Trwa ładowanie...
d1lkduh

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 13 października, 20.00

...

d1lkduh
d1lkduh

13.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Słowacki parlament zatwierdził w czwartek reformę Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), kończąc tym sposobem jej ratyfikację przez wszystkie państwa strefy euro.

- Parlament słowacki wyznaczył w czwartek termin przedterminowych wyborów parlamentarnych na 10 marca, otwierając tym sposobem drogę do ponownego głosowania nad reformą Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF).

- Zaproponowane przez KE zaostrzone stress-testy najważniejszych banków w UE oraz ich rekapitalizacja do wymaganego poziomu miałyby się odbyć w ciągu 3 do 6 miesięcy - poinformowały w czwartek unijne źródła. Propozycjom KE sprzeciwiają się banki.

d1lkduh

- Komisja Europejska zaproponowała w czwartek, by zagraniczna pomoc rozwojowa UE była przyznawana krajom, które najbardziej tego potrzebują, i uwzględniała poszanowanie praw człowieka. Dostęp do unijnych środków mają stracić Brazylia, Chiny, Indie czy Argentyna.

- Amerykański minister obrony Leon Panetta zapowiedział przyspieszenie planowanej szczegółowej kontroli wydatków swego resortu, która ma ułatwić ich cięcia, niezbędne wobec konieczności znacznych oszczędności budżetowych.

- Prezydent Barack Obama zagroził Iranowi "najsurowszymi" sankcjami w odpowiedzi na wykryty ostatnio spisek w celu zamordowania ambasadora Arabii Saudyjskiej w USA. Zapowiedział dalsze kroki na rzecz izolowania Iranu na arenie międzynarodowej.

- Amerykańskie sankcje ekonomiczne wobec Iranu spełniają swoją rolę, izolując ten kraj na świecie - ocenił w czwartek na posiedzeniu Komisji Budżetowej Senatu podsekretarz stanu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego w Ministerstwie Skarbu USA David Cohen.

d1lkduh

- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w czwartek o wszczęciu nowego śledztwa przeciwko byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej dwa dni wcześniej na siedem lat więzienia za podpisanie umów gazowych z Rosją w 2009 r. Nowe śledztwo dotyczy długów korporacji Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy, która zajmowała się głównie importem gazu i na czele której Tymoszenko stała do 1995 r. - przekazał na konferencji prasowej w Kijowie naczelnik wydziału śledczego SBU, Iwan Derewianko.

- Na Białorusi przygotowano przepisy zaostrzające już istniejące ograniczenia w przyjmowaniu pomocy z zagranicy przez organizacje społeczne - podała w czwartek niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

- W Mińsku zatrzymany został w czwartek opozycjonista Wiktar Iwaszkiewicz, jeden z organizatorów wiecu o nazwie Zjazd Narodowy, który odbył się w sobotę. Według Radia Swaboda będzie sądzony w sprawie administracyjnej za organizację zgromadzenia bez zezwolenia.

d1lkduh

- Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisał w czwartek ustawę, zakazującą m.in. tworzenia miejsc modlitwy w instytucjach państwowych i zaostrzającą przepisy dotyczące rejestracji organizacji religijnych. Zdaniem krytyków ustawa osłabi wolność religijną.

- Rząd Bułgarii, której przepisy o hazardzie należą do najbardziej liberalnych w regionie, przyjął projekt nowych rozwiązań prawnych w tej dziedzinie. Jednym z priorytetów jest wyprowadzenie kasyn z dzielnic mieszkalnych.

- Paryska prokuratura umorzyła w czwartek z braku dowodów dochodzenie w sprawie oskarżenia byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna o próbę zgwałcenia pisarki Tristane Banon.

d1lkduh

- Rząd Portugalii ograniczy w 2012 roku liczbę dni wolnych od pracy. Służyć temu będzie likwidacja długich weekendów oraz jednego z dni świątecznych.

- Niemcy i Mongolia podpisały w czwartek opiewające na miliardy dolarów porozumienia dotyczące wydobycia węgla z bogatych mongolskich złóż oraz współpracy przy produkcji energii elektrycznej. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa z wizytą w Ułan Bator.

- UE zamroziła w czwartek aktywa Banku Handlowego Syrii, który wspiera reżim prezydenta Baszara el-Asada. To odpowiedź na trwające od połowy marca represje wobec antyreżimowych demonstrantów i łamanie praw człowieka przez władze w Damaszku.

d1lkduh

- Kolejny strajk pracowników transportu publicznego przeciw nowym działaniom oszczędnościowym rządu sparaliżował w czwartek ruch w stolicy Grecji, Atenach. Strajkują też m.in. śmieciarze, adwokaci i lekarze. Trwa okupacja drukarni państwowej firmy energetycznej.

- Gazociąg Greenstream, który jako jedyny łączył Libię z Włochami i Europą, wznowił pracę po blisko 8 miesiącach przerwy - poinformował włoski koncern gazowy ENI, który zarządza tym rurociągiem wraz z libijską spółką NOC. (PAP)

amp/ jtt/ osz/

d1lkduh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lkduh