Trwa ładowanie...
d36i6qh

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 9 listopada, 20.00

...

Share
d36i6qh

09.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Szef BBN gen. Stanisław Koziej powiedział po wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że projekt nowej koncepcji strategicznej NATO jest nadal objęty klauzulą tajności, ale jest dostępny dla tych członków RBN, którzy chcieliby się z nim zapoznać.

- Nie parytet, ale 35-procentowa kwota będzie warunkiem zarejestrowania listy wyborczej; zmiany nie będą się odnosić do wyborów uzupełniających i przedterminowych - zdecydowała sejmowa komisja rozpatrująca projekt ustawy, która ma zwiększyć udział kobiet w wyborach.

- Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustanowienie sądowego zakazu publikacji co do zasady nie narusza konstytucji, ale powinny być określone ramy czasowe, w jakich ma on obowiązywać. TK dał ustawodawcy 15 miesięcy na zmianę przepisów, które uznał za niekonstytucyjne. TK badał, czy zgodna z konstytucją jest możliwość zakazywania przez sądy - w procesach przeciwko mediom o ochronę dóbr osobistych - publikacji na dany temat jeszcze przed ogłoszeniem wyroku.

d36i6qh

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński oficjalnie zrezygnował z członkostwie w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego; o swojej decyzji poinformował w piśmie do sekretarza RBN Stanisława Kozieja.

- Magdalena Jethon wraca do kierowania radiową Trójką; będzie pełniącą obowiązki dyrektora - powiedział PAP we wtorek rzecznik publicznego radia Radosław Kazimierski.

- 10 listopada, siedem miesięcy po katastrofie smoleńskiej, para prezydencka weźmie udział w uroczystości odsłonięcia na Powązkach pomnika ofiar tej tragedii. W Belwederze odbędzie się spotkanie rodzin ofiar z Anną Komorowską; z rodzinami spotka się także premier Donald Tusk.

- Szef zespołu ds. katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) złożył we wtorek do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra SWiA Jerzego Millera. Macierewicz zarzuca mu m.in. poświadczenie nieprawdy ws. zapisów z czarnych skrzynek rozbitego Tu-154M.

d36i6qh

- Szef PiS Jarosław Kaczyński ma zwrócić się do republikańskich kongresmenów z USA o pomoc w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej - dowiedziała się PAP ze źródeł w PiS. Kaczyński planuje wystosować list w tej sprawie.

- Elżbieta Rafalska zastąpi w Zespole Pracy Państwowej PiS wykluczoną w piątek z partii posłankę Joannę Kluzik-Rostkowską. - poinformował we wtorek na konferencji prasowej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. B. posłanka PiS odpowiadała za sprawy społeczne i służbę zdrowia.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał we wtorek list do działaczy ugrupowania, w którym tłumaczy powody wykluczenia Elżbiety Jakubiak i Joanny Kluzik-Rostkowskiej z partii. Zapewnia, że decyzja ta została podjęta "z pełnym namysłem, po przeprowadzeniu analizy".

- Prof. Magdalena Środa ma przeprosić TVP za określenie "Misji specjalnej" mianem "ubeckiego programu"; nie musi jednak wpłacać 10 tys. zł na cel społeczny, jak chciała TVP - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. We wtorek sąd uwzględnił w głównej części pozew TVP wobec Środy. Wyrok jest nieprawomocny. Pełnomocnik Środy, która przebywa za granicą, zapowiedział apelację.

d36i6qh

- Stołeczni radni uchwalili we wtorek wysokość stawek podatków lokalnych - od nieruchomości i środków transportowych - które będą obowiązywać w Warszawie w 2011 roku. W większości będą to stawki maksymalne, określone przez ministra finansów.

- 26 bomb lotniczych, najprawdopodobniej zapalających, znaleziono we wtorek na terenie warszawskiego portu lotniczego na Okęciu. Saperzy mają zniszczyć niewybuchy w środę rano.

- Zarzut nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji przedstawiła we wtorek łódzka prokuratura 62-letniemu Ryszardowi C., który w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka, asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego i ranił nożem drugiego pracownika.

- Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie 36-metrowej figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie (Lubuskie) zaplanowano na 21 listopada - poinformował PAP rzecznik kurii biskupiej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha. (PAP)

amp/ jtt/

d36i6qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36i6qh