Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 8 marca, 20.00
...
08.03.2011 | aktual.: 08.03.2011 20:23
08.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Wolę przegrać wybory niż powiedzieć obywatelom, że 200 mld przez 10 lat będzie ktoś szukał w ich kieszeni, bo Tusk nie miał odwagi zmienić systemu emerytalnego - powiedział we wtorek premier.
- Powinno być rzeczą naturalną, iż kandydatem na szefa rządu jest przewodniczący partii, która wygrała w wyborach parlamentarnych - uważa premier Donald Tusk. Jego zdaniem Polacy wybierając daną partię, powinni wiedzieć, na kogo stawiają, jako przyszłego szefa rządu.
- B. prezydencki minister Andrzej Duda - odnosząc się do sprawy ułaskawienia Adama S. - powiedział we wtorek, że wszystkie swoje obowiązki wypełniał rzetelnie i uczciwie. Mam czyste sumienie - oświadczył.
- Unijne rolnictwo może ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 42-49 proc. w porównaniu do poziomów z lat 90. ubiegłego stulecia - wynika z najnowszej wersji projektu dokumentu KE, dotyczącego przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną.
- Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek z przedstawicielkami stowarzyszenia Kongres Kobiet, które w poniedziałek przedstawiły powołany przez nie "gabinet cieni".
- Władze samorządowe oraz instytucje i firmy z woj. pomorskiego chcą, by na Pomorzu powstał zakład, w którym budowane byłyby elementy tunelu łączącego Danię i Niemcy. We wtorek w Gdańsku podpisano deklarację o współpracy w tej sprawie.
- Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych przyjęli we wtorek cztery poprawki do zaakceptowanej przez Sejm ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Ustawa wróci więc pod obrady Sejmu.
- Członek wałbrzyskiej PO Marek Rząsowski przeprosił za swoją wypowiedź nt. Romów. Jak podkreślił, nikogo nie chciał urazić. Zarząd Główny Stowarzyszenia Romów w Polsce zażądał przeprosin za - ich zdaniem - ksenofobiczną i stygmatyzującą wypowiedź polityka.
- Założenie, że projekt zmian w OFE wejdzie w życie 1 maja, jest mało realistyczne - ocenił Janusz Piechociński (PSL). Jego zdaniem, potrzebna jest dłuższa debata nad tymi propozycjami w Sejmie i potwierdzenie wszystkich wyliczeń rządowych.
- Wiceprezes PiS Beata Szydło uważa, że prace nad projektem zmian w systemie emerytalnym powinny trwać dłużej niż założył rząd i politycy PO. Jej zdaniem, potrzebne jest przeprowadzenie wysłuchania publicznego na temat reformy emerytur.
- Szefowa klubu parlamentarnego PJN Joanna Kluzik-Rostkowska uważa, że rządowy projekt zmian w systemie OFE jest "dewastacją systemu emerytalnego". Podkreśliła, że PJN podtrzymuje swój postulat dotyczący referendum ogólnokrajowego ws. zmian w OFE.
- Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński uważa, że rządowy projekt ws. OFE "to dobre rozwiązanie z punktu widzenia wszystkich uczestników tej zmiany, począwszy od emerytów, a skończywszy na sytuacji budżetu państwa". Według niego, 1 maja to realny termin wejścia zmian w życie.
- Program Jana Pospieszalskiego na razie nie wraca, Jacek Snopkiewicz nadal kieruje biurem programowym - w TVP p.o. prezes Juliusz Braun wciąż weryfikuje ubiegłotygodniowe decyzje zawieszonego zarządu telewizji.
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zapowiedział, że pierwsze czytanie projektu w sprawie zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych odbędzie się 16 marca o godz. 16. Trzecie czytanie, czyli głosowanie odbyłoby się wówczas na dodatkowym posiedzeniu - 25 marca.
- Ponad 47,2 mln zł to ostateczny wynik tegorocznego XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował we wtorek szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak podczas konferencji prasowej zorganizowanej 320 m pod ziemią w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu.
- Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedłużyła do 10 czerwca śledztwo w sprawie nieprawidłowości związanych z przekazaniem zakonowi elżbietanek działki w stolicy przez Komisję Majątkową - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka tej prokuratury Monika Lewandowska.
- Kolejny, ósmy już zarzut usłyszał Marek P., pełnomocnik instytucji kościelnych w sprawach toczących się przed rządowo-kościelną Komisją Majątkową. Tym razem chodzi o przywłaszczenie 300 tys. zł, należących do parafii w Radziechowach. Informację o przedstawieniu Markowi P. kolejnego zarzutu - podaną przez "Rzeczpospolitą" - potwierdził rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Michał Szułczyński.
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi czynności sprawdzające w sprawie rozsyłania fałszywych dokumentów MSZ - poinformował we wtorek PAP zespół prasowy ABW.
- Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą kontrolę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Łodzi z siedzibą w Zduńskiej Woli.
- Klub PJN złożył we wtorek w Sejmie projekt uchwały ws. metodologii obliczania długu publicznego przez UE. Autorem projektu jest Ludwik Dorn. Polityk najpierw zwrócił się w sprawie tego projektu do klubu PiS. Ten jednak nie zdecydował się na poparcie tej inicjatywy.
- W piątek o godz. 12 odbędzie się debata ekspercka organizowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie rządowego projektu zmian w OFE - poinformowała we wtorek PAP Kancelaria Prezydenta.
- Prokuratura Okręgowa w Krakowie z powodu niestwierdzenia przestępstwa umorzyła we wtorek śledztwo w sprawie odsłuchania przez ministra sprawiedliwości zapisów z czarnych skrzynek Tu-154M w krakowskim Instytucie Ekspertyz Sądowych.
- Kancelaria Prezydenta zapewniła we wtorek, że robi wszystko, by wesprzeć rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Przyznała jednocześnie, że spełnienie wszystkich oczekiwań związanych z rocznicowymi uroczystościami wydaje się niemożliwe. To odpowiedź na list części rodzin ofiar w tej sprawie.
- Paweł Piskorski ponownie jest przewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego. Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił postanowienie sądu pierwszej instancji, wykreślające Piskorskiego z rejestru partii politycznych jako szefa SD. Piskorski zapowiada "odbudowę pozycji" ugrupowania.
- Wszelkie informacje na mój temat w publikacjach o ułaskawieniu Adama S. są nieprawdziwe - oświadczył we wtorek mąż Marty Kaczyńskiej, Marcin Dubieniecki. Zapewnił, że nie był wspólnikiem Adama S., kiedy ten został ułaskawiony.
- Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) nie pojadą na zaplanowane w środę w Warszawie spotkanie z ministrem Skarbu Państwa, poświęcone przygotowaniom do giełdowej prywatyzacji tej górniczej firmy.
- Eksperci Fundacji FOR oraz profesor Leszek Balcerowicz analizują skierowany do niego list ministra finansów Jacka Rostowskiego w sprawie zmian w OFE - poinformował we wtorek FOR.
- Fundacja Kidprotect.pl, twórcy programu "Profilaktyka a Ty" oraz Urząd Miasta Legionowa znaleźli się wśród laureatów nagrody Lider programu "Razem Bezpieczniej". We wtorek podczas konferencji w Warszawie podsumowano ostatni rok realizacji projektu MSWiA "Razem Bezpieczniej".
- Nie tylko parlamentarzyści PiS, ale także lokalni politycy, m.in. burmistrzowie i pracownicy partii wraz z rodzinami udadzą się na majową uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II. Kilkaset osób pojedzie do Rzymu specjalnym 10-wagonowym pociągiem.
- 48-letni sztygar zmianowy oddziału maszynowego zginął we wtorek na poziomie 840 m w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej (Śląskie) - poinformował dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
- Dzieci cudzoziemskie pozostawione w Polsce bez opieki mają problemy z legalizacją pobytu. Trzeba ustanowić osobę, która występowałaby w ich imieniu w postępowaniu o nadanie statusu uchodźcy - zwraca uwagę rzecznik praw dziecka Marek Michalak. We wtorek RPD przesłał ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Jerzemu Millerowi swoje uwagi do projektu ustawy o cudzoziemcach, nad którym obecnie toczą się prace.
- Poseł SLD Sławomir Kopyciński ma zamiar w przyszłym tygodniu zaprezentować swemu klubowi projekt ustawy w sprawie ustanowienia Dnia Kobiet świętem państwowym. Kopyciński liczy, że pod projektem podpiszą się też posłowie innych partii.
(PAP)
amp/ jtt/ asa/