Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 13 września, 17.00
...
13.09.2012 | aktual.: 13.09.2012 17:23
13.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Mustafa Bu Szagur, dotychczasowy wicepremier, został nowym szefem rządu przejściowego Libii. Wyboru dokonał w środę późnym wieczorem libijski parlament - Powszechny Kongres Ludowy.
- Po ataku na amerykański konsulat w Bengazi USA skierowały dwa okręty wojenne w rejon Libii - poinformowały w środę wieczorem czasu lokalnego anonimowe źródła w Pentagonie.
- W związku z atakiem na konsulat USA w libijskim Bengazi i antyamerykańskimi protestami w Kairze, prezydent Barack Obama rozmawiał w środę wieczorem z przywódcami Libii i Egiptu o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa - podał w czwartek Biały Dom.
- Liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego wygrała środowe wybory parlamentarne w Holandii. Według wstępnych wyników, VVD zdobyła 41 mandatów w 150-osobowym parlamencie.
- Seria błędów kapitana i załogi statku Costa Concordia, opatrznie wykonywanych rozkazów i chaos na mostku kapitańskim - taki obraz wyłania się z ekspertyzy biegłych, którzy przeanalizowali zapis czarnej skrzynki włoskiego wycieczkowca.
- Meksykańska marynarka wojenna zatrzymała jednego z najbardziej poszukiwanych w Meksyku bossów, szefa kartelu narkotykowego Gulf Jorge'a Costillę, alias "El Coss" - poinformowały w środę wieczorem czasu lokalnego władze tego kraju.
- Władze Indonezji, w której mieszka największa liczba muzułmanów na świecie, zażądały w czwartek od portalu YouTube zablokowania antyislamskiego filmu, który wywołał antyamerykańskie nastroje w Libii i Egipcie.
- Manifestanci protestujący przeciwko antyislamskiemu filmowi zaatakowali w czwartek ambasadę USA w stolicy Jemenu, Sanie. Policja strzelała w powietrze, by rozpędzić tłum. Demonstranci wtargnęli jednak na teren placówki i podpalili stacjonujące tam samochody.
- Jemeńska policja rozpędziła manifestantów szturmujących w czwartek ambasadę USA w stolicy Jemenu Sanie. Tłum protestował przeciwko antyislamskiemu filmowi rozpowszechnianemu w internecie - poinformowała agencja AFP.
- Prawie połowa Niemców (48 proc.) uważa, że zgoda sądu konstytucyjnego na ratyfikację europejskiego funduszu ratunkowego EMS jest słuszną decyzją - wynika z najnowszego sondażu niemieckiej telewizji ZDF. Z wyrokiem nie zgadza się 39 proc. ankietowanych.
- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przesłał kondolencje amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton w związku z atakiem na konsulat USA w Bengazi, w wyniku którego zginął ambasador USA w Libii i trzech innych pracowników placówki.
- Zdaniem komisarza UE Janusza Lewandowskiego gwałtowana reakcja prezydenta Rosji Władimira Putina na wszczęte przez KE dochodzenie antymonopolowe wobec Gazpromu świadczy o tym, że go to "zabolało", bo KE nigdy nie przegrywa przed trybunałem w takich sprawach.
- Co najmniej 11 osób zginęło w czwartek w kolejnym ostrzale lotniczym we wschodniej dzielnicy Aleppo, Tarik al-Bab - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSHR). Po nalocie powstańcy zajęli centrum miasta.
- Międzynarodowy mediator Lakhdar Brahimi przybył w czwartek do Syrii, co jest pierwszą jego wizytą w tym kraju od chwili przyjęcia mandatu ONZ i Ligi Arabskiej na doprowadzenie do dialogu obu stron krwawego syryjskiego konfliktu wewnętrznego.
- Bułgarski premier Bojko Borysow ujawnił w czwartek, że nowy reaktor atomowy, który ma stanąć w elektrowni w Kozłoduju, będzie rosyjski.
- Członkinie Pussy Riot znalazły się na liście kandydatur do nagrody Sacharowa - poinformował w czwartek Parlament Europejski. Przyjął też rezolucję wyrażającą zaniepokojenie nowymi przepisami w Rosji, które ograniczają m.in. prawo do demonstracji.
- Niemieccy lekarze, którzy prowadzą własne praktyki, opowiedzieli się w referendum za strajkami ostrzegawczymi, aby wywrzeć presję na kasy chorych w sporze o wysokość honorariów - poinformowały w czwartek organizacje, zrzeszające 130 tys. lekarzy.
- Berlińska policja i straż pożarna odwołały w czwartek po południu alarm w konsulacie USA w stolicy Niemiec, który kilka godzin wcześniej częściowo ewakuowano w związku z podejrzeniem zatrucia pracowników substancją chemiczną.
- Prezydent Egiptu Mohammed Mursi zapewnił w czwartek w Brukseli, że jego kraj jest bezpieczny i będzie "chronić swych gości". W ten sposób odniósł się do wtorkowego zamachu w Bengazi w Libii, w którym zginął ambasador USA w tym kraju Christopher Stevens.
- Dwie największe centrale związkowe w Grecji, GSEE i ADEDY, zapowiedziały w czwartek, że 26 września w całym kraju odbędzie się 24-godzinny strajk generalny w reakcji na kolejne oszczędności, których od rządu w Atenach wymagają pożyczkodawcy.
- W drugiej elektrowni atomowej w Belgii, Tihange, wykryto pęknięcia na osłonie jednego z reaktorów podobne do tych odkrytych wcześniej w elektrowni Doel na północy Belgii - poinformowała w czwartek belgijska spółka energetyczna Electrabel.
- W ramach przygotowywanych na grudzień decyzji ws. zacieśniania strefy euro, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy poinformował w czwartek, że rozpoczyna z krajami UE konsultacje, m.in. na temat propozycji utworzenia centralnego budżetu eurolandu.
- PE przyjął w czwartek przepisy o wymianie informacji o umowach na dostawy energii. Zieloni i socjaliści byli przeciw, uznali zapisy za rozwodnione wobec propozycji KE, która chciała, by kraje UE ujawniały jej nie tylko ratyfikowane, ale też negocjowane umowy.
- Podatek dochodowy od osób prawnych zostanie w Szwecji obniżony od 1 stycznia 2013 roku z obecnych 26,3 proc. do 22 proc. - poinformował w czwartek rząd w Sztokholmie.
- Włoski producent samochodów sportowych Lamborghini kieruje do przeglądu około 1,5 tys. swych pojazdów modeli Gallarado Coupe i Spyder z powodu nieszczelności hydraulicznego układu kierowniczego - poinformowała w czwartek agencja Associated Press.(PAP)
zdz/ osz/