Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 5 lipca, 17.00
...
05.07.2011 | aktual.: 05.07.2011 17:23
05.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Obywatele sprawdzają, w jaki sposób wydawane są pieniądze ze sprzedaży alkoholu - w kilkunastu miejscowościach zainaugurowano program monitorowania tzw. funduszu korkowego, realizowany w ramach projektu "Mocna Straż" Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.
- Posłowie z komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy przyznają, że do końca wykorzystają czas udzielony im na przygotowanie poprawek do przedstawionego w połowie czerwca projektu raportu końcowego. Poprawki muszą być złożone do 12 lipca.
- Prokuratura Generalna zbada decyzję łódzkiej prokuratury apelacyjnej, która umorzyła śledztwo przeciw b. szefowi ABW Witoldowi Marczukowi dotyczące okoliczności śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy - powiedział PAP we wtorek Maciej Kujawski z PG.
- W Sopocie rozpoczęło się we wtorek dwudniowe nieformalne posiedzenie ministrów zdrowia 27 krajów UE, pierwsze z serii ministerialnych spotkań w Polsce w ramach prezydencji. Dyskusja będzie dotyczyła m.in. dopalaczy, epidemii E. coli i zdrowia Europejczyków.
- Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego gen. Krzysztof Bondaryk ogłosił ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę magisterską lub licencjacką z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.
- Do piątku struktury okręgowe PiS mają, na życzenie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, przekazać kierownictwu partii poprawione propozycje list kandydatów na posłów - dowiedziała się PAP od polityków PiS.
- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ma ona zapewnić wsparcie rodzinom z problemami, dzięki czemu mniej dzieci trafiać będzie do opieki zastępczej.
- Wojewoda małopolski Stanisław Kracik zwrócił się za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji do premiera Donalda Tuska o wyznaczenie osoby, która przejmie wykonywanie zadań i obowiązków prezydenta Oświęcimia.
- Związkowcy zatrudnieni w swoich zakładach na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia, będą mogli ubiegać się o przywrócenie do pracy - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
- Usterka techniczna związana z hermetyzacją kabiny samolotu rządowego, wiozącego na Ukrainę wysokich urzędników kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, była powodem zawrócenia samolotu na Okęcie i zamiany maszyny na zapasową - podały we wtorek Siły Powietrzne RP.
- W zeszłym roku policja i inne uprawnione służby wystąpiły o zarządzenie kontroli operacyjnej łącznie wobec 6723 osób - taką informację przedłożył Prokurator Generalny Andrzej Seremet marszałkom Sejmu i Senatu. Dokument jest już dostępny na stronach Senatu.
- Dezercja z polskiego wojska i ucieczka do RFN, by służyć tam w Bundeswehrze nie może być uznana za działalność na rzecz niepodległości Polski - stwierdził we wtorek Sąd Najwyższy oddalając wniosek Guntera Nowaka, - mieszkającego w Niemczech Ślązaka.
- W czwartek i piątek wiceminister rolnictwa Jarosław Wojtowicz będzie przebywał w Moskwie, gdzie w imieniu polskiej prezydencji będzie rozmawiać w sprawie nałożonego przez Rosję embarga na import warzyw z państw UE.
- Szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej Stanisław Wziątek (SLD) będzie kierował sztabem wyborczym SLD w jesiennych wyborach parlamentarnych - zdecydował we wtorek zarząd krajowy Sojuszu. (PAP)
zdz/ ana/