Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 18 lutego, 17.00
...
18.02.2010 | aktual.: 18.02.2010 17:23
18.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przebywający w środę z wizytą na Haiti obiecał dodatkową pomoc dla tego państwa w wysokości 100 milionów euro. W sumie wsparcie Paryża dla kraju dotkniętego tragiczną klęska żywiołową ma wynieść 326 mln euro.
- Prezydent Lech Kaczyński wziął w czwartek udział w uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta Chorwacji Ivo Josipovicia. Prezydent spotkał się także z przywódcami państw zachodnich Bałkanów.
- Dom Polski w Iwieńcu należy do wszystkich obywateli Białorusi polskiego pochodzenia, a nie tylko do Andżeliki Borys i grupy jej stronników - powiedział zastępca rządowego pełnomocnika ds. religii i narodowości Uładzimir Łamieka w rozmowie z gazetą "Siem dniej".
- Abchazja nie będzie prowadzić dialogu z gruzińskimi władzami dopóty, dopóki Tbilisi nie uzna jej niepodległości - powiedział w czwartek podczas wizyty w Moskwie prezydent tej separatystycznej republiki Siergiej Bagapsz.
- Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego poinformowała w czwartek, że po raz szósty w tym roku ściany meczetów we Francji zostały pokryte rasistowskimi napisami. Tym razem wandale pomalowali w czasie ostatniego weekendu mury meczetu w Sorgues w regionie Vaucluse.
- Pięciu byłych francuskich więźniów z bazy Guantanamo, oskarżonych o powiązania z terroryzmem, stanie ponownie przed sądem - informują w czwartek francuskie media. Nakazał to sąd kasacyjny, uchylając wcześniejszy wyrok uniewinniający.
- Kradzież tożsamości obywateli brytyjskich, którymi posłużyli się domniemani agenci Mosadu w zamachu na lidera Hamasu w Dubaju oraz sfałszowanie paszportów irlandzkich wywołały napięcie w stosunkach brytyjsko-izraelskich i irlandzko-izraelskich.
- Zamiar mera Moskwy, by w stolicy Rosji z okazji rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem ustawić tablice gloryfikujące Józefa Stalina, wzbudził w czwartek protesty w szeregach partii Władimira Putina ku wielkiemu zmartwieniu komunistów.
- Piłkarze ukraińskiego Szachtara Donieck nie zostali wpuszczeni do sklepu Harrodsa w Londynie przez obsługę, która - jak twierdzą - uznała ich za "zbyt dużą i podejrzaną" grupę. Sklep powołuje się na względy BHP i twierdzi, że nie chciał obrazić klientów.
- Szef dubajskiej policji powiedział w czwartek, że na 99 procent jest pewien, że za zabiciem w luksusowym hotelu w Dubaju jednego z przywódców palestyńskiego Hamasu stoi iraelski wywiad Mosad.
- Ponad połowa włoskich 20-latków okazuje niechęć lub postawę ksenofobiczną wobec cudzoziemców - wynika z badań zaprezentowanych w czwartek w Izbie Deputowanych w Rzymie. Zwrócono w nich uwagę na to, że rasizm szerzy się w internecie.
- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite poinformowała w czwartek, że nie pojedzie do Moskwy na uroczystości z okazji 65-rocznicy zakończenia II wojny światowej.
- Igor Smirnow, przywódca Naddniestrza, poinformował w czwartek, że otrzymał gwarancje od Moskwy, iż rosyjskie oddziały pozostaną w regionie tak długo, aż zakończy się prawie 20-letni spór z władzami w Kiszniowie o status regionu.
- Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) rozpatruje sprawę pisowni polskich nazwisk na Litwie. PAP dowiedziała się w czwartek, że zakończył się już pisemny etap postępowania; teraz sędziowe mają wyznaczyć datę rozprawy, po czym nastąpi ogłoszenie wyroku.
- Berlińskie Nowe Muzeum postanowiło otoczyć specjalną opieką egipską Nefretete, wprowadzając całkowity zakaz fotografowania jej popiersia. Zakaz wytłumaczono niesubordynacją zwiedzających.
- Rosyjski monopolista gazowy Gazprom zaprosił rumuńską firmę państwową Transgaz do udziału w rosyjsko-włoskim projekcie South Stream - poinformował w czwartek minister gospodarki Rumunii Adriean Videanu. (PAP)
zdz/ jtt/