Warszawie.

- Polska i Niemcy powinny zawrzeć umowę międzynarodową, która by regulowała zasady funkcjonowania gazociągu Nord Stream - powiedział we wtorek w Szczecinie na konferencji poświęconej gazociągowi, znawca prawa międzynarodowego mec. Stefan Hambura.

- OPZZ popiera proponowane przez rząd zmiany w OFE, ale chce rozszerzenia społecznego nadzoru nad systemem emerytalnym i wprowadzenia dobrowolności w oszczędzaniu w drugim filarze - poinformował we wtorek szef OPZZ Jan Guz.

- Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział we wtorek, że wydelegowanie dwóch prokuratorów cywilnych do przeglądania akt dotyczących katastrofy smoleńskiej - przed ewentualnym wyłączeniem niektórych wątków sprawy - ma na celu przyśpieszenie postępowania.

- Doradcą prywatyzacyjnym Krajowej Spółki Cukrowej zostało konsorcjum firm, w skład którego wchodzi m.in. Bank Zachodni WBK - poinformował we wtorek PAP rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór.

- W PJN jest miejsce dla Jarosława Gowina (PO) - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do tego ugrupowania. Gowin zapewnia, że "nie ma tematu" jego przejścia do innej partii. Jednak według źródeł PAP prowadzone są wstępne rozmowy PJN z posłem PO.

- 11 orzeczeń Komisji Majątkowej, o których CBA powiadomiło Prokuraturę Generalną, to przypadki, które kwalifikują się do ścigania karnego - powiedział szef biura Paweł Wojtunik. Zastrzegł, że biuro nie zakończyło jeszcze analizy orzeczeń komisji. Wojtunik, który we wtorek był gościem Radia ZET, odniósł się w ten sposób do swej decyzji o powiadomieniu Prokuratury Generalnej o podejrzeniu popełnienia przestępstw w 11 orzeczeniach Komisji Majątkowej. O takim zawiadomieniu CBA poinformowało w poniedziałek.

- Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli we wtorek w Poznaniu kontrolę dokumentów dotyczących modernizacji Stadionu Miejskiego. Obiekt będzie jedną z czterech polskich aren turnieju piłkarskich ME 2012. Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, funkcjonariusze zweryfikują informacje, które docierały do Biura na temat ewentualnych nieprawidłowości przy projektowaniu i rozbudowie poznańskiego stadionu.

- Polska chce rozmawiać z Niemcami o propozycji wyznaczenia nowego toru podjeściowego do portu w Świnoujściu - powiedziała we wtorek PAP wiceminister infrastruktury Anna Wypych-Namiotko, odpowiedzialna w resorcie za politykę morską.

- MSZ zapowiedziało we wtorek, że komiks, który miał promować muzykę Fryderyka Chopina, nie będzie dystrybuowany. Publikacja, która wzbudziła kontrowersje, bo pojawiają się w niej wulgaryzmy, ma zostać zniszczona - informuje resort.

- Projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne w najbliższych dniach powinien być skierowany do konsultacji - dowiedziała się we wtorek PAP w Ministerstwie Zdrowia. Ustawa ma wejść w życie przed wyborami parlamentarnymi.

- SLD domaga się od rządu pomocy osobom żyjącym na granicy ubóstwa. Ceny żywności i koszty utrzymania mieszkań w Polsce cały czas rosną - argumentuje. Wzrost cen i niezrealizowane obietnice rządu ma pokazywać strona internetowa "Zegar Tuska", którą SLD planuje uruchomić.

- Marszałek województwa podlaskiego Jarosław D. otrzymał we wtorek zarzuty przekroczenia uprawnień i przyjęcia obietnicy korzyści osobistej. W związku ze śledztwem został zawieszony w czynnościach służbowych - podała prokuratura.

- Prezydent Bronisław Komorowski złożył we wtorek kondolencje gubernatorowi generalnemu Nowej Zelandii Anandowi Satyanandowi w związku z trzęsieniem ziemi w Christchurch, w którym zginęło co najmniej 65 osób.

- W Polsce poprawiła się skuteczność leczenia raka, ale szanse na przeżycie chorych w dużym stopniu zależą od tego, gdzie się leczą - wynika z opublikowanego we wtorek najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów.

- IPN nie podaje informacji o wynikach ekspertyzy biegłych z badania szczątków Stanisława Pyjasa, ponieważ nie ma jeszcze ostatecznej opinii - wynika z komunikatu, przekazanego we wtorek PAP przez krakowski oddział IPN. Sprawa dotyczy opinii biegłych, badających szczątki Stanisława Pyjasa, która dotarła do IPN pod koniec stycznia. IPN nie podawał informacji o jej treści; najpierw przekazał ją rodzinie, potem postanowił uzupełnić. Tymczasem według informacji zdobytych przez PAP i RMF, opinia może wręcz "odbrązowić historię", bo może wskazywać, że śmierć Pyjasa mogła nastąpić w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

- Nie zawieszenie w czynnościach służbowych, jak początkowo podawali śledczy, ale poręczenie majątkowe zastosowała we wtorek olsztyńska prokuratura wobec marszałka województwa podlaskiego Jarosława D. Postawiła mu zarzuty dotyczące m.in. przestępstw urzędniczych.

- Zarząd Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie prowadzi rozmowy z kilkoma inwestorami z Chin i Indii o rozpoczęciu nowej produkcji na Żeraniu - powiedział we wtorek PAP rzecznik FSO Roman Bugaj.

- Polskie Linie Lotnicze LOT utrzymają w wiosennej siatce połączeń rejsy z Katowic do Monachium i Turynu - przekazały PAP władze katowickiego lotniska. Według wcześniejszych informacji, LOT planował rezygnację z tych ważnych dla Katowic połączeń od 25 marca.

- Uderzenie nieletniego dopuszczalne jest wyłącznie w celu odparcia bezpośredniego zamachu na życie lub zdrowie własne lub innych osób - zdecydowała Rada Ministrów, która przyjęła regulacje dot. warunków użycia środków przymusu bezpośredniego w zakładach poprawczych.

- Gimnazjalista, który nakręcił film o znęcaniu się nad kotem, stanął we wtorek przed sądem dla nieletnich w Krakowie; 15-latek wyraził ubolewanie, że namawiał brata do znęcania się nad zwierzęciem.

- Zaginionego mężczyznę, poszukiwanego od pewnego czasu przez rodzinę, znaleziono w poniedziałek 765 metrów pod ziemią w należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalni "Wujek". 46-latek we wrześniu został zwolniony tam z pracy.

- Towarzystwo ubezpieczeniowe Link4 ma do 8 marca przeprosić w prasie i telewizji agentów ubezpieczeniowych za reklamy naruszające dobre obyczaje - poinformowała we wtorek Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

- Leczenie i rehabilitacja prezydenta elekta Oświęcimia Jacka Grossera przebiega pomyślnie. Samorządowiec już samodzielnie się porusza, ale nie jest nadal w stanie złożyć ślubowania - podała Agata Rakoczy-Kot, rzeczniczka ugrupowania "Oświęcimianie-Oświęcimianom".(PAP)

amp/ asa/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)