Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 19 listopada, 20.00

...

19.11.2009 | aktual.: 19.11.2009 20:45

19.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Belgii Herman Van Rompuy wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej - polskie źródła dyplomatyczne dla PAP.

- Liczba mieszkańców Afryki przekroczyła miliard - poinformował w swym najnowszym raporcie Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNPF).

- Zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w czwartek przed gmachem sądu w Peszawarze, na północnym zachodzie Pakistanu. Zginęło 16 osób, a 36 zostało rannych i trafiło do miejskiego szpitala - podały źródła medyczne. Stan kilku rannych jest krytyczny.

- Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj został zaprzysiężony w czwartek na drugą pięcioletnią kadencję. W uroczystościach w Kabulu uczestniczyło 800 gości, w tym 300 z zagranicy. W tej grupie znajdowała się sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

- Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej przedłużył w czwartek moratorium na stosowanie kary śmierci w Rosji do czasu ratyfikowania przez nią stosownego protokołu europejskiego bądź jej zniesienia.

- Osoby zatrzymywane w Afganistanie przez kanadyjskich żołnierzy były torturowane po przekazaniu do afgańskich więzień, a kanadyjskie władze nie reagowały na raporty w tej sprawie - oświadczył w środę w parlamencie w Ottawie wysokiej rangi kanadyjski dyplomata Richard Colvin.

- Kalifornia jako pierwszy stan USA wypowiada walkę pożerającym za dużo prądu telewizorom. Zgodnie z nowymi regułami do 2011 roku wszystkie nowe telewizory muszą zużywać jedną trzecią mniej energii elektrycznej niż obecnie. Od roku 2013 zmniejszenie zużycia prądu przez te urządzenia będzie musiało wynosić 50 proc.

- Korpus Inżynieryjny Wojsk Lądowych USA ponosi odpowiedzialność za szkody spowodowane powodzią w Nowym Orleanie w czasie huraganu Katrina w 2005 r. - orzekł w środę (czasu lokalnego) sąd federalny, rozstrzygając pozew ofiar powodzi przeciwko amerykańskiemu rządowi na ich korzyść.

- Przewodnicząca Związku Wypędzonych Erika Steinbach wyraziła w czwartek oczekiwanie, że po świętach Bożego Narodzenia niemiecki rząd rozwiąże spór wokół jej nominacji do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

- O "powolnym zabijaniu" w moskiewskim więzieniu Siergieja Magnickiego, prawnika reprezentującego zachodniego inwestora, któremu zakazano wjazdu do Rosji, pisze w czwartek amerykański "Wall Street Journal" w tekście pt. "Morderstwo z przyczyn naturalnych". 37-letni Magnicki zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek po prawie roku pobytu w więzieniu na Butyrkach w Moskwie. Jako przyczynę zgonu podano przepuklinę przewodu pokarmowego.

- Na Litwie istniało tajne więzienie CIA - twierdzi amerykańska telewizja ABC News, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela litewskiego rządu i również anonimowego byłego funkcjonariusza amerykańskiego wywiadu. Według ABC, znajdowało się ono w miejscowości Antaviliai, odległej od Wilna o 10 km.

- Utrzymanie obowiązujących od stycznia umów gazowych między Ukrainą a Rosją może doprowadzić do problemów z tranzytem gazu do państw Europy Zachodniej - ostrzegł prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w liście do prezydenta Rosji Wiktora Miedwiediewa.

- Chiny skrytykowały w czwartek decyzję rządu izraelskiego w sprawie budowy nowych siedzib żydowskich we wschodniej Jerozolimie, do której pretensje roszczą Palestyńczycy. To, zdaniem Pekinu, nowa przeszkoda na drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie.

- Bułgaria otrzyma w przyszłym roku od UE 75 mln euro w ramach dodatkowych odszkodowań za przedterminowe zamknięcie starszych reaktorów atomowych w elektrowni w Kozłoduju nad Dunajem - poinformowało w czwartek radio publiczne, powołując się na europosła Iwajło Kałfina.

- 19 listopada obchodzony jest VIII. Światowy Dzień Toalet. Według Światowej Organizacji Toalet (WTO), obecnie dostępu do sanitariatów, zapewniających wystarczającą higienę, pozbawionych jest 2,5 miliarda mieszkańców Ziemi.

- Ukraina oczekuje, że stacjonująca na jej terytorium rosyjska Flota Czarnomorska w 2017 r. opuści swe bazy w Sewastopolu na Krymie - oświadczył w czwartek w Kijowie prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim.

- Niewielka liczba ludzi zmarła po zaszczepieniu przeciwko grypie A/H1N1, jednak badania wykazały, że zgony nie są związane ze szczepieniami - poinformowała w czwartek przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

- Szczepienia przeciw grypie A/H1N1, zwanej też świńską grypą, rozpoczną się w przyszłym tygodniu w Czechach - poinformował w czwartek tamtejszy resort zdrowia.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował w czwartek wypracowanie wspólnych dla wszystkich krajów przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podkreślił też potrzebę podniesienia kultury jazdy na rosyjskich drogach.

- Rosja oświadczyła w czwartek, że na razie nie ma ostatecznej odpowiedzi Iranu na propozycję wywozu za granicę nisko wzbogaconego uranu w celu jego dalszego wzbogacenia.

- Francja odrzuciła propozycję Iranu w sprawie nowego spotkania technicznego na temat projektu wymiany nisko wzbogaconego uranu na paliwo jądrowe - oświadczyło w czwartek francuskie MSZ.

- Na Ukrainie otwarto pierwsze muzeum Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), które znajduje się w podziemnym bunkrze, odtworzonym na podstawie dokumentów i wspomnień z czasów II wojny światowej.

zdz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)