Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 3 stycznia, 20.00

...

03.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Lekarze z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego rozpoczęli trzeci dzień protestu "pieczątkowego". W wielu aptekach pacjenci mają problemy z realizacją recept z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ". Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że są one ważne. Lekarze z OZZL i PZ w proteście przeciwko przepisom refundacyjnym, które - ich zdaniem - są zbyt restrykcyjne i nakładają na medyków biurokratyczne obowiązki, od Nowego Roku nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką musi płacić za nie więcej.

- Do tej pory otrzymałam 375 sygnałów dotyczących problemów z dostępem do leków w związku z protestem lekarzy - poinformowała we wtorek PAP rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Mazowieckiego, Śląskiego i Małopolskiego.

- Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz skierował do głównych organizacji lekarskich w 46 państwach europejskich prośbę o poparcie działań polskich medyków dotyczących wprowadzenia zmian w ustawie refundacyjnej.

- Jedynie 200 aptek nie podpisało jeszcze umów z NFZ na 2012 r. dotyczących sprzedaży leków refundowanych; umowy podpisało ponad 12,2 tys. aptek na terenie całego kraju, a ponad 900 umów jest w trakcie realizacji - dowiedziała się we wtorek PAP w centrali NFZ.

- Protestujące organizacje lekarzy zostały zaproszone na czwartek do kancelarii premiera na spotkanie z Donaldem Tuskiem - poinformował we wtorek wieczorem PAP wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Krzysztof Radkiewicz.

- Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach zakładający zmianę systemu waloryzacji świadczeń z procentowej na kwotową. Wszystkie emerytury i renty będą podwyższone w 2012 r. o jednakową kwotę 71 zł - podało CIR.

- Firma Pittsburgh Glass Works otrzyma rządowe wsparcie na budowę w Środzie Śląskiej zakładu produkującego wysokogatunkowe szyby do samochodów - podało we wtorek CIR. W latach 2012-2013 z budżetu państwa w ramach programu przewiduje się wydanie ponad 3,5 mln zł.

- Klub PiS złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. PiS krytykuje go za sytuację w służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej i nowej listy leków refundowanych. PiS domaga się też odwołania Rzecznika Praw Pacjenta.

- PSL nie poprze wniosku PiS o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - poinformował we wtorek PAP rzecznik Stronnictwa Krzysztof Kosiński. Jego zdaniem, wniosek jest "zbyt daleko idący na tym etapie pracy nowego ministra zdrowia".

- Ruch Palikota poprze wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - zapowiedział we wtorek rzecznik klubu Andrzej Rozenek. Ruch Palikota zarzuca ministrowi m.in., że okłamuje pacjentów co do skutków wejścia w życie ustawy refundacyjnej.

- Poseł Solidarnej Polski Andrzej Dera zapowiedział, że jego klub poprze wniosek o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Według niego, minister powinien ponieść odpowiedzialność polityczną za chaos w służbie zdrowia.

- Politycy SLD zwrócili się we wtorek do premiera Donalda Tuska z apelem o odwołanie prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza w związku z problemami przy zawieraniu kontraktów, które Fundusz miał do końca ubiegłego roku podpisać ze szpitalami i przychodniami publicznymi.

- Telefoniczny dyżur interwencyjny rozpoczęli pracownicy Śląskiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Katowicach. Pacjenci mogą zgłaszać problemy związane z realizacją recept w aptekach. Telefony będą czynne do piątku.

- Wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w 2014 r.; o dwa lata przedłużony będzie okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez sześciolatka będą decydować rodzice - postanowił rząd, przyjmując we wtorek projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

- W środę rozpocznie pracę komisja, przed którą można starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za niewłaściwe leczenie - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Powołanie wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych to wymóg noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie 1 stycznia.

- Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki złożył do premiera Donalda Tuska wniosek o odwołanie wiceministra Adama Rapackiego. Sam Rapacki powiedział we wtorek PAP, że w najbliższych dniach odchodzi z resortu; nie chciał ujawnić przyczyn tej decyzji.

- Premier Donald Tusk odwołał wiceministra spraw wewnętrznych Adama Rapackiego - poinformował we wtorek PAP rzecznik rządu Paweł Graś.

- Jedna czwarta Polaków za najważniejsze wydarzenie minionego roku w Polsce uznała wybory; jako najbardziej istotne wydarzenie na świecie jedna piąta badanych wskazała kryzys - wynika z sondażu CBOS.

- Rada gminy nie może wprowadzić niższych opłat wodno-kanalizacyjnych dla odbiorców indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych i jednostek budżetowych, a wyższych dla innych podmiotów, bo jest to niezgodne z prawem - uznał WSA w Białymstoku.

- 36. specjalny pułk lotnictwa transportowego pożegnał się we wtorek ze sztandarem, kończąc po 66 latach działalność. Obowiązki rozformowanego pułku uroczyście przejęła 1. Baza Lotnictwa Transportowego, w której zostały tylko śmigłowce.
- Po przesłuchaniu rosyjskiego prokuratora, zatrzymanego w niedzielę wieczorem, Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do sądu wniosek o zastosowanie aresztu ekstradycyjnego wobec niego - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka prokuratury Beata Stępień-Warzecha. Ignatienko był poszukiwany przez Interpol na podstawie międzynarodowego listu gończego za przestępstwa korupcyjne i oszustwo popełnione na terenie Rosji.

- Za wyłudzenie mieszkania i pieniędzy od 83-letniego podopiecznego odpowie przed sądem była opiekunka PCK i jej mąż. Akt oskarżenia przeciwko małżeństwu skierowano do sądu - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

- Po nowym roku niemal wszyscy goście w zakopiańskich hotelach to turyści ze Wschodu. W tym roku rosyjskojęzycznych turystów jest wyjątkowo dużo - twierdzi szef Biura Promocji Zakopanego, Andrzej Kawecki.(PAP)

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)