Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 17 czerwca, 17.00
...
17.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Mimo zastrzeżeń Holandii i W. Brytanii przywódcy państw UE zdecydowali w czwartek na szczycie w Brukseli o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Islandią. Ponadto potwierdzili decyzję ministrów finansów, by Estonia stała się od 1 stycznia 17. krajem strefy euro.
- Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili w czwartek w Brukseli zaostrzenie sankcji wobec Iranu. Rosja wyraziła rozczarowanie tą decyzją.
- Wyrażając współczucie powodzianom w krajach Europy Środkowej, PE wezwał w przyjętej w czwartek rezolucji do niezwłocznego uruchomienia Funduszu Solidarności UE, aby pomóc dotkniętym obszarom.
- Bułgarski parlament zaaprobował w czwartek nowelizację ustawy budżetowej na rok 2010. Aktualizowana ustawa zakłada zwiększenie deficytu budżetowego do 3,8 proc. PKB i ograniczenie wydatków centralnych urzędów i gmin przeciętnie o 20 proc.
- Izraelscy ministrowie zdecydowali w czwartek o złagodzeniu lądowej blokady Strefy Gazy i umożliwieniu dostaw większej ilości towarów do tego kontrolowanego przez radykalny Hamas terytorium palestyńskiego.
- Co najmniej 191 osób zginęło w starciach między Kirgizami i Uzbekami, które wybuchły 11 czerwca na południu Kirgistanu - wynika z najnowszych danych opublikowanych w czwartek przez kirgiskie Ministerstwo Zdrowia.
- Co najmniej 400 tys. ludzi w Kirgistanie opuściło swoje domy z powodu zamieszek etnicznych na południu kraju - mówią najnowsze szacunki ONZ. Podała je w czwartek rzeczniczka Biura NZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej Elizabeth Byrs.
- Grupująca państwa poradzieckie Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) nie planuje wysłać do Kirgistanu sił pokojowych, rozważa zaś wysłanie doradców - powiedział w czwartek sekretarz generalny ODKB Nikołaj Bordiuża.
- Co najmniej 16 górników zginęło w czwartek w wyniku wybuchu, do którego doszło w kopalni węgla na północnym-zachodzie Kolumbii - poinformował prezydent Alvaro Uribe. Ok.70 górników zostało uwięzionych, jednak szanse na ich uratowanie są bardzo małe.
- Sąd w Rotterdamie skazał w czwartek pięciu Somalijczyków za piractwo, wymierzając każdemu z nich karę pięciu lat więzienia. Był to pierwszy we współczesnej Europie proces z oskarżenia o to przestępstwo.
- Szwajcarski parlament ostatecznie przyjął w czwartek umowę ws. przekazania USA danych osób, które w banku UBS złożyły depozyty ze źródeł niezadeklarowanych urzędom skarbowym. Obie izby parlamentu uzgodniły, że tekst umowy nie będzie przedmiotem referendum.
- Jeszcze nigdy w historii nie było tak dużego zainteresowania wyborami w Polsce wśród Polaków mieszkających lub przebywających w Szwecji. W niedzielę można będzie głosować w czterech komisjach: dwóch w Sztokholmie oraz po jednej w Malmoe i Goeteborgu.
- Transport publiczny w Atenach zamarł w czwartek z powodu strajku. Pracownicy tej branży protestują przeciwko cięciom płac i reformom w sferze socjalnej wprowadzanym przez socjalistyczny rząd Grecji, który próbuje wyciągnąć kraj z kryzysu.
- Węgry do początku 2011 roku wyślą do Afganistanu około 200 dodatkowych żołnierzy, a w październiku bieżącego roku przejmą kontrolę nad lotniskiem w Kabulu - poinformowało w czwartek węgierskie ministerstwo obrony.
- Prokurator generalny Ukrainy Ołeksandr Medwedko oświadczył w czwartek, że śledztwo w sprawie zamordowanego przed dziesięciu laty opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadzego dobiega końca.
- Al-Kaida w Iraku wzięła na siebie odpowiedzialność za niedzielny atak na bank centralny w Bagdadzie - podała w czwartek agencja AFP, powołując się na oświadczenie Al-Kaidy, które pojawiło się w środę wieczorem na jednym z islamistycznych forów internetowych.
- Co najmniej 46 osób zginęło w powodziach i lawinach błotnych w północno-zachodniej Birmie - poinformowały w czwartek birmańskie media.
- Z powodu burz, którym towarzyszyły obfite deszcze i silny wiatr, zakłóceniom uległ w czwartek ruch powietrzny nad Pekinem - poinformowała oficjalna agencja Xinhua. Zła pogoda spowodowała również chaos na drogach.
amp/