Wydarzenia z zagranicy, 31 października - 1 listopada
...
01.11.2009 | aktual.: 02.11.2009 07:00
01.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przedstawiamy skrót wydarzeń z zagranicy z soboty i niedzieli, 31 października - 1 listopada.
- 53 osoby zmarły dotychczas wskutek epidemii grypy na Ukrainie - podało w niedzielę tuż po południu ministerstwo zdrowia w Kijowie. Według resortu ogólna liczba chorych wyniosła prawie 185 tysięcy osób.
- Na Białorusi zanotowano wzrost zachorowań na ostre infekcje dróg oddechowych i grypę. W minionych dwóch tygodniach zachorowało ponad 65 tysięcy ludzi - o 20 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podała białoruska agencja BiełaPAN.
- Premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył, że nie poda się do dymisji, jeżeli otrzyma wyrok skazujący w jednym z jego procesów, które zostaną wkrótce wznowione.
- Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył, że sobotnie rozmowy z sekretarz stanu USA Hillary Clinton w sprawie wznowienia negocjacji pokojowych z Izraelem nie przyniosły "niczego nowego".
- - Opozycyjny kandydat na prezydenta Afganistanu Abdullah Abdullah oświadczył w niedzielę, że nie weźmie udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich 7 listopada, i zaapelował do swych zwolenników, by nie wychodzili na ulice. Według rzecznika prezydenta Hamida Karzaja, głosowanie powinno się odbyć mimo to.
- W rejonie Neapolu policja zatrzymała w sobotę ukrywającego się od 14 lat bossa kamorry Salvatore Russo. Od 1995 roku był on na liście najgroźniejszych poszukiwanych przestępców we Włoszech.
- Znajdujący się na liście 10 najgroźniejszych ukrywających się przestępców Pasquale Russo został w niedzielę aresztowany przez karabinierów po 16 latach poszukiwań. Dzień wcześniej aresztowano po 14 latach poszukiwań jego brata, bossa neapolitańskiej mafii Salvatore Russo.
- Trzej architekci zjednoczenia Niemiec: byli przywódcy ZSRR i USA, Michaił Gorbaczow i George Bush senior oraz były kanclerz Helmut Kohl spotkali się w sobotę w Berlinie na uroczystej konferencji w związku z obchodzoną tej jesieni 20. rocznicą zburzenia muru berlińskiego. W uroczystości wzięli również udział premier pierwszego demokratycznego polskiego rządu Tadeusz Mazowiecki oraz były szef polskiej dyplomacji, obecnie minister w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski.(PAP)
ana/